22 maja 2018

Papież Franciszek przyjął dwóch kardynałów z Niemiec. Chodzi o interkomunię z protestantami?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W miniony poniedziałek papież Franciszek przyjął przewodniczącego episkopatu Niemiec, kardynała Reinharda Marxa. Watykańska służba prasowa podała, że rozmowa dotyczyła reformy Kurii Rzymskiej. Okazuje się jednak, że mogło być inaczej.

 

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi oraz przewodniczący episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx jest zarazem bliskim doradcą papieża Franciszka. Wchodzi w skład wąskiej Rady Kardynałów, która wespół z Ojcem Świętym przeprowadza od września 2013 roku reformę Kurii Rzymskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

W miniony poniedziałek, jak podała watykańska służba prasowa, kard. Marx spotkał się z papieżem na prywatnej audiencji w związku ze swoimi obowiązkami w Rzymie jako koordynatora ds. gospodarczych Watykanu. Jest jednak możliwe, że te kwestie nie były jedynym poruszanym tematem. Zaledwie cztery dni później, w piątek, papież Franciszek przyjął innego Niemca – arcybiskupa Kolonii, kardynała Rainera Marię Woelkiego.

 

Woelki nie pełni w Watykanie żadnej funkcji. Jest za to przywódcą grupy siedmiu biskupów z Niemiec, która sprzeciwia się zaproponowanemu niedawno przez Marxa wprowadzeniu w Niemczech interkomunii z protestantami. Chodzi o udzielanie Eucharystii tym luteranom, którzy mają za małżonka katolika. Watykańskie media nie podały, o czym Franciszek rozmawiał z Woelkim, ale innego powodu niż omawiana kontrowersja nie ma.

 

Jeżeli tak, to wydaje się, że chodzi o swoistą kontynuację dialogu rozpoczętego między Rzymem a Niemcami na początku maja. Wówczas w Watykanie zjawiła się delegacja biskupów niemieckich złożona zarówno ze zwolenników jak i z przeciwników interkomunii. Rozmawiali z prefektem Kongregacji Nauki Wiary abp. Luisem Ladarią oraz przewodniczącym Rady Jedności kard. Kurtem Kochem. Przekazaną mediom konkluzją spotkania było papieskie polecenie dojścia do zgody bez rozstrzygania, która ze stron sporu ma rację.

 

Tocząca się w Niemczech dyskusja angażuje bardzo intensywnie nie tylko biskupów, ale także świeckich wiernych. Zwolennicy udzielania Komunii świętej protestantom widzą w tym pomyśle piękny krok ku odległej jeszcze, ale coraz bardziej realnej pełnej jedności z luteranami. Krytycy zauważają jednak, że to rozwiązanie niezgodne z nauczaniem Kościoła i uwłaczające godności Najświętszego Sakramentu.

 

Emocje wywołuje też inny wymiar sporu. Rozstrzyga się właśnie w praktyce charakter decentralizacji Kościoła i skali kompetencji doktrynalnych, które mają przysługiwać poszczególnym episkopatom.

 

Jak rozwiązany zostanie spór, nie wiadomo. Nieoficjalna wypowiedź Franciszka z protestanckiego zboru w roku 2015 może wskazywać, że optuje on raczej za rozwiązaniem progresywnym. Sam kardynał Marx mówił jednak, że w obliczu sprzeciwu części episkopatu możliwe jest, iż w każdej niemieckiej diecezji będzie po prostu obowiązywać specyficzne dla niej ujęcie tego problemu.

 

Źródła: kath.net / PCh24.pl
Pach

 

 

Zobacz także:

 

Prostestantyzm potępiony przez papieży

 

Protestantyzm potępiony przez papieży

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram