DZIŚ JEST:   22   LUTY   2018 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 34  >   UNIWERSYTETY NA RÓWNI POCHYŁEJ

Monika Gabriela Bartoszewicz

Uczelnia czy zawodówka?


Pomiędzy sensacyjnymi doniesieniami, iż na elitarną politologię na Uniwersytecie Warszawskim brakuje wystarczającej liczby chętnych, a informacjami, że aby zapewnić sobie odpowiednią liczbę studentów Katolicki Uniwersytet Lubelski zamierza utworzyć specjalne kierunki dla więźniów, odnawia się debata na temat kondycji polskiego szkolnictwa wyższego.

Odgórnie spadek popularności obleganych niegdyś kierunków tłumaczy się demograficznym niżem, komentarze zaś rozgoryczonych studentów i absolwentów nie zostawiają suchej nitki na uczelniach. Lepiej być ślusarzem – zauważa młodzież – bo dla ślusarzy przynajmniej jest dobrze płatna praca. Po co komu wyższe studia, gdy osoba z maturą zarabia więcej od ich absolwenta?

Młodzi Polacy czują się oszukani, że po elitarnych kierunkach i uczelniach są bezrobotni. Jednakowoż w debacie toczącej się od lewa do prawa nikt nie zadaje pytania najważniejszego: jak i dlaczego doszło do sytuacji, w której uniwersytet to synonim szkoły zawodowej?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Skandaliczny, antypolski film opublikowany w serwisie Youtube przez Fundację Rodziny Rudermanów, w którym kilka osób powtarza słowa o „polskim Holokauście” został zdjęty z profilu organizacji oraz ze strony, na której zbierano podpisy pod petycją dotyczącą zerwania stosunków między USA i Polską.

 
 

W niedzielę 4 marca we Włoszech odbędą się wybory powszechne, które mogą wynieść do władzy sojuszników partii Silvio Berlusconiego – Forza Italia: Ligę Północną oraz partię Bracia Włosi – Sojusz Narodowy. Rządząca obecnie lewica (Partia Demokratyczna) i Ruch Pięciu Gwiazd – jak pokazują przynajmniej sondaże i nastroje przedwyborcze – stracą grunt pod nogami. Analitycy obawiają się, że włoscy wyborcy nie posłuchają także Kościoła, namawiającego do otwartej polityki wobec imigrantów.

 

Deklaracja ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej o mocarstwowych planach stanięcia w szeregu potęg energetyki jądrowej rozpaliła dyskusje nie tylko o skali zapowiadanych inwestycji, ale także o ewentualności wykorzystania doświadczenia z energetyki cywilnej do pozyskiwania wzbogaconego uranu, potrzebnego do wyprodukowania bomby atomowej.

 

W ciągu ostatnich 30 lat (1987-2016), według danych Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC) w Stanach Zjednoczonych urodziło się ponad 42 mln dzieci z niezamężnych matek. Sam odsetek dzieci urodzonych przez matki niezamężne w 2016 r. spadał jednak poniżej 40 procent po raz pierwszy od 9 lat, do poziomu 39,8 procent.

 

W ciągu ostatnich lat w należącym do Rosji Tatarstanie zanotowano wzrost przestępczości o charakterze terrorystycznym i ekstremistycznym. W 2017 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tatarstanu zanotowało 47 takich przestępstw, czyli o 9 więcej niż w 2016 roku. Źródłem tego niepokojącego zjawiska jest wzrost wpływów radykalnych islamistów wśród mieszkańców tej nadwołżańskiej republiki oraz powroty z szeregów Państwa Islamskiego bojowników pochodzących z terenów Federacji Rosyjskiej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.