8 listopada 2017

W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym odkryto dowody zbrodni narodowych socjalistów

(Foto: Adam Białous)

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych przez IPN na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy (woj. dolnośląskie), ujawniono szczątki 64 osób. Trwa zabezpieczanie materiału DNA. W jamie grobowej, ktorą jest zasypany schron przeciwlotniczy, znaleziono również około 300 przedmiotów. Kolejny etap prac odbędzie się wiosną 2018 roku.

 

Prowadzone do tej pory prace na terenie obecnego muzeum Gross-Rosen, ze względu na coraz gorsze warunki atmosferyczne, trzeba było póki co zakończyć. Wszystkie czynności dokonywane są w ramach śledztwa prokuratury IPN we Wrocławiu. Wskutek przeprowadzonych poszukiwań i ekshumacji ujawniono szczątki 64 osób. Są to najpewniej ofiary niemieckiej zbrodni nazistowskiej, więźniowie obozu. Podjęte szczątki ludzkie zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, w celu przeprowadzenia tam oględzin sądowo-lekarskich i sekcji zwłok.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Miejsce, w którym zostały pogrzebane szczątki ludzkie, zlokalizowano na podstawie pisemnej relacji obywatela Belgii, jaką w ostatnim czasie pozyskało Muzeum Gross-Rosen. Autor relacji był w Gross-Rosen więźniem, a jednocześnie lekarzem obozowym.  Ten naoczny świadek opisał sytuację, kiedy to Niemcy w lutym 1945 r., przed ewakuacją kilku tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego, zamordowali wszystkich tych, którzy ich zdaniem, byli za słabi, żeby szybko maszerować.

 

Ciała swoich ofiar zakopali w szczelinie przeciwlotniczej, czyli w tunelu wydrążonym w ziemi i zabezpieczonym żelbetonem, który stanowił dla załogi obozu schron w czasie bombardowania z powietrza. Jak informuje IPN: „Przeprowadzone dotychczas prace pozwoliły na przebadanie ok.

25 % powierzchni szczeliny przeciwlotniczej. Dalsze prace, ze względu na warunki atmosferyczne, planowane są wiosną 2018 roku”.  Tak więc szczątki 64 osób znaleziono, zbadawszy jedynie czwartą część tego swoistego grobowca. Ile zostanie ich jeszcze odkrytych?

 

„Poza szczątkami ludzkimi ujawniono szereg (ponad 300) artefaktów stanowiących wyposażenie obozowe lub będące rzeczami osobistymi osób, których szczątki odkryto. Są to miski, kubki, łyżki, termometr, okulary, a także dziurkacz biurowy, gaśnica, taczka itp. Zabezpieczono trzy blaszki z numerami mogącymi być numerami więźniów (przedmioty samodzielnie przez nich wykonane). Po odczytaniu numerów zostaną one porównane z numerami więźniów z bazy Muzeum Gross-Rosen.” – czytamy w komunikacie IPN

 

Niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen istniał w latach 1940 –45. Jego nadzorcami było w tych latach 900 SS-manów. Najgorszy był Karl Gallasch, który każdego dnia zabijał kilku więźniów. Obóz Gross-Rosen  miał też na Dolnym Śląsku swoje podobozy. W sumie w obozie i podobozach więzionych było około 140 tys. ludzi – Żydów z różnych części Europy, Polaków, jeńców radzieckich. Więźniowie m.in. w nieludzkich warunkach wydobywali granit. Niemcy zamordowali w Gross-Rosen około 40 tys. osób. Setki zmarły podczas ewakuacji obozu w lutym 1945 roku w tzw. marszu śmierci. Prawie wszystkie ciała swoich ofiar, tak jak w innych obozach i miejscach egzekucji, niemieccy oprawcy spalili w roku 1944- 45, tak aby zatrzeć ślady swojej zbrodni. Obecne więc odkrycie szczątek ludzkich na terenie dawnego obozu w Gross-Rosen jest wyjątkowe i dokumentujące zbrodnie popełnione podczas wojny przez Niemcy, w których niestety dziś nierzadko zakłamuje się prawdę bezczelnym używaniem w mediach sformułowania „polskie obozy zagłady”. 

 

 

Adam Białous

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram