DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Wałęsa jak Piłsudski. Nałęcz broni byłego prezydenta analogią z „najwybitniejszym Polakiem”

Data publikacji: 2016-02-18 20:00
Data aktualizacji: 2016-02-18 21:01:00
Wałęsa jak Piłsudski. Nałęcz broni byłego prezydenta analogią z „najwybitniejszym Polakiem”
Fot. TVN/Kropka nad "i"

Porównanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim, który miał na swoim koncie współpracę z wywiadem austriackim przywołał w dyskusji na temat Lecha Wałęsy historyk, prof. Tomasz Nałęcz.Niedawny doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego w studiu „Kropki nad i” (TVN24) dyskutował z  dr. Piotrem Gontarczykiem, autorem publikacji poświęconych agenturalnej przeszłości TW „Bolka”.


- Jest ogromna symetria między Lechem Wałęsą a Józefem Piłsudskim. Józef Piłsudski miał w  życiorysie fakt współpracy z austriackim wywiadem. (…) Paszkwilanci endeccy wydawali o tym książki! (…) Czy to zmienia coś w naszym osądzie, że Józef Piłsudski to najwybitniejszy Polak? Nie. (…) Niezależnie od oceny historyków, to nie będzie ona miała wpływu na jego biografię – mówił prof. NałęczPrzyznał on, że Czesław Kiszczak i jego żona popełnili przestępstwo przechowując dokumenty, które powinny trafić do IPN, zaś materiały dotyczące Lecha Wałęsy mają ogromną wagę. 


Dawny działacz Unii Pracy powracał do historycznej analogii z Piłsudskim jeszcze kilkukrotnie w trakcie rozmowy. Przywołał m.in. sprawę gen. Zagórskiego, który zginął po zamachu majowym, ponieważ dysponował dokumentacją dotyczącą agenturalnej przeszłości marszałka. Nałęcz bronił też Wałęsy przed zarzutem niszczenia materiałów na własny temat wypożyczonych z archiwów państwowych:  Dokładnie w tej samej roli był Piłsudski (….) Niszczył, bo jego przeciwnicy endeccy, a dla Wałęsy - Kaczyński, twierdzili, że jest zdrajcą, że cały czas jest prowadzony. W tym miejscu historyk nieco przesadził z porównywaniem obu postaci, gdyż brak podstaw, by zarzucić Piłsudskiemu - choć nie był postacią kryształową - że podczas swojej działalności w wyzwolonej Rzeczypospolitej prowadzony był przez tajne służby. 


Z kolei dr Piotr Gontarczyk podkreślił poczucie bezkarności, wręcz bezczelność Czesława  Kiszczaka, który z dokumentów wagi państwowej uczynił swoje prywatne archiwum. Szokującym zdarzeniem nazwał historyk próbę sprzedaży materiałów przez wdowę po generale. O samym Wałęsie powiedział natomiast: Bez wątpienia jest to osoba zasłużona, jedna z najważniejszych. Nigdy nie stawiałem tez, że to osoba wykreowana przez SB, ale uważałem to za sprawę istotną, która czkawką odbija się od 1982 r. i którą trzeba w końcu wyjaśnić.


tvn24, wPolityce.pl

RoM

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
:(
akurat czytam o B. Bierucie, o którym podobno mówiono "od konfidenta do prezydenta". I jakoś tak mi się skojarzyło. Nie ma u nas nikogo, kto by nie donosił, tak czy inaczej? Dziwiliśmy się Niemcom z NRD, że donosili na sąsiadów. A co my robimy?
SN
Pięć lat w służbie "chrabiego" zrobiło swoje. (...)
Jurek
Nie można zapomnieć Wałęsie: 1/ wyeliminowania interesów Narodu Polskiego przy "kanciastym stole", na rzecz "żydów" (i w rezultacie "chamów", bo oni razem nas rozegrali); 2/ zastopowanie lustracji (i w rezultacie dekomunizacji, przy pomocy m.in. Tuska i Pawlaka) u zarania IIIRP, tj. 4-06-1992. Od tego dnia jest wrogiem Narodu Polskiego. +++ Wnioski: 1/ Lech (szmatławy) Wałęsa przez cały czas jest na pasku bezpieczniaków (na 99% Razwiedki, a Czesław Kiszczak był z Razwiedki); 2/ trzeba wejść do domu Wałęsy i wynieść ?archiwa?; 3/ Wałęsa to największy zdrajca (co najmniej XX wieku).
John Galt
Jeden wart drugiego... Jak to starzy ludzie mówią: po tych samych piniondzach!
JARO
profesor, a jaka żenada; jakimi to osiągnięciami i pracami zdobył ten tytuł? a jego "podopieczny" "Bolek" - w którym to miejscu, jak się okazuje, zwykła kanalia, jest jednym z "najwybitniejszych" Polaków? a co ten lewacki histeryk wie o endecji? a pan, panie doktorze, też ...? - chodzi o końcówkę artykułu; chociaż może i ma pan rację; "Bolka" niekoniecznie wykreowała SB; mogło, a raczej wszystko na to wskazuje, wykreować go wojsko i jego tajne służby; co do zasłużenia się Polsce, to się zgadzam, ale pod warunkiem, że ten wyraz weźmiemy w duży cudzysłów lub opiszemy dokładnie, bez owijania w to i owo, na czym ta zasłużoność polegała;
Adam
Nałęcz jest fantastyczny w tych porównaniach. Słuchajmy dalej, niech mówi!!! Może jutro porówna Prezydenta Komorowskiego jako wspaniałego mówcę do Cycerona??
Kas
Św. Faustyna o Piłsudskim "W parę dni po tryduum w Ostrej Bramie siostra Faustyna opowiedziała mi o swoich przeżyciach w czasie tej uroczystości, które są szczegółowo opisane w jej dzienniczku. Następnie 12 maja widziała w duchu konającego Marszałka J. Piłsudskiego i opowiadała o strasznych jego cierpieniach. Pan Jezus miał jej to pokazać i powiedzieć: ?Patrz czym kończy się wielkość tego świata?. Widziała następnie sąd nad nim, a gdy zapytałem, czym on się skończył, odpowiedziała: ?Zdaje się Miłosierdzie Boże za przyczyną Matki Boskiej zwyciężyło?. MOJE WSPOMNIENIA O Ś.P. SIOSTRZE FAUSTYNIE ks. Michał Sopoćko Wizja konania Piłsudskiego u św. Faustyny: Dzienniczek 425 i 520 I wszystko jasne.
agricola
Phi tam! Wałęsa to cienki Bolek przy tamtym "Agencie".
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.