23 listopada 2012

– Jesteśmy bowiem, Bracia i Siostry, świadkami rozpleniania się w naszej Ojczyźnie zła w coraz to nowych odsłonach: w postaci agresywnego ateizmu, liberalizmu, sekularyzacji, relatywizmu moralnego, a także sekt, które niosą nienawiść do Boga i człowieka, propagując cywilizację śmierci. Dlatego wskazania ks. Skargi są adresowane także do nas – powiedział w homilii ks. bp Mariusz Leszczyński. Msza św. została odprawiona w Jarosławiu na rozpoczęcie konferencji naukowej poświeconej Ks. Piotrowi Skardze.

 

Z okazji przypadającego 400-lecia śmierci i ogłoszonego przez Sejm RP Roku ks. Piotra Skargi w Jarosławiu rozpoczęła się dzisiaj dwudniowa konferencja naukowa poświęcona temu wielkiemu kaznodziei królewskiemu i pisarzowi. – Dziś, gromadząc się w tej jarosławskiej świątyni w uznaniu zasług ks. Skargi dla Ojczyzny i Jarosławia, chcemy podziękować Panu Bogu za jego osobę i dzieło – podkreśla ks. prałat Marian Bocho, proboszcz parafii. Znakiem działalności ks. Skargi w Jarosławiu są XVI-wieczna kolegiata pw. Bożego Ciała, gdzie głosił kazanie podczas jej konsekracji oraz obraz Matki Bożej Śnieżnej, którego 150. rocznicę ocalenia z pożaru świątyni obchodzono w maju br.

Wesprzyj nas już teraz!

Patrząc na dzieło i osobę ks. Piotra Skargi, odkrywamy, że jego nauczanie jest ciągle aktualne, bo dziś potrzeba ludzi, którzy będą mieć odwagę upominać się o życie w duchu miłości Boga, Kościoła i Ojczyzny – podkreśla ks. Bocho. W obchody włączyły się także władze samorządowe. Mszę św. inaugurującą obchody i konferencję poświęconą ks. Skardze poprzedziła wspólna sesja Rady Miasta Jarosławia i Powiatu Jarosławskiego. Eucharystii w kolegiacie jarosławskiej przewodniczył ks. bp Adam Szal z Przemyśla, a kazanie wygłosił ks. bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

 

W tym właśnie duchu w swoich kazaniach odważnie piętnował choroby trawiące Rzeczpospolitą końca XVI wieku: brak miłości i ofiarności jej obywateli, niezgodę, egoizm, samowolę, demokrację bez wartości ewangelicznych, ustanawianie niesprawiedliwych praw, powszechność grzechów publicznych i ich bezkarność, podkreślając, że przyczyną tego wszystkiego jest osłabienie wiary katolickiej w Narodzie. Wołał więc o wytężoną pracę nad reformowaniem życia, wołał o miłość i miłosierdzie, o naprawę obyczajów, stosunków społeczno-politycznych, o pokój na fundamencie Bożej mądrości, o poszanowanie religii katolickiej, która uczy praw Bożych i jest fundamentem wszelkiego budowania – wskazywał ks. bp Leszczyński.

 

Ksiądz Skarga głosił, że szczęście Rzeczypospolitej i jej obywateli zależy od ich wierności prawom Bożym. Pierwszym prawem, które obowiązuje człowieka, jest prawo naturalne, a prawa przez ludzi ustanawiane winny być jemu podporządkowane. „(…) Biada tym, którzy niesprawiedliwe prawa stawią (Iz 10, 1-2) a tym, które dobre i sprawiedliwe prawo stawią jest błogosławieństwo” – wskazywał za Piotrem Skargą ks. bp Leszczyński.

 

Podkreślał, że ks. Skarga piętnował grzechy publiczne, ich bezkarność oraz powszechność, zanik miłosierdzia i bluźnierstwa przeciwko Bogu. Jak stwierdził, te jego przestrogi są wciąż aktualne. – Jesteśmy bowiem, Bracia i Siostry, świadkami rozpleniania się w naszej Ojczyźnie zła w coraz to nowych odsłonach: w postaci agresywnego ateizmu, liberalizmu, sekularyzacji, relatywizmu moralnego, a także sekt, które niosą nienawiść do Boga i człowieka, propagując cywilizację śmierci. Dlatego wskazania ks. Skargi są adresowane także do nas – wskazywał hierarcha.

 

W pierwszym dniu konferencji, która odbywała się w kolegiacie jarosławskiej, swoje wykłady wygłosili: ks. dr Kazimierz Leń, ks. dr Tomasz Homa SJ oraz ks. dr Wacław Siwak. Ponadto uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Romana Pelczara „Teatr jezuicki w Jarosławiu w XVI-XVII w. i jego kulturotwórcza rola” oraz dr. Pawła Kozioła „Listy ks. Piotra Skargi. Uwagi na marginesie przekładu z języka łacińskiego”.

 

W piątek obrady przeniosą się do Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Wykłady wygłoszą ks. dr Kazimierz Leń SJ – „Jezuici w Jarosławiu w XVI-XVII wieku”, ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec – „Kaznodziejstwo polityczne i patriotyczne w Rzeczypospolitej w XVI-XVII wieku” oraz Tomasz Janik – „Archiwum pojezuickie w Jarosławiu”.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram