DZIŚ JEST:   24   MAJA   2018 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana
NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Umarłych pochować chrześcijańskim obowiązkiem. Białystok dzieciom nienarodzonym

Umarłych pochować chrześcijańskim obowiązkiem. Białystok dzieciom nienarodzonym
Fot. A. Białous

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych w Białymstoku, na cmentarzu  pw. Świętego Jana Chrzciciela w tym mieście, zorganizował w środę pogrzeb 16 dzieci nienarodzonych. Członkowie Komitetu są przekonani o tym, iż obowiązkiem chrześcijanina jest sprawienie godnego pochówku dzieciom zmarłym w łonie matki.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Białymstoku. Szczątki nienarodzonych umieszczone zostały w niewielkich, białych trumnach. – Nie przypadkiem Eucharystię rozpoczynamy w godzinie Miłosierdzia Bożego. Chcemy bowiem prosić Pana Jezusa Chrystusa nie tylko o wieczne odpoczywanie dla nienarodzonych maleństw, ale też błagać Boga o miłosierdzie  dla wszystkich wrogów życia poczętego – mówił podczas homilii ks. Daniel Ciulkin.

 

Po Eucharystii nastąpiło złożenie trumien z ciałami dzieci nienarodzonych do grobu na specjalnej parceli ulokowanej na cmentarzu parafialnym przy ulicy ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku. Organizacją pogrzebu zajął się Komitet Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych.

 

Jesteśmy katolikami i Polakami, naszym więc obowiązkiem jest godnie pochować te dzieci zmarłe w łonach swoich matek – powiedział  PCh24.pl Krzysztof Chańko, szef Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych.

 

Komitet działa od 2008 roku. Od czasu swego powstania jego członkowie pochowali 170 ciał dzieci nienarodzonych w Białymstoku i 50 w Suwałkach. Większość z nich zmarła z powodów naturalnych, jednak część stała się ofiarą obecnie obowiązującej ustawy o tzw. planowaniu rodziny ze stycznia 1993 roku, w niektórych przypadkach dającej możliwość zabicia dziecka nienarodzonego.  – Od pewnego czasu szpitale nie podają nam personaliów dzieci, ani w jaki sposób zmarły. Jestem jednak przekonany o tym, że niektóre z nich zginęły wskutek tzw. legalnych aborcji – mówi Krzysztof Chańko.

 

Członkowie Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych ciała maleństw otrzymują z białostockich szpitali. Według polskiego prawa, jeśli rodzina i krewni nie odbiorą zwłok dziecka ze szpitala i nie zorganizują pogrzebu, to taki obowiązek spada na gminę. Jeżeli ta się z niego nie wywiąże - każda osoba trzecia, która wystąpi o pochówek, ma prawo odebrać ciało dziecka nienarodzonego. Jeżeli bowiem nikt go nie odbierze, jest ono przez szpital traktowane jak odpad i utylizowane.

 

Często bywa również tak, że nieświadomi swoich praw rodzice, którzy stracą dziecko, nie są informowani o tym, że mogą odebrać jego ciało ze szpitala.  Organizatorzy pogrzebów nienarodzonych, choć napotykają na wiele przeszkód formalnych i pochówki nienarodzonych organizują z własnych środków, nie zamierzają zaprzestać swojej szlachetnej działalności. W przyszłym roku chcą zorganizować kilka kolejnych pochówków. Ich marzeniem jest budowa w Białymstoku pomnika dla nienarodzonych, jednak brakuje im na to finansów.

 

 

W 2007 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie zgodnie z którym wszystkie dzieci, niezależnie od długości trwania ciąży, mają prawo do pochówku. Szpitale zobowiązane są do wydania aktu zgonu i ciała. Również Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument, a papież Benedykt XVI potwierdził go bullą „Spes Orandi” na temat chowania nienarodzonych dzieci. Uznano, że dzieci z poronienia czy aborcji, mimo braku chrztu, dostąpią zbawienia i koniecznie trzeba ich ciała po chrześcijańsku pochować.

 

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2016-10-07 12:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widzę w Białymstoku logika pomału ale działa. A brak pochówku dziecka nienarodzonego= bezczeszczenie zwłok? A co z dziećmi, które zostały usunięte z jajowodu, bo była ciąża pozamaciczna? Szpitalny kosz? A co z tymi co się nie zagnieździli w macicy? Przecież życie zaczyna się od poczęcia
ponad 1 rok temu / trooper
 
Pomódlmy się za braci o wielkich sercach. Jeszcze Polska nie zginęła!
ponad 1 rok temu / daffy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.