DZIŚ JEST:   19   MARCA   2018 r.

Św. Józefa
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   TEMAT NUMERU: SARMACJA - ZAGUBIONE DZIEDZICTWO

Rozmowa z profesorem Stefanem Nieznanowskim

U źródeł kultury narodu


Czym był, a może wciąż jest, polski sarmatyzm?

– Sarmatyzm uważa się za rodzaj ideologii, boję się użyć słowa narodowej, bo w tamtych czasach pojęcie narodu było nieprecyzyjne i niezbyt jasno sformułowane, jednak w naszych dotychczasowych sądach historycznych sarmatyzm określało się mianem zjawiska specyficznie polskiego. Tymczasem, przyglądając się badaniom francuskim czy hiszpańskim, odkrywamy, że na przełomie XVI i XVII wieku, zachodzą tam podobne procesy. Pamiętajmy, że na przełomie XVI i XVII wieku rozpadła się uniwersalna Europa. Średniowieczny uniwersalizm miał wyznaniowe korzenie, w wieku XVI polegał na wspólnocie elit europejskich, posługujących się tym samym, łacińskim językiem w kulturze, natomiast na przełomie XVI i XVII wieku owa wspólnota uległa rozpadowi, dając początek procesom kształtowania się kultur narodowych w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

W Polsce przedmiot kpin stanowi siedemnastowieczny ksiądz Wojciech Dębołęcki, autor poematu Wywód jedynowładztwa państwa świata, w którym głosi on, że pierwsi rodzice w raju mówili po polsku, a wszystkie języki powstały z popsowania języka polskiego. Mało kto zwraca uwagę, że identyczne tezy padały we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii – to tamtejszymi językami mieli mówić pierwsi rodzice. Rzecz jest zrozumiała, bo rodzące się nowe struktury i wspólnoty poszukiwały zakorzenienia w przeszłości.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Mauricio Macri, deklarujący się jako zwolennik ochrony życia zapowiedział, że nie zawetuje ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie.   

 
 

Nowa polityka, dopuszczająca osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach do Komunii jest sprzeczna z Kodeksem Prawa Kanonicznego – twierdzi Edward Peters, profesor prawa kanonicznego, doradca Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

 

Święty Józef jest bardzo konkretnym mężczyzną. On swoją postawą przypomina, że jest dziś taki zanikający gatunek jak mężczyzna i niejako woła do mężczyzn: przebudźcie się! Trzeba pamiętać, że Matka Boża potrzebowała mężczyzny, nie transwestyty, czy też transseksualisty. I my dziś w Kościele potrzebujemy mężczyzn, a nie „chłopobabów” – mówi w rozmowie z PCh24.pl o. Augustyn Pelanowski OSPPE.

 

Niedzielne wyniki wyborów prezydenckich w Rosji potwierdziły pozycję Władimira Putina, ale stawiają pod znakiem zapytania przyszłość całego państwa i rodzą obawy, że militarny kierunek zdobywania pozycji w świecie będzie kontynuowany bez zmian w polityce gospodarczej Federacji Rosyjskiej.

 

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski wystosowali list otwarty do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisława Gądeckiego. Dotyczy on antysemityzmu i jego zwalczania.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.