29 września 2020

Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami

(Fot. Pixabay)

22 października wygaśnie tymczasowe, dwuletnie porozumienie pomiędzy Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową dotyczące nominacji biskupów. Watykański Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin wyjaśnił w ostatnim czasie, że intencją Stolicy Apostolskiej jest zaproponowanie władzom chińskim przedłużenie umowy w dotychczasowej formie. Ostatnio szef watykańskiej komunikacji Andrea Tornielli zasugerował, że to nastąpi.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli przekonywał o specyficznej materii zawartego dwa lata temu układu. Według niego, nie dotyczy on bezpośrednio relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami, nie wiąże się również ze statusem prawnym chińskiego Kościoła katolickiego czy relacji pomiędzy duchowieństwem a władzami kraju. Porozumienie dotyczy wyłącznie – w myśl optyki Watykanu – procesu mianowania biskupów, czyli zasadniczej kwestii dla życia Kościoła i dla jedności pasterzy Kościoła katolickiego w Chinach z biskupem Rzymu oraz z biskupami całego świata.

Cel tymczasowego porozumienia nigdy zatem nie był dyplomatyczny, tym bardziej polityczny, ale wyłącznie duszpasterski: było nim umożliwienie wiernym katolikom posiadania biskupów w pełnej jedności z Następcą Piotra i uznawanych równocześnie przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Jedynym celem tymczasowego porozumienia, jak napisał Papież Franciszek w „Orędziu do katolików chińskich oraz Kościoła powszechnego” we września 2018 roku, było „utrzymanie i rozwój głoszenia Ewangelii w Chinach oraz odbudowanie pełnej i widzialnej jedności Kościoła” – napisał Tornielli.

„Pierwsze dwa lata przyniosły nowe nominacje biskupie za zgodą Rzymu i niektórzy biskupi zostali również oficjalnie uznani przez rząd w Pekinie. Pandemia oczywiście zablokowała nieco kontakty w ubiegłych miesiącach, ale rezultaty chociaż ograniczone są jednak pozytywne i skłaniają do pójścia dalej w realizacji Porozumienia w następnym okresie czasu” – przeczytać można w tekście watykańskiego urzędnika.

 

Przypomnijmy, że były biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen Ze-kiun ocenił ostatnio, że wysiłki zmierzające do przedłużenia obowiązywania tymczasowego porozumienia Watykanu z komunistycznymi Chinami z roku 2018 szkodzą ewangelizacji tego kraju.

 

Hierarcha – mający kontakt z prześladowanymi Chińczykami z kontynentu – niestrudzenie podkreśla, że brak jest jakichkolwiek widocznych postępów czy to w kwestii komunistycznej tolerancji dla podziemnych katolików, czy w sprawie nominacji biskupów. 

 

Zwolennicy porozumienia przekonują, że zapobiegło ono nieważnym święceniom biskupim i zaczęło normalizować sytuację prawną katolików w chwili, gdy w Chinach prześladowani są wyznawcy nielegalnych organizacji religijnych – podaje catholicnewsagency.com.

 

 Kardynał Zen szczególnie mocno skrytykował przyjęcie przez Stolicę Apostolską delegacji tzw. księży patriotycznych, którzy działają pod bezpośrednią kontrolą Komunistycznej Partii Chin. Wielu biskupów i księży odmówiło współpracy ze sponsorowanym przez państwo Stowarzyszeniem Patriotycznym zaznaczając, że Pekin oczekuje od nich podpisania dokumentów potwierdzających komunistyczne nauczanie oraz zwierzchnictwo partii nad sprawami Kościoła. Tego typu oświadczenia są sprzeczne z katolicką Doktryną dotyczącą prymatu papieża – czytamy na catholicnewsagency.com.

 

– Parolin nazywa zjednoczony schizmatycki Kościół, który stworzył, „katolickim” – ocenił stanowczo kard. Zen. Warto podkreślić, że duchowieństwo katolickie odrzucające uznanie zwierzchnictwa partii komunistycznej jest nieustannie prześladowanie, zaś świątynie – niszczone. Szerzy się też donosicielstwo wobec podziemnych wspólnot chrześcijańskich.

 

Kardynał Zen powiedział CNA, że katolicy aresztowani na mocy nowych chińskich przepisów, jak Jimmy Lai, Agnes Chow i Martin Lee, „po prostu wprowadzali w życie społeczne nauczanie Kościoła”. Ostrzegł też przed utratą częściowych swobód, jakimi dotąd cieszyła się diecezja Hongkongu.

 

Niedawno kardynał Tong poinstruował szkoły katolickie i duchowieństwo, aby powstrzymały się od poruszania spornych kwestii w salkach lekcyjnych i podczas homilii, a zamiast tego „wspierały właściwe wartości dotyczące tożsamości narodowej”. Interweniował również, aby powstrzymać katolicką grupę związaną z diecezją przed prowadzeniem modlitwy o zachowanie wolności w Hongkongu. – Ta służalcza postawa – jak się wyraził kard. Zen – bardzo go zasmuca. – Tracimy godność i wiarygodność – ostrzegł.

 

 

Źródła: catholicnewsagency.com, KAI / Vatican News

RoM, AS

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram