10 maja 2012

W Senacie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych.


W maju 2009 roku petycję w sprawie uchwalenia ustawy usuwającej z życia publicznego komunistycznych patronów ulic i placów zwróciła się do parlamentu Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój. „W XX wieku Polska i Polacy byli ofiarami dwóch okrutnych totalitaryzmów: faszystowskiego i komunistycznego. Symbole pierwszego w życiu publicznym nie istnieją. Nie można tego powiedzieć o drugim totalitaryzmie. Społeczeństwo oswaja się z tym, że twórcy zniewolonej Polski patronują nazwom miejscowości ulic, placów, dróg. Lokalne samorządy nie są w stanie same rozwiązać raz na zawsze tego problemu. (…) Z szacunku dla naszych przodków – ofiar komunizmu, oraz w trosce o przyszłe pokolenia Polaków usunięcie komunistycznych nazw ze sfery życia publicznego w Ojczyźnie należy przeprowadzić w całym kraju” – napisali w uzasadnieniu radni.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w oparciu o wniosek radnych wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą. Przedkładany projekt przewiduje zakaz nadawania drogom, ulicom, mostom, placom i innym obiektom nazw propagujących symbole totalitarnych ustrojów, w tym komunizmu. Zakaz ma dotyczyć wszystkich obiektów, również prywatnych.

 

Ustawa przewiduje, że akty, w części nadającej drodze, ulicy, mostowi, placowi albo innemu obiektowi nazwę propagującą symbole nazizmu, faszyzmu, komunizmu lub innego totalitarnego ustroju, są z mocy prawa nieważne. Wojewoda ma być organem sprawującym kontrolę nad przestrzeganiem tego prawa. W przypadku nadania zakazanej ustawą nazwy będzie stwierdzał jej nieważność oraz wzywał do nadania nazwy zgodnej z prawem.

 

Przewiduje też skargę do sądu administracyjnego na stwierdzenie nieważności aktu nadającego nazwę oraz na zarządzenie zastępcze wojewody. Postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami w sprawach dotyczących uwzględnienia w rejestrach i dokumentach zmiany nazwy, dokonanej na podstawie ustawy, ma być wolne od opłat. Nazwy obiektów, które obecnie propagują symbole ustroju totalitarnego, mają zostać zmienione w terminie 2 lat od wejścia zapisu w życie.

 

Pojawiła się wreszcie szansa na sfinalizowanie, zawierającego szereg rzeczowych argumentów historycznych listu poprzedniego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, śp. profesora Janusza Kurtyki, skierowanego do tych samorządów lokalnych, na terenie których znajdują się jeszcze pomniki, tablice pamiątkowe, a także nazwy ulic, placów, mostów, instytucji będące pozostałością po epoce PRL.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram