DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

W całej Europie blokowane są tureckie wiece. Duńczycy poprosili premiera o przełożenie wizyty

Data publikacji: 2017-03-13 13:00
Data aktualizacji: 2017-03-13 14:45:00
W całej Europie blokowane są tureckie wiece. Duńczycy poprosili premiera o przełożenie wizyty
fot.REUTERS/Yves Herman/FORUM

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zaapelował w niedzielę do szefa tureckiego rządu Binali Yildirim, by przełożył zaplanowaną w tym miesiącu wizytę z powodu „napięć” między Turcją a Holandią. Przedstawicieli tureckiego rządu nie wpuścili do swojego kraju Holendrzy. Niemcy, Szwajcarzy i Austriacy nie zgodzili się jednak na wiece poparcia dla referendum w sprawie zmiany tureckiej konstytucji.


- Taka wizyta nie może odbywać się w świetle obecnych ataków Turcji przeciwko Holandii. Dlatego zaproponowałem mojemu tureckiemu koledze, by przełożyć nasze spotkanie – stwierdził premier Danii Lokke Rasmussen.


- W normalnych okolicznościach byłaby to przyjemność powitać (Yildirima), z którym prowadziłem już szczery i konstruktywny dialog w dniu 10 grudnia w Ankarze – dodał.

 

Wizyta tureckiego premiera została zaplanowana na 20 marca. Duński premier zwrócił uwagę dziennikarzy na poważne problemy z przestrzeganiem demokratycznych zasad w Turcji.

 

W miniony weekend holenderskie władze nie zezwoliły na lądowanie w Rotterdamie samolotu z tureckim ministrem spraw zagranicznych, a także nie zezwoliły na wjazd samochodem jednej z minister. Przedstawiciele tureckich władz zamierzali wziąć udział w wiecach poparcia dla obecnego prezydenta Turcji organizowanych przez mniejszość turecką.


16 kwietnia w Turcji odbędzie się referendum w sprawie przyznania znaczenie szerszych uprawnień prezydentowi Recep Tayyipa Erdoganowi.

 

Erdogan oskarżył holenderskie władze, że zachowują się jak naziści. Po afroncie dyplomatycznym, jaki spotkał turecką minister rodziny, której policja z Rotterdamu nie zezwoliła wejść na teren konsulatu tureckiego w sobotę wieczorem, wybuchły zamieszki. W niedzielę rano holenderska policja przy pomocy armatek wodnych i wskutek bezpośredniej interwencji z psami próbowała rozproszyć demonstracje. Tłum około tysiąca Turków wymachujących tureckimi flagami zaczął rzucać kamieniami i butelkami.

 

Protestujący domagali się wpuszczania minister Fatmy Betul Sayan Kayi. Policja aresztowała 12 najbardziej agresywnych osób. Rzeczniczka policji Patricia Wessels wyjaśniła, że mężczyznom postawiono zarzuty związane ze stosowaniem przemocy i zakłócaniem porządku publicznego. Wessels dodała, że siedem osób zostało rannych, w tym policjant, który złamał rękę.

 

Do zdarzenia doszło niecały dzień po tym, jak władze holenderskie nie zezwoliły na lądowanie ministra Cavusoglu. Szef tureckiego MSZ zagroził ostrymi sankcjami ekonomicznymi i politycznymi. Później, po przybyciu do Stambułu stwierdził: - Decyzja ta jest skandalem i niedopuszczalna w każdym calu. To nieprzestrzeganie praktyk dyplomatycznych.


Minister rodziny, która została odeskortowana do Niemic, skąd prywatnym samolotem odleciała do Stambułu mówiła: - Świat musi zająć stanowisko w imię demokracji przeciw temu faszystowskiemu czynowi! Takie zachowanie wobec minister kobiety nie można zaakceptować.  


Decyzję o niewpuszczeniu tureckiej minister podjął burmistrz Rotterdamu na podstawie specjalnych uprawnień niedawno mu przyznanych.

 

16 kwietnia w Turcji odbędzie się referendum w sprawie zmiany konstytucji. Jeśli uczestnicy wypowiedzą się na „tak”, wówczas republika parlamentarna przekształci się w system prezydencki. Erdogan otrzyma nowe kompetencje w zakresie decydowania o budżecie państwa, mianowania ministrów i sędziów, a także prawo do rozwiązania parlamentu. Jednak, aby móc wprowadzić w zycie nowelę konstytucyjną konieczne są głosy poparcia Turków nie tylko z kraju, ale także zza granicy. Poza Turcją mieszka około 5,5 mln obywateli tureckich, z czego 1,4 mln uprawnionych do głosowania żyje w Niemczech.

 

Wcześniej w kilku miastach niemieckich: w Gaggenau, Kolonii i Frechen lokalne władze odwołały tureckie wiece pod pretekstem zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. W następstwie odwołania, Erdogan porównał niemieckich urzędników do „nazistów”. – Wasze praktyki nie różnią się od praktyk nazistów z przeszłości. Myślałem, że to już się kończyło dawno temu, ale myliłem się – komentował Erdogan.

 

Turecki prezydent nazwał władze holenderskie także „nazistami i pozostałościami faszystów”. Holenderski premier Mark Rutte odparł, że rozumie, iż prezydent Erdogan jest zły, ale mówiąc w ten sposób przekroczył granice.


W piątek także szwajcarska policja zablokowała wiec poparcia dla referendum w Turcji w kantonie Argau i Zurychu, i to tuż przed zaplanowaną wizytą tureckiego ministra spraw zagranicznych. W tej sytuacji Anakra odwołala wizytę.

 

Na spotkania z tureckimi politykami nie zgodzili się także Austriacy. W mieście Hoerbranz władze nie wyraziły zgody na „prezentację książki" z udziałem byłego tureckiego ministra energii Taner Yildiza. Policja twierdziła, że organizatorzy w rzeczywistości planowali „wiec polityczny”, który mógł zgromadzić około 400 osób, co – ich zdaniem – rodziło ryzyku „zakłócania porządku publicznego”.

 

 

Źródło: thelocal.de., thelocal.ch., thhelocal.dk.,

AS 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Skanderbeg
6 państw to cała Europa? Chyba spora część lewackiej Europy. Ale to zachwyca widać redakcję. Wg mnie, to było nielegalne postępowanie władz Holandii (to analizowałem dokładniej)
veritas
Turcja już przestała być potrzebna zachodowi i teraz starają się być twardzi dla Erdogana. Ale już jest za późno, i swoimi działaniami tylko przysparzają mu większego poparcia. Teraz to już na bank Erdogan zwycięży, a ludzie poprą zmiany w konstytucji.
odszkodowania
turcy i turcja to ewidnetny totalitaryzm islamski. Każde swoje niezadowolenie obracają w czyny wandalizmu i terroru. I nie jest to tylko turków cecha - to cecha każdego muzułmanina. Islam cały czas tkwi w VII wieku i niezależnie od tego, jakbyśmy byli tolerancyjni dla tej faszystowskiej ideologii społeczno-państwowej nigdy, ale to nigdy muzułmanie nie będą w stanie zaakceptować innych zasad, religii, ludzi, prawa stanowionego, sąsiedztwa które są spoza islamu.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.