Nasz kanał RSS
 
FILM POD PATRONATEM POLONIA CHRISTIANA
NASZE SERWISY
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Mają swój język, stroje i świętego. Słyszałeś o Wilamowicach?

Data publikacji: 2016-09-15 09:00
Data aktualizacji: 2016-10-23 11:56:00

Położone nieopodal Bielska-Białej Wilamowice kryją w sobie wiele niezwykle interesujących tajemnic. W XIII wieku miasto założyli osadnicy z Europy Zachodniej. Ich niepowtarzalna na całym świecie ojczysta mowa przetrwała w codziennym użyciu do roku 1945, kiedy komuniści zakazali posługiwania się nią. Dziś trwa walka o odrodzenie języka wilamowskiego. Z miasta pochodzi również polski święty oraz gorący patriota, abp lwowski Józef Bilczewski. Przez jego stawiennictwo w tutejszym sanktuarium ludzie proszą Stwórcę o zdrowie i otrzymują łaski.

 

   

 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie
..
Miejscowy
co do mieszkańców okolicznych wiosek to niestety prawie nic się nie zmieniło...
gojaha
To pięknie się odwdzięczyli, mieszkańcy okolicznych wiosek, za pomoc w czasie wojny. Smutne
..
NAJNOWSZE FILMY
 


 


 


 


 
..
1
2
3
4
... 
82
 
 
baner
..
ZOBACZ RÓWNIEŻ
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.