DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

W Krakowie zmarła 96-letnia karmelitanka. Była bohaterką Kościoła podziemnego w Czechach

W Krakowie zmarła 96-letnia karmelitanka. Była bohaterką Kościoła podziemnego w Czechach
(fot. Václav Peřich / CC BY-SA 4.0 / wikimedia.commons)
#KOMUNIZM    #ZAKONNICA    #ŚMIERĆ    #MARIA    #CZESZKA    #CZECHY    #KARMELITANKA    #SCHWARZOVÁ

W wieku prawie 96 lat zmarła w krakowskim klasztorze karmelitanek bosych s. Maria Magdalena od Ran Chrystusa (Schwarzová) - Czeszka z pochodzenia. Była czołowa postacią Kościoła podziemnego w swoim kraju w czasach komunistycznych, uczestniczyła w oporze antykomunistycznym a później w działalności charytatywnej. Po upadku komunizmu otrzymała szereg wysokich odznaczeń państwowych. Jej pogrzeb odbędzie się w Krakowie 7 stycznia.


Anna Magdalena Schwarzová rodziła się 14 marca 1921 w Pradze w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka przeszła na katolicyzm, stając się głęboko wierzącą osobą. Tuż przed wybuchem II wojny światowej chciała wstąpić do Karmelu, ale nie przyjęto jej ze względu na jej młody wiek i świeże nawrócenie. W 2 lata później Niemcy wywieźli ją z całą rodziną do obozu w Terezinie, skąd wyszła po wojnie jedynie z matką (ojciec zginął w obozie w Auschwitz).


Po powrocie do Czechosłowacji początkowo opiekowała się chorą matką oraz rozpoczęła na uniwersytecie studia romanistyki i anglistyki, ale w 1948 ponownie wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych. Wkrótce jednak rząd komunistyczny zamknął wszystkie męskie i żeńskie wspólnoty zakonne. Młoda nowicjuszka działała w podziemnych strukturach kościelnych, za co w lutym 1953 została aresztowana i skazana na 11 lat więzienia, z których odsiedziała 6 (do 1960). Do 1968 pracowała fizycznie, a od Praskiej Wiosny - jako tłumaczka w Wyższej Szkole Rolniczej. Bardzo aktywnie działała też w podziemnym ruchu wydawniczym. W 1976 przeszła na emeryturę.


W rok później rząd zgodził się na jej wyjazd za granicę, licząc na to, że Nina, jak ją powszechnie nazywano w środowisku dysydentów, wyemigruje. Tymczasem podczas pobytu w Rzymie nawiązała ona kontakt z władzami zakonu karmelitańskiego, które uznały jej niedokończony nowicjat z 1948 i zgodziły się, aby złożyła śluby wieczyste, co jednak nastąpiło dopiero w 1980 w Krakowie. A po dalszych 5 latach władze czechosłowackie wydały jej ostateczne zezwolenie na legalny wyjazd do Polski i tu, po porzuceniu aktywnego życia świeckiego, wstąpiła do klauzury Karmelu, przyjmując imiona Maria Magdalena.


Po upadku ustroju komunistycznego władze Republiki Czeskiej doceniły niestrudzoną działalność opozycyjną s. Schwarzovej, nagradzając ją wysokimi odznaczeniami państwowymi. Między innymi 28 października 2010 prezydent Vaclav Klaus wręczył jej na Zamku Praskim jedno z najwyższych odznaczeń państwowych - Order im. Tomáša Garrigua Masaryka. W rok później otrzymała Narodową Nagrodę Pamięci, przyznaną jej przez czeską organizację pokojową Post Bellum.


Msza św. pogrzebowa odbędzie się 7 stycznia br. (początek - godz. 9 rano) w kościele karmelitanek bosych w Krakowie-Wesołej, na ul. Kopernika 44.KAI, kra
DATA: 2017-01-05 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Swiec Panie Nad Jej Dusza
ponad 1 rok temu / Ewa
 
Do Karmelu Bóg powołuje niezwykłych ludzi. R.I.P
ponad 1 rok temu / Maria
 
Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
ponad 1 rok temu / Michał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.