DZISIAJ JEST
WTOREK 24 MAJA
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu

NMP Wspomożycielki Wiernych
Imieniny obchodzą:
Joanna, Milena, Zuzanna
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Szlak bałkański zamknięty. Czy Grecja stanie się wielkim obozowiskiem dla uchodźców?

Data publikacji: 2016-03-09 17:00
Data aktualizacji: 2016-03-09 17:03:00
Szlak bałkański zamknięty. Czy Grecja stanie się wielkim obozowiskiem dla uchodźców?
Fot. Krystian Maj/FORUM

Słowenia i Serbia zapowiedziały we wtorek, że wprowadzą nowe ograniczenia dla imigrantów chcących dostać się do Unii Europejskiej przez Bałkany. Decyzja ta została ogłoszona wkrótce po tym, jak przywódcy UE postanowili, że zrobią wszystko, aby ukrócić działania azylantów, próbujących dotrzeć do najzamożniejszych państw w Europie.

 

„Nie będzie więcej migracji wzdłuż szlaku bałkańskiego na Zachód, jak to miało miejsce do tej pory” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele słoweńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

 

Zgodnie z ostatnimi postanowieniami przywódców UE, którzy spotkali się w Brukseli w miniony poniedziałek, państwa członkowskie mają zdecydowanie egzekwować zasady otwartych granic strefy Schengen. Oznacza to, że Słowenia będzie przyjmować imigrantów, ale tylko tych, którzy zamierzają się ubiegać o azyl w tym kraju lub którzy szukają pomocy humanitarnej. Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidulanie.

 

Dotychczas jedynie 460 osób z prawie 478 tysięcy przybyszy, którzy dotarli do Słowenii od października ubiegłego roku poprosiło o azyl w tym kraju. Większość udała się do bogatszych państw na północy i zachodzie Europy, np. do Niemiec.

 

Serbowie stwierdzili, że decyzja Słowenii oznacza de facto „zamknięcie szlaku bałkańskiego” dla imigrantów. Wobec tego Serbia zamierza uczynić to samo. „Serbia – czytamy w oświadczeniu MSW - nie może sobie pozwolić, aby stać się centrum dla uchodźców, więc zharmonizuje wszystkie swoje środki z państwami członkowskimi UE”.

 

Chorwacki minister spraw wewnętrznych Vlaho Orepic potwierdził późno w nocy we wtorek, że również jego kraj od północy wprowadzi nowe zasady, co oznacza, że tylko osoby, podróżujące z ważnymi dokumentami i wizami będą mogły wjechać do tego kraju.

 

Zamknięcie szlaku bałkańskiego oznacza trudną sytuację dla Grecji. W tej chwili przynajmniej 34 tys. imigrantów utknęło w różnych częściach Grecji z powodu blokad na granicach w Europie.

 

Grecja może się stać gigantycznym „hotspotem” (punktem przesiadkowym) dla uchodźców. Zamknięcie jej północnej granicy i utrzymujący się napływ uchodźców z Turcji niepokoi Ateny.

 

Poniedziałkowy szczyt przywódców unijnych w Brukseli miał doprowadzić do podpisania porozumienia z Ankarą w sprawie przyjmowania deportowanych imigrantów zarobkowych.

 

Do porozumienia jednak nie doszło. Turcja poproszona o zaakceptowanie „na dużą skalę” deportacji z Grecji - głównego punktu „wejścia do Europy” -  i o wdrożenie umowy z listopada 2015 roku, nie zgodziła się na takie rozwiązanie.


Szczyt zakończył się fiaskiem. Premier Turcji Ahmet Davutoğlu ma powrócić do Brukseli na kolejne spotkanie przywódców UE w dniach 17-18 marca.

 

Źródło: euractiv.com

AS 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
 
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright by

STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

IM. KS. PIOTRA SKARGI