DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

W Neapolu nie zdarzył się cud św. Januarego. Włosi przyjmują to za zły znak

Data publikacji: 2016-12-19 09:00
Data aktualizacji: 2016-12-19 09:49:00
W Neapolu nie zdarzył się cud św. Januarego. Włosi przyjmują to za zły znak
Di Paola Magni (Flickr: Napoli. Il sangue è vivo) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], attraverso Wikimedia Commons

Cud krwi świętego Januarego – patronu Neapolu – polegający na przemianie zakrzepniętej krwi świętego w postać ciekłą zdarza się trzy razy w roku: w sobotę poprzedzającą pierwszą niedzielę maja, 19 września (dzień jego męczeństwa) oraz w dniu 16 grudnia (w rocznicę wybuchu Wezuwiusza). W 1631 r. lawa z wydostającego się wulkanu zatrzymała się u stóp Neapolu, co uznaje się za jeden z najbardziej niezwykłych cudów, jaki dokonał się za wstawiennictwem świętego Januarego. W tym roku jednak cud się nie zdarzył.


W ostatni piątek – jak zwykle w rocznicę cudu – rozpoczęły się tradycyjnie uroczystości w Kaplicy Królewskiej w katedrze w Neapolu. Podczas Mszy świętej krew w fiolce wydawała się być nieco zmieniona. Opat kaplicy, prałat Vincenzo De Gregorio był przekonany, że dojdzie do przemiany zakrzepniętej krwi w postać płynną. Po raz pierwszy cud ten został udokumentowany w 1389 roku, chociaż zjawisko to zachodziło znacznie wcześniej.

Opat zwrócił się do wiernych, aby pomodlili się w ciszy, przypominając, że w grudniu 2015 r upłynnianie miało miejsce między godz. 17.00 a 19.15. Przed zakończeniem uroczystości uspokajał wiernych: „Nie powinniśmy myśleć o tragedii i nieszczęściu. Jesteśmy ludźmi wiary i musimy dalej się modlić”.


Słowa wypowiedziane przez duchownego miały uspokoić mieszkańców Neapolu, którzy – na podstawie doświadczeń z przeszłości - są przekonani, że jak się cud nie zdarzy, to zapowiada to jakieś nieszczęście. 

Do przemiany zakrzepniętej krwi w ciekłą nie doszło w 1980 r. - wtedy to miało miejsce potężne trzęsienie ziemi na południu Włoch; w 1973, gdy mieszkańcy Neapolu zmagali się z epidemią cholery; w 1939 r., gdy wybuchła II wojna światowa; w 1940 r., gdy Włochy przystąpiły do wojny; w 1943, gdy Italia została zajęta przez Niemców. W nieco bardziej odległej przeszłości brak cudu zbiegał się z wybuchem prześladowań religijnych, erupcją Wezuwiusza, trzęsieniami ziemi, rewolucjami, wojnami i śmiercią królów, arcybiskupów oraz papieży.


Rzadko zdarzało się upłynnienie krwi św. Januarego poza trzema tradycyjnymi datami. Jednym z wyjątków był rok 1799, to jest po zdobyciu Neapolu przez wojska Napoleona i ustanowieniu Republiki Partenopejskiej. Niedawno krew uległa częściowemu tylko skropleniu w obecności papieża Franciszka, podczas jego wizyty w Neapolu w marcu 2015 r.

 


Źródło: churchmilitant.com., AS. 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
WAWA
wierzyć należy w Skład Apostolski, a nie w jakieś "cuda"
cyryl
oj coś mi się widzi te walnie im w końcu ten superwulkan Campi Flegrei obok Wezuwiusza...
Jamci do 8765
Też zachęcam wszystkich, zwłaszcza głowy rodzin: róbmy zapasy przynajmniej trzymiesięczne. Suszyć mięso (wołowinę, wieprzowinę w cienkich plastrach -b. łatwe) oraz jabłka i marchew (stosunkowo niedrogie, rzute zabijają uczucie głodu). Ryż, kasza gryczana, konserwy, cukier, sól, ogórki i kapusta kiszone, witaminy, olej, papier toaletowy. Można po trochu: przy każdych zakupach jedną rzecz na zapas. Sól i cukier może być na wymianę u rolników np. na jaja. I - przede wszystkim - codzienny Różaniec oraz codzienna modlitwa rodzinna. Pozdrawiam,
do Stormer
Czyli w maju i grudniu jest taka sama temperatura, a w innych miesiącach inna temperatura? Żebyś ty jeszcze rozumiał znaczenie terminu "temperatutra", to dopiero byłby cud, bidulku :-D
John Galt
Pan Bóg odszedł z kraju popierającego sodomitów i gomorytki... Ale, jeszcze dał im szansę na nawrócenie!
mierzyciel
Stormer masz podwyższoną temperaturę, taki cud.
cichy
Włoski parlament zatwierdził legalność małżeństw homoseksualnych, a w Starym Testamencie wyraźnie Pan Bóg mówi , że obrzydliwością jest jak ludzie tej samej płci żyją ze sobą jak małżonkowie. Nic nie dzieje się przypadkowo i myślę,że jest to zapowiedz jakieś większej tragedii, która spotka niebawem Włochy a może cały świat
ala wilk
najpierw głosują na złodziei Berlusconiego i Grillo a potem się dziwią że sw. Januaremu to się nie podoba. Ech ci Włosi
Ortik
Zaraz, zaraz... jeżeli chodzi o kataklizmy... czy to czasami św. Benedykt nie prorokował, że Wieczne Miasto zawali się samo na siebie...?
Stormer
A komety przy tym nie było? :-)
fobiaczek
8765 niektórzy ludzie są przygotowani cały czas, dobrze jest mieć konserwy i wode w zapasie o lekach nie wspomne. kupując na za pas (więcej) oszczędzamy, bo kupując hurtowo i z zapasem możemy nawet zaoszczędzić gdy ceny skoczą w górę. węgiel w lato mniej kosztuje niż w zime.
Nick
Nie ma Boga w sercu narodu - nie ma cudów.
Slawomir Tomasz Roch
Trudno sie dziwic ludziom ze sie boja, zobaczcie jak szybko rozwija sie na swiecie demoniczna ideologia gender! To naprawde nie sa zarty.
Ja
Po to ten cud się nie wydarzył, aby ostrzec ludzi i zmotywować do modlitwy... Módlmy się za naszych braci Włochów. "Niech Neapol ora z Włochy pozostaną wolne od trzęsień ziemi, kataklizmów, zamachów, w spokoju harmonii i jedności. Taka jest nasza Wola i niech tak się stanie, i stało się Amen ! "
Slawomir Tomasz Roch
Czasy sa okropne! Rozwija sie demoniczna ideologia gender! Najwyzszy czas powiedziec wszedzie, takze w Polsce i we Wloszech stanowcze NIE szatanskiej ideologii gender.
Jamci
Niepokojący rok 2017, być może zamykający stuletni czas dany nam na poprawę.
Rem
Że coś wisi w powietrzu, to trudno zaprzeczyć.
piotr
Trzeba odmawiać różaniec za Polskę i Polaków, a może i za Rosję.
8765
Może i wyjdę na śmieszną osobę, ale proponuję zaopatrzyć się w konserwy i wodę mineralną. Jak się nic nie stanie to się ta żywność nie zmarnuje.
Stormer
Nie było właściwej temperatury i po cudzie :-D
Piotr
Włochy oddalają się od Wiary Katolickiej. Św. January o tym przypomina.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.