15 lipca 2019

W przyszłym roku odbędzie się „imigrancki” synod biskupów z państw nadmorskich

(Fot. Karpov / SOS Mediterranee / Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS / Forum)

Kościół katolicki we Włoszech przygotowuje nową inicjatywę dotyczącą migracji i pokoju w kontekście sytuacji panującej na wodnych szlakach pomiędzy Europą a Bliskim Wschodem. O inicjatywie „Synod Morza Śródziemnego”, omówionej z papieżem Franciszkiem, poinformował w niedzielę w Akwilei przewodniczący Konferencji Biskupów Włoskich kard. Gualtiero Bassetti.

 

Głównym punktem całego wydarzenia ma być „synodalne” spotkanie biskupów wszystkich krajów nadmorskich w Bari w dniach 19-23 lutego 2020 pod hasłem „Morze Śródziemne, granica pokoju”, w którym udział zapowiedział papież Franciszek. Przewodniczący episkopatów katolickich i związanych unią z Rzymem Kościołów tradycji wschodniej „uzasadnią wspólnie i po bratersku, czego wymaga dziś Bóg od Kościoła w regionie Morza Śródziemnego”.

Wesprzyj nas już teraz!

W sposób szczególny arcybiskup Perugii-Città della Pieve wskazał, że wspólnota Kościołów lokalnych w regionie śródziemnomorskim, inaczej niż inne instytucje może rozwinąć brakujące dotąd „szerokie spojrzenie” na wymogi sytuacji. „Cennym świadectwem synodalności” również dla Kościołów w innych regionach jest ponadto różnorodność tradycji liturgicznych, duchowych i kościelnych. Usłyszenie głosów Kościołów lokalnych Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdzie dochodzi do dramatycznych sytuacji, daje realistyczne spojrzenie na problemy i pozwoli na wypracowanie konkretnych propozycji i perspektyw dla najbardziej dotkniętych państw – uważają inicjatorzy przedsięwzięcia.

Kardynał Bassetti ocenił, że katolicyzm i jego uniwersalna wizja pozwalają spojrzeć na „symboliczne konstrukcje”, takie jak „limes” czy „przynależność kulturowa” jak na znaki jedności, a nie podziału. Zwrócił też uwagę, że przygotowując obecną inicjatywę „śródziemnomorską” Kościół katolicki Włoch pragnie wesprzeć „profetyczny urząd nauczycielski” papieża Franciszka i jego „ekumenizm czynu”.

Przygotowania do spotkania biskupów w Bari trwają już od pewnego czasu. Episkopat Włoch powołał w tym celu komitet przygotowawczy, na czele którego stoi biskup Antonino Raspanti z Acireale. Hierarcha podkreśla, że centralnym tematem spotkania w Bari będą „cierpienia i nadzieje narodów wokół Morza Śródziemnego. Kwestia migrantów będzie szeroko omawiana, ale nie będzie jedynym tematem. Ważną kwestią będzie wkład Kościołów lokalnych na rzecz pomocy w rozwoju socjalnym, w przezwyciężeniu niesprawiedliwości i we wspólnych akcjach na rzecz pokoju.

Na pierwszym posiedzeniu komitetu przygotowawczego kard. Bassetti powiedział, że pojęcie „granica” jest kluczem do zrozumienia regionu Morza Śródziemnego. „Granica” nie może być rozumiana jako linia podziału i odgrodzenia, lecz jako „duch graniczny, który umożliwia wyjście poza to, co już istnieje i przyjmowanie wyzwań”, stwierdził przewodniczący episkopatu Włoch i przypomniał, że „historia nauczyła nas, iż nie ma pokoju bez Morza Śródziemnego, które to morze łączy i dzieli świat. Na tym podziale cierpią najbardziej ubodzy, jak to potwierdzają choćby kroniki ostatnich lat.

Jako miejsce i moment ogłoszenia przygotowywanej już od dłuższego czasu inicjatywy przewodniczący episkopatu Włoch wybrał święto patronalne Akwilei. To miasto w północnych Włoszech już w czasach antyku było „miejscem spotkania” dla Europy i całego regionu Morza Śródziemnego. Hierarcha podkreślił, że Kościół nie chce uczestniczyć w „chórze proroków nieszczęścia”, lecz zarówno w swoim obszarze, jak i poza nim rozpoznać „nowe nasiona”, które „mogą i muszą wzrastać również w regionie Morza Śródziemnego”. Podobnie jak dawniej antyczna Akwilea, dziś Kościół Włoch także „pragnie stanąć w służbie pokoju i świadectwa Ewangelii” – zadeklarował kardynał Bassetti.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram