8 czerwca 2018

Globalna kampania Caritasu: większa „interakcja” z imigrantami i uchodźcami

(Voice of America News: Scott Bobb reports from the Suruç, Turkey/ Kobane, Syrian border; [Public domain], Wikimedia)

Tuż przed zbliżającą się sesją ONZ w Nowym Jorku – gdzie we wrześniu podjęte zostaną próby uchwalenia nowych, korzystniejszych dla imigrantów i uchodźców umów – wzmaga się liczba inicjatyw proimigranckich. Caritas, organizator międzynarodowej kampanii „Share the Journey” (Dziel się podróżą) wzywa katolików do zwiększenia interakcji z imigrantami i uchodźcami poprzez np. spożywanie z nimi wspólnych posiłków.

 

„Zachęcamy cię, abyś usiadł razem z migrantami i uchodźcami w swojej społeczności, aby spojrzeć im w oczy, wysłuchać ich historii i podzielić się swoją własną” – napisał w specjalnym komunikacie kardynał Luis Antonio Tagle.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Hierarcha, który jest arcybiskupem Manili, a także przewodniczącym papieskiej organizacji charytatywnej Caritas Internationalis stwierdził, że podróż każdej osoby rozpoczyna się od „chwili dzielenia się, która pomaga nam rozpoznać więzy łączące całą ludzkość”.

 

„Jesteśmy zaproszeni do współczucia i odwagi, aby otworzyć nasze serca i umysły na ludzi, których jeszcze nie znamy i towarzyszyć im w tej podróży” – apelował.

 

Od 17 do 24 czerwca w ramach Global Action Week katolicy zachęcani są do różnych działań na rzecz imigrantów i uchodźców. Akcja wpisana jest też w dwuletnią kampanię „Share the Journey”, która została uruchomiona przez Caritas Internationalis we wrześniu 2017 roku w celu zachęcenia do „kultury spotkań” i wzmocnienia wysiłków na rzecz serdecznego powitania imigrantów i uchodźców.

 

Projekt ma także rzucić światło na wyzwania i efekty migracji na każdym etapie podróży, aby promować „zmianę myślenia” w tej kwestii. Wspiera ją m.in. sieć ACT Alliance, skupiająca 145 chrześcijańskich agencji i innych kongregacji religijnych oraz tzw. grup społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie.

 

W ramach Global Week Action, oddziały Caritas we wszystkich regionach świata będą organizować wspólne posiłki z imigrantami i uchodźcami, a także inne wydarzenia mające na celu budowanie więzi lokalnych społeczności z migrantami.

 

W Rzymie Caritas zorganizuje 19 czerwca na głównym dworcu kolejowym (Termini) wspólny obiad z migrantami i uchodźcami.

 

Przewidziana jest także promocja „eksperymentu społecznego” – Moje lustro. To projekt Caritas Ambrosiana w Mediolanie, który zachęca nieznajomych do wzajemnego patrzenia w oczy jako sposobu na „przełamywanie barier”.

 

Caritas Cyprus próbuje zachęcić kobiety do interakcji z migrantami, oferując „imprezę torebkową dla kobiet”, dając każdej kobiecie, która zjawi się na spotkaniu, torbę pełną podstawowych kosmetyków.

 

W USA konferencja biskupów, jak również Caritas i inne organizacje takie jak Catholic Relief Services i Catholic Charities USA, promują kampanię modlitwy za migrantów i uchodźców, zachęcając jednocześnie do materialnych form pomocy.

 

Catholic Relief Services np. współpracuje z lokalnym sklepem odzieżowym, który zgodził się przekazać 20 proc. ze sprzedaży skarpet na rzecz pracy organizacji z migrantami i uchodźcami.

 

Akcja Caritasu – jak podkreśla Watykan – ma pomóc w negocjacji dwóch oenzetowskich porozumień w sprawie imigrantów i uchodźców oraz w wyasygnowaniu większych środków od państw na realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030. Cele te – o czym należy pamiętać – zgodnie z zawartym porozumieniem muszą być realizowane niepodzielnie. Obejmują one m.in. powszechny dostęp do „praw seksualnych i reprodukcyjnych” (aborcja, sterylizacja, antykoncepcja, edukacja seksualna, edukacja gender itp.).

 

Nowy oenzetowski Globalny Pakt na rzecz Imigrantów i Uchodźców wzywa do ułatwienia imigrantom sposobu dotarcia do krajów docelowych, ściągania odległych członków rodziny do danego kraju, zapewnienia im pracy i mieszkania, wsparcia finansowego dla godnego życia itp. Caritas tłumaczy, ze chodzi o skoordynowanie działań globalnych dla zapewnienia legalnej i humanitarnej migracji. Dlatego współpracuje z UN Global Compact, agendą oenzetowską odpowiedzialną za wspieranie zaangażowania wszelkich organizacji w realizację Agendy 2030.

 

 

Źródło: cruxnow.com / CNA / caritas.org

AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram