2 kwietnia 2016

Sejm za dekomunizacją przestrzeni publicznej! Samorządy mają rok na porządki

Berling, Nowotko, Świerczewski i inni podobni im „bohaterowie” odejdą w zapomnienie. Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę, która nakazuje samorządom usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

 

Zmiany nie będą natychmiastowe, bo ustawodawca dał samorządom rok na uporanie się z pamiątkami komunizmu. To i tak sporo czasu, zważywszy na fakt, że na dekomunizację przestrzeni publicznej było już ponad ćwierć wieku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ustawę Sejm przyjął niemal jednogłośnie – 438 posłów było za, a tylko jeden wstrzymał się od głosu, nikt nie głosował przeciw. Stanowi ona, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej – głównie chodzi o ulice, place, drogi, mosty – nie mogą upamiętniać osób, instytucji czy wydarzeń symbolizujących lub odwołujących się do komunizmu czy innego ustroju totalitarnego.

 

W naszych warunkach ustawa w praktyce dotyczy „dziedzictwa” komunistycznego, bo w wielu miejscowościach znajdują się jeszcze np. ulice, których patronami są komunistyczni działacze, wojskowi, „utrwalacze władzy ludowej”. Oczywiście ustawa działa też wyprzedzająco i zabrania nadawania takich nazw nowym ulicom czy obiektom.

 

Przyjęta regulacja zakłada, że w przypadku, gdy samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawnej nazwy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze.

 

Ustawa ma też ograniczyć koszty, jakie ponieśliby mieszkańcy w związku ze zmianą patrona ulicy, bo zachowana zostanie ważność dokumentów (dowód, prawo jazdy, legitymacja itd.) zawierających nazwę dotychczasową. Ich wymiana będzie konieczna dopiero po upływie terminu ważności dokumentu. Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest około 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny.

 

Teraz ustawa trafi do Senatu. Zważywszy na układ sił tam panujący oraz fakt, że był to senacki projekt, należy się spodziewać, że ustawa zostanie tam przyjęta bez zmian. Nowe regulacje wejdą w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia.

 

Źródło: naszdziennik.pl, sejm.gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram