Nasz kanał RSS
 
FILM POD PATRONATEM POLONIA CHRISTIANA
NASZE SERWISY
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Następny film
"Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje". Zobacz film

Jakich ważnych lekcji udziela nam ks. Piotr Skarga

Data publikacji: 2015-02-02 08:00
Data aktualizacji: 2015-06-30 15:27:00

Prof. Grzegorz Kucharczyk wygłosił na Kongresie Konserwatywnym referat zatytułowany "Ksiądz Piotr Skarga jako prorok swoich czasów".

Jak zaznaczył, Skarga był jednym z wielu wielkich myślicieli politycznych XVI i XVII wieku, ostrzegających przed upadkiem Rzeczpospolitej. Uważał, że królestwa upadają nie tylko na skutek wyroku Opatrzności ale też ze względu na swoje "domowe choroby". Wśród nich wymieniał brak życzliwości dla wspólnoty, chciwość, walkę z wiarą katolicką, osłabienie dostojności władzy, publiczne grzechy przeciwko Bogu wołające o pomstę. Dobry rząd polegać miał na przeciwnych im cnotach. Polska myśl polityczna XVI i XVII wieku wyrastała z dorobku epoki klasycznej. Ówcześni dobrze zdawali sobie sprawę, iż los ojczyzny zależy od stanu obyczajów. Ks. Skarga nie zatrzymywał się na ogólnym moralizatorstwie, podkreślał, że dobre rządy wymagają umiejętności i przyuczenia "długim doświadczeniem". Rozejście się tych dwóch wymiarów stało się przyczyną upadku myśli szlacheckiej, w której państwo opierać się miało jedynie na cnocie swych obywateli.

 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie
..
Ja
Takie wady były i takie wady są nadal i trzeba z nimi jakoś walczyć.
..
NAJNOWSZE FILMY
 


 


 


 


 
..
1
2
3
4
... 
82
 
 
baner
..
ZOBACZ RÓWNIEŻ
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.