DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2017 r.

Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   POLSKA

Kajetan Rajski

Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego

Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego

Jak co roku tysiące patriotów przemaszerowały w ulicznych pochodach w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trudno znaleźć jakąkolwiek inną grupę w polskiej historii, która przebyłaby tak znaczącą drogę – od praktycznego niebytu w świadomości Polaków, aż do zwycięstwa w sercach młodego pokolenia. Dla wielu może stać się to jednak okazją do spoczęcia na laurach. A na to nie można pozwolić.

 

Tytuł poniższego artykułu zaczerpnięty został z ulotki kolportowanej przez konspiratorów ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” pod dowództwem działającego na Podhalu majora Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Odnosił się ściśle do rzeczywistości lat czterdziestych – ofiara setek tysięcy Polaków podczas drugiej wojny światowej nie poskutkowała powrotem Polski do granic sprzed 1 września 1939 roku. Co więcej, orłowi zdobiącemu nasze godło odebrano koronę – symbol pełnej suwerenności państwa, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Żołnierze Wyklęci walczyli o całkowitą niepodległość. Podobnie sprawa ma się z odzyskiwaniem pamięci o powojennym podziemiu antykomunistycznym. Przywróciliśmy pamięć o nich – teraz czas, by wprowadzać w życie ich idee.


Choć komunistyczny rząd warszawski wszystkich swych przeciwników określał mianem „reakcji”, złudnym byłoby przypuszczać, że wszystkie ofiary terroru tamtych lat miały jednakowe poglądy na ustrój państwa czy stosunki społeczne. Mocno jednak stali na dwóch wspólnych fundamentach. Jednym z nich było przywiązanie do niepodległości, drugim – pragnienie zachowania katolickiej wiary.


Kazimierz Pużak – aby zacząć od lewej strony sceny politycznej – był jednym z liderów konspiracyjnej PPS–WRN. Choć nie można się zgodzić z wszystkimi prezentowanymi przezeń poglądami, trudno nie podziwiać jego postawy, gdy z godnością stanął przed sędziami Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, mówiąc: Jestem rzymskim katolikiem narodowości polskiej. Więcej nic nie mam panom do powiedzenia. Z kolei wspomniany wyżej major Józef Kuraś „Ogień” związany był ze Stronnictwem Ludowym, a od maja 1944 roku z jego zbrojnym ramieniem – Batalionami Chłopskimi. W kolportowanych przez siebie ulotkach pisał: Wytrwam do końca na swym stanowisku. Tak mi dopomóż Bóg.


Podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość to przykład najbardziej zaangażowanych religijnie żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Grypsy kierowane przezeń z celi śmierci do czteroletniego syna Andrzeja są świadectwem głębokiej wiary i spokoju w obliczu śmierci, płynącego z modlitwy i ufności w Bożą Opatrzność.


Ciepliński pisał w nich: Cieszę się, że doczekałem dnia dzisiejszego i miesiąca Matki Bożej. Wierzę, że gdy mnie w nim zamordują, zabierze moją duszę Królowa Polski do swych niebieskich hufców – bym mógł Jej dalej służyć i bezpośrednio meldować o tragedii mordowanego przez jednych, opuszczonego przez pozostałych Narodu Polskiego.


Rządy komunistyczne określał jako dobę panowania szatana. Swojego syna pouczał: Bądź katolikiem, to znaczy pragnij poznać Wolę Bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu. Katolik to nie niedołęga, ale zdolny, przedsiębiorczy, służący dobru i walczący ze złem.


Działacz Stronnictwa Narodowego, Adam Doboszyński powrócił do kraju w roku 1946, aby naocznie przekonać się o zaprowadzanym w Polsce bezprawiu i komunistycznym terrorze. Nieświadom, że jego podróż jest ściśle kontrolowana przez Urząd Bezpieczeństwa, odbywał szereg spotkań w celu powołania „Ośrodka” – środowiska o charakterze katolicko‑narodowym, które prowadziłoby organiczną pracę skutecznie podważającą fundamenty komunistycznego reżimu. Jego dalekosiężny plan, choć nie został w ówczesnej sytuacji zrealizowany, może jednak współcześnie stanowić ideowy fundament odnowy moralnej i duchowej polskiego narodu.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Polski rząd powiedział, że przejmie bardziej aktywną rolę w opiece nad tysiącami bezdomnych Polaków żyjących na ulicach stolicy Niemiec.

 
 

Polska Służba Kontrwywiadu Wojskowego odniosła duży sukces w Afganistanie. Funkcjonariusze SKW doprowadzili do aresztowania jednego z dowódców al-Kaidy, islamskiej organizacji terrorystycznej, która w 2009 roku uprowadziła, a następnie zamordowała polskiego obywatela. Informację o działaniach SKW podało do wiadomości Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Na trasie w pobliżu francuskiego Calais, gdzie znajdowała się słynna już „dżungla” imigrantów, ponownie próbowano zastawić „pułapkę” na kierowców ciężarówek. Na drodze rozstawiono barykadę z betonowych elementów, które miały na celu zatrzymanie ciężarówki. Kierowca podkreśla, że był przerażony sytuacją ponieważ w pobliżu nie było policji.

 

Minister z Kancelarii Prezydenta RP, profesor Krzysztof Szczerski, wziął udział w III Europejskim Kongresie w Obronie Chrześcijan. Wyznaczył kilka filarów na których powinna opierać się polityka europejskich państw, by mogły skuteczniej pomagać wyznawcom Chrystusa, którzy bądź są prześladowani, bądź pragną powrócić do swych domów, na przykład w Iraku.

 

Andrzej Duda – jako prezydent – nie zamierza ustąpić, jeśli idzie o sposób w jaki traktowani są jego współpracownicy. Jak przyznał, jego słowa o „ubeckich metodach” MON padły, ale były uprawnione. Tak samo w 2008 roku mówił PiS o analogicznych działaniach podejmowanych przez Platformę Obywatelską wobec Antoniego Macierewicza.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.

 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI