DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 

Tours w hołdzie świętemu Marcinowi

Tours w hołdzie świętemu Marcinowi

Należy do najbardziej znanych francuskich świętych. Z okazji 1 700. rocznicy jego urodzin Muzeum Sztuk Pięknych w Tours zorganizowało wystawę ukazującą nadzwyczajne dziedzictwo człowieka, który w IV wieku był biskupem miasta.


Na czynnej do 8 stycznia ekspozycji zgromadzono 120 dzieł – manuskryptów, obrazów, cennych przedmiotów, relikwiarzy, gobelinów, rysunków, rzeźb, starodawnych mebli. Wystawa pod nazwą „Marcin z Tours:

Promieniowanie Miasta” powstała z okazji urodzin świętego w 316 r. w Sabarii na terenie Pannonii (obecnie zachodnie Węgry).


Marcin z Tours jest czczony przede wszystkim jako patron miłości i dobroczynności, po tym jak przeciął mieczem swój strój oficera rzymskiego, by oddać jego połowę żebrakowi z Amiens. Scena ta,  wszechobecna w ikonografii poświęconej świętemu, jest oczywiście zaprezentowana na wystawie.


Ekspozycja rozpoczyna się od prezentacji cennego egzemplarza manuskryptu „Vita Sancti Martini”. Jest to biografia napisana przez jednego z uczniów świętego, Sulpice'a Sévère'a. Dzieło to bardzo szybko przyczyniło się popularyzacji i kultu biskupa z Tours. Wyrazem jego popularności jest fakt, że w całym kraju to samo imię nosi aż 270 tysięcy Francuzów, a także czterysta miejscowości i 3 678 parafii. Święty jest też czczony poza granicami. W Belgii patronuje 362 kościołom i kaplicom, w Wielkiej Brytanii – 162, na Węgrzech stu, zaś 75 w Holandii...


Kult biskupa z Tours żywy jest również poza Europą. Święty Marcin patronuje, na przykład stolicy Argentyny, Buenos Aires.


Bohater wystawy już w czasie swojego życia przyciągał do miasta wielu uczniów, zaś począwszy od V wieku wierni napływali masowo by modlić się przy jego grobie. W tamtym czasie więcej pielgrzymów docierało tylko do Rzymu i Jerozolimy. W XVI stuleciu nastąpił spadek liczby wiernych odwiedzających Tours. Trzeba było czekać do 1860 – roku odkrycia grobu świętego – by nastąpiło nowe ożywienie, powodowane odrodzeniem cnoty dobroczynności.


Najbardziej znanym współczesnym pielgrzymem był święty Jan Paweł II, który przybył do Tours w 1996 roku, w sześćsetną rocznicę śmierci św. Marcina.


Wielki kult świętego przyczynił się do powstania prawdziwego „martinopolu” – kompleksu urbanistycznego złożonego z sanktuarium, klasztorów oraz domów pielgrzymich. W części został on zrekonstruowany, zaś na wystawie można obejrzeć go w wersji 3D.
FLC
DATA: 2016-11-11 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.