12 października 2017

To pierwszy krok do wymuszania szczepień? Powstał plan utworzenia centralnego rejestru

(fot. pixabay.com)

Patricia Massetti, przedstawiciel koncernu farmaceutycznego Merck, wiceszefowa zarządu Vaccines Europe – organizacji skupiającej główne europejskie koncerny farmaceutyczne, przekonuje, że potrzebny jest elastyczny, elektroniczny system rejestracji szczepień, pozwalający rządom europejskim monitorować proces szczepienia populacji, by można było wymuszać odgórnie określoną politykę w całej UE.

 

Massetti udzieliła wywiadu Sarantis Michalopoulos z Euractiv.com przy okazji Europejskiego Forum Zdrowia w Gasteinie, który odbył się na początku października.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przedstawicielka koncernu Merck potwierdziła, że w Europie mamy do czynienia ze wzmożoną zapadalnością na odrę. Miało się na to złożyć wiele czynników, w tym decydujący okazał się napływ uchodźców.

 

Kobieta uznała, że w Europie trzeba „ustanowić wspólną mapę drogową z udziałem rządów, władz zdrowotnych, towarzystw naukowych, pracowników służby zdrowia, społeczeństwa obywatelskiego i koncernów farmaceutycznych”. Dodała, że ich wspólne, skoordynowane działanie w zakresie szczepień, zainicjowane już przez Komisję Europejską na początku bieżącego roku „ma na celu zapewnienie niezbędnego przywództwa politycznego do podjęcia kroku naprzód i zagwarantowania, że kryzysy w zakresie zdrowia publicznego, takie jak epidemia odry, nie wystąpią ponownie”.

Zapytana o to, w jaki sposób decydenci unijni położą kres wzrostowi sceptycyzmu w zakresie szczepień, Massetti odparła, że kluczowe jest podtrzymanie zaufania do szczepień w celu zapewnienia dobrego zdrowia publicznego. I chociaż nie ma jednego rozwiązania, sugeruje, by pracownicy służby zdrowia stale agitowali i zalecali szczepionki różnym grupom ryzyka i w ogóle całemu społeczeństwu.  

 

Co jednak niepokojące, kobieta proponuje, by „rozważyć alternatywne kanały” szczepień, jak robią to już niektóre państwa i umożliwić ich wykonywanie przez farmaceutów. Szczepieniom miałyby by poddawane osoby w oddziałach szpitalnych.

 

Massetti widzi ogromne zagrożenie dla realizacji programów szczepień w związku z fragmentacją UE. W Gasteinie uczestnicy Europejskiego Forum Ochrony Zdrowia wielokrotnie podkreślali, że fragmentacja UE jest jednym z głównych wyzwań, przed którym stoi Europa i odnosi się to także do systemów opieki zdrowotnej, a nawet bezpośrednio wpływa na pomyślne wdrożenie istniejących programów szczepień.

 

Dodatkowo Massetti skarżyła się na brak wspólnych narzędzi do monitorowania wskaźników wykorzystania szczepionek i przewidywania potencjalnych ognisk epidemii. Jej zdaniem, może to być przyczyną problemów z dostawami i popytem na szczepionki w niektórych krajach.

 

Przedstawicielka koncernu farmaceutycznego uznała za „frustrujący” sprzeciw  wobec szczepionek. Jej zdaniem szczepienia są jednym z największych sukcesów zdrowia publicznego ostatnich dwóch stuleci. Zapobieganie chorobom pozwala na lepsze efekty zdrowotne i jednocześnie ogranicza „niezrównoważony wzrost wydatków na zdrowie”. Wg Massetti, masowe szczepienia powinny by priorytetem dla rządów wszystkich państw.

 

Dlatego European Vaccines stworzyła „mapę” działań i obszarów, które powinny zintensyfikować system szczepień, nad czym miałyby „czuwać” odpowiednie organy UE. Instytucje unijne miałyby także doprowadzić do likwidacji barier i czynników blokujących odkrycie, a także rozwój nowej generacji szczepionek.

 

Komisja Europejska chce utworzenia elektronicznej bazy danych, obejmującej ewidencję immunizacji wszystkich obywateli w Europie w celu zarządzania szczepieniami i zwalczania epidemii w ramach współpracy transgranicznej.

 

Europejski Rejestr Szczepień prowadzony przez krajowe systemy musiałby jednak przezwyciężyć główne przeszkody, takie jak ochrona danych, interoperacyjność systemów opieki zdrowotnej, jednolitość kodowania danych, wydajność informatyczna i finansowanie.

 

Obecny nacisk na usługi e-zdrowia i jednolity rynek UE mają pomóc w stworzeniu systemów informacji o szczepieniach, które miałyby stać się częścią jednego ogólnoeuropejskiego systemu ewidencji szczepień.

 

Już teraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pracuje nad wytycznymi dotyczącymi rejestrów szczepień, które mają być stosowane przez wszystkie państwa członkowskie już na początku 2018 r.

 

Centralny rejestr i wytyczne KE mają pomóc w zwiększeniu wskaźników pokrycia szczepionkami, zapobiegać przyszłym epidemiom i ogólnie monitorować stan zdrowia publicznego. Mają one także „potencjalnie zezwalać na zindywidualizowane zalecenia dotyczące szczepienia w zależności od indywidualnych cech, takich jak zdrowie, wiek i płeć, styl życia oraz zawód”.

 

Koncerny farmaceutyczne zabiegają, by rządy UE posiadały jeden wspólny, długofalowy program szczepień, aby zapewnić niezbędne finansowanie na prowadzone przez nich badania. Innymi słowy obywatele europejscy mieliby wyłożyć znaczną sumę na inwestycje koncernów. Domagają się one m.in. ograniczenia wytycznych dotyczy testowania szczepionek i uproszczenia procedury dostarczania ich do sprzedaży.

 

Źródło: euractiv.com.,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram