Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Mają swój język, stroje i świętego. Słyszałeś o Wilamowicach?


Położone nieopodal Bielska-Białej Wilamowice kryją w sobie wiele niezwykle interesujących tajemnic. W XIII wieku miasto założyli osadnicy z Europy Zachodniej. Ich niepowtarzalna na całym świecie ojczysta mowa przetrwała w codziennym użyciu do roku 1945, kiedy komuniści zakazali posługiwania się nią. Dziś trwa walka o odrodzenie języka wilamowskiego. Z miasta pochodzi również polski święty oraz gorący patriota, abp lwowski Józef Bilczewski. Przez jego stawiennictwo w tutejszym sanktuarium ludzie proszą Stwórcę o zdrowie i otrzymują łaski.

 

 

 

 

 

   


DATA: 2017-10-24 15:07:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Mieszkam nieopodal Wilamowic i nie wiem do końca jak tam jest. Chodzą słuchy, że to tak zamknięta społeczność, że nawet żenią się między sobą :) Ludzie z miasteczek i wiosek obok mają używanie z Wilamowian. Są raczej obiektami kpin z racji pochodzenia. Ale nie oceniam bo niewiele mam wspólnego. Wiec dla mnie to ludzie jak wszyscy inni.
7 miesięcy temu / sąsiad
 
Niezwykła historia i niezwykli ludzie! Pozdrawiam!
7 miesięcy temu / Ewa
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 71 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.