DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Trwa dyskusja nad projektem ustawy zakazującej niedzielnego handlu

Data publikacji: 2017-07-16 11:00
Data aktualizacji: 2017-07-16 11:57:00
Trwa dyskusja nad projektem ustawy zakazującej niedzielnego handlu

„Solidarność” nie zgadza się na ustępstwa dotyczące zakazu niedzielnego handlu. – Cztery niedziele wolne, kropka, koniec – mówi Piotr Duda, przewodniczący związku.


 

Związkowcy przypominają, że projekt od zeszłego roku, kiedy trafił do Sejmu, i tak uległ już znacznym modyfikacjom, które polegały na ustępstwach wobec postulatów pracodawców. Lista wyjątków znacznie się wydłużyła. Obejmuje na przykład zapis, że w ciągu roku handel mógłby odbywać się przez siedem niedziel.


Handlowcy usiłują przeforsować zwolnienie z zapisów ustawy placówek branży spożywczej. Proponują zagwarantowanie każdemu zatrudnionemu prawa do dwóch wolnych niedziel w każdym miesiącu. Uważają to za korzystne dla rozwiązanie obu stron – pracodawców i pracowników.


Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, skupiający oprócz „Solidarności” także organizacje społeczne, uzyskał dla projektu poparcie wyrażone przez ponad pół miliona Polaków.

 


Źródło: IAR/tvp.info

RoM

  
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
do Stroke
MUSZĄ pracować w niedzielę??? Czyli proponujesz niewolnictwo? I tyle na temat twojej logiki.
trooper
@Piotr Nic nikomu się nie stanie od przestrzegania Prawa Bożego. A może skończyć z dniami wolnymi. Ile nowych miejsc pracy powstanie wtedy. A gdzie miejsce na odpoczynek? Ludzie w niedziele też chcą odpocząć. W Niemczech jakoś ludzie mają wolne niedziele a kościoły zioną pustką.
Stroke
Jak wiadomo - budki z lodami, kawiarnie, resteuracje, kina teatry - muszą pracować w niedzielę (inaczej; aj waj - paraliż kraju). I tyle na temat logiki pomysłu PiS i tych, którzy takie rozwiązanie popierają. (3).
Piotr
Nie zycze tego panu, panie duda, żeby pan nie miał z czego wyzywic swojej rodziny!! Bo taki los czeka niestety wiele polskich rodzin, jeśli przeforsują ten pana POMYSŁ. Oby rząd się ocknąl i pomogl tak jak obiecal mniejszym handlowcom.
Michu.
Precz z dyktaturą pracy. Wolne weekendy nie tylko niedziele. Ważny jest człowiek i jego wypoczynek, a nie zyski kapitału, często zachodniego.
PK
Nie rozumiem dlaczego rozrachunki bankowe nie działają w soboty. To skandal. Zmieniłbym to od zaraz. Oczywiście urzędy też powinny być otwarte w soboty. A w niedziele zakaz zatrudniania. Zresztą jest już w kodeksie cywilnym przepis, że termin przypadający na niedzielę lub święto uprawnia do spełnienia świadczenia w dzień następny. Trzeba tylko nad tym przepisem popracować. No i w kodeksie wykroczeń wpisać karę z ekskulpacją jeśli ktoś czyni to z pobudek altruistycznych.
Andrzej
Wszystkim broniącym handlu w niedzielę, tj. niedzielnego niewolnictwa proponuję: -przymus pracy urzędników, sędziów, adwokatów, notariuszy, posłów, radnych, BANKOWCÓW - w niedziele. Też "tylko" dwie. Dlaczego nie można załatwić sprawy w banku w niedzielę ? A jak komuś skończyły się środki ? Bądźmy konsekwentni. Egoistów zatrudnić w niedziele do kieratu.
Rafał
@ed: Przykład prosty, ale nie adekwatny. Nie chodzi o paraliż kraju, tylko zamknięcie sklepów w których zakupy nie są konieczne.
ed
@Rafał - taki jest świat i tego nie zmienisz - prosty przykład - jedziesz gdzieś i tankujesz, o bracie, a to przecież niedziela , a ty tankujesz w niedzielę ? no powiesz, nie mogłem inaczej, ważny wyjazd etc. i setki jeszcze innych przykładów konieczności pracy w niedzielę (szpitale, policja, straż pożarna...
Rafał
@ed: A dlaczego przez ciebie jacyś ludzie mają w niedzielę siedzieć w pracy?
vesna
A kiedy pan Duda zajmie się zmianą w KP , który dopuszcza doliczanie ,, wysługi lat,, do wynagrodzenia podstawowego, i tak po 30 latach pracy mam tyle samo co nowo przyjęci. To jest prawdziwa niesprawiedliwość, a walka o wolne niedziele to z Jego strony populizm.
magis
To takie rozpaczliwe narzucanie swojej wiary. Chcesz isc do kosciola w niedziele - kto ci broni?!
ed
dlaczego Piotr Duda ma mi dyktować, co mam robić w niedzielę ? to moja sprawa ! jestem za handlem w niedzielę dlatego, że nie chcę judaizacji chrześcijaństwa
Bożena
Już tyle czasu rządzi ta tzw. katolicko-patriotyczna frakcja i co????? jeszcze nie uszanowali III Przykazania Bożego??????????, ale również V Przykazania Bożego też nie. Ot,oszuści i obłudnicy !!!!!!!!!! FARYZEUSZE!!!!!!!! W O N !!!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.