13 lutego 2018

Tureckie okręty wojenne zablokowały statek wiertniczy. Miał poszukiwać złóż gazu dla Cypru

(fot. REUTERS/Umit Bektas/Forum)

Cypr oskarża Turcję o złamania „prawa międzynarodowego” po tym, jak okręty tureckie zablokowały włoski statek wiertniczy, mający poszukiwać złóż gazu na wrażliwych politycznie wodach wokół wyspy.

 

Włoski gigant energetyczny ENI, który uzyskał licencję od cypryjskich władz skarżył się, że wyczarterowany statek został zmuszony do powrotu w piątek, po tym, jak trzy tureckie okręty rozpoczęły serię niebezpiecznych manewrów w pobliżu wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.

Wesprzyj nas już teraz!

Turcja i zdominowana przez Greków Republika Cypryjska toczą spór o dostęp do terenów bogatych w zasoby ropy i gazu we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

 

Cypr przygotowuje się do rozpoczęcia odwiertów w celu wydobycia gazu w swojej strefie ekonomicznej, Turcja ogłosiła, że przedsięwzięła „środki zaradcze”.

 

Cypr – była kolonia brytyjska odzyskała niepodległość w 1960 r. Trzy lata później na wyspie doszło do starć między mieszkańcami greckiej i tureckiej części wyspy. W 1964 r. wylądowały tam oddziały UNFICYP, które monitorowały tzw. zieloną linię podziału wyspy na dwie części zajmowane odpowiednio przez ludność turecką i grecką. 15 lipca 1974 r. opozycja domagającą się przyłączenia Cypru do Grecji dokonała krwawego zamachu stanu, obalając władze Cypru. W rezultacie pięć dni później rozpoczęła się inwazja turecka. Turcy zajęli północną cześć wyspy. Powstało nowe państwo uznawane jedynie przez Ankarę. Tureckie wojska okupacyjne pozostają tam do dziś.  W 2004 r. Republika Cypryjska przystąpiła do UE, chociaż jej północna część w rzeczywistości nie jest częścią UE.

 

 W 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaproponował rozwiązanie dla Cypru, które odrzuciły obie strony. W 2013 r. Cypr dotknął poważny kryzys finansowy, w wyniku którego nastąpiła restrukturyzacja systemu bankowego. To tutaj przetestowano tzw. mechanizm bail in, który zakłada ratowanie banków kosztem depozytów klientów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE uruchomiły pakiet ratunkowy dla Cypru wynoszący 10 mld euro.

 

W 2015 r. po wyborach w marcu na prezydenta północnej części Nikozji Aminciego rozpoczęły się rozmowy z Anastasiadesem o utworzeniu federacji. Lider greckiej części Cypru liczył na to, że umowa umożliwi 90 tys. Grekom odzyskać własność utraconą po inwazji tureckiej w 1974 roku.

 

– Zachowujemy spokój, aby uniknąć kryzysu i podjąć wszelkie kroki dyplomatyczne konieczne, aby wreszcie można było uszanować suwerenne prawa Republiki Cypryjskiej – ogłosił w niedzielę prezydent Nikos Anastasiades.

 

– Zajmujemy się tą sytuacją, próbując uniknąć wszystkiego, co mogłoby pogorszyć relacje, nie pomijając jednak faktu, że działania Turcji naruszają międzynarodowe prawo – dodał.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zaatakowało decyzję cypryjskich władz.

 

„Cypr czyni to z naruszeniem niezbywalnych praw do zasobów naturalnych Turków cypryjskich, którzy są współwłaścicielami wyspy” – napisano w oświadczeniu. „Ta niekonstruktywna postawa grecko-cypryjska również stanowi główną przeszkodę dla rozwiązania kwestii cypryjskiej” – dodano.

W październiku Turcja wysłała statki specjalizujące się w badaniach sejsmicznych do wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru bez zezwolenia.

 

Cypr ogłosił w ub. czwartek, że odwierty poszukiwawcze włoskiego ENI i francuskiego koncernu France Total znalazły duże złoża gazu w innych częściach wyspy. Cypr podpisał umowy z wieloma firmami na odwierty poszukiwawcze. Również amerykański gigant ExxonMobil zaplanował odwierty w drugiej połowie 2018 roku.

 

Spór o zasoby w rejonie Morza Śródziemnego jest kolejnym czynnikiem komplikującym wysiłki na rzecz ponownego zjednoczenia wyspy po tym, jak negocjacje w tej sprawie zakończyły się fiaskiem w zeszłym roku.

 

Turcja i Cypr nie są jedynymi krajami, które konkurują o zasoby we wschodniej części Morza Śródziemnego. Pretensje do nich zgłaszają także Izrael i Liban.

 

 

Źródło: euractiv.com., Pch24.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram