DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Szkalują „Wyklętych” i są rządowymi ekspertami w „trudnych spawach”. Posłowie Kukiz’15 interweniują

Szkalują „Wyklętych” i są rządowymi ekspertami w „trudnych spawach”. Posłowie Kukiz’15 interweniują

Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak - posłowie klubu Kukiz’15 - skierowali interpelację w sprawie dr. hab. Mirosława Filipowicza, dr. hab. Rafała Wnuka i prof. dr. hab. Grzegorza Motyki – członków Polsko-Rosyjskiej  Grupy do Spraw Trudnych. Zdaniem polityków niektóre wypowiedzi trzech historyków „są kalką komunistycznej propagandy”.

 

W ocenie Rzymkowskiego i Jóźwiaka trzech członków grupy odwołując się do „argumentów” komunistycznych „podważają autorytet Żołnierzy Wyklętych”. Potwierdzają to cytowane w interpelacji przez posłów wypowiedzi, m.in. wywiad, jakiego portalowi Onet.pl (3 marca 2017) udzielił Rafał Wnuk. „Mit Żołnierzy Wyklętych – przyznam, że nie lubię tego terminu, to twór marketingowy, który wiele zakłamuje, a niczego nie wyjaśnia – powstał w opozycji do tego wszystkiego, co prezentował Mikołajczyk czy Polskie Państwo Podziemne. Mit Żołnierzy Wyklętych – mit, nie rzeczywistość! (…) Ten mit wyklucza możliwość debaty, nie pozwala przyznać, że druga strona ma w czymś rację. To świat czarno-biały, pozbawiony możliwości dyskusji” - powiedział historyk.

 

Jednym z najbardziej „nielubianych” przez trzech historyków „Wyklętych” jest Leonard Zub-Zdanowicz ps. „Ząb”, major kawalerii Wojska Polskiego, cichociemny i członek Armii Krajowej, podpułkownik Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Zdaniem Rafała Wnuka „zdezerterował on z Armii Krajowej, za co został potępiony przez Państwo Podziemne i przystąpił do grupy wywodzącej się ze środowiska przedwojennego ONR. W ostatniej fazie wojny, jako oficer Brygady Świętokrzyskiej, Zub-Zdanowicz współpracował w Niemcami”.


Zarzuty te powtórzono w publicznym liście do kierownictwa IPN, podpisanym m.in. Wnuka, Filipowicza i Motykę. Przy okazji skrupulatnie pominięto fakty całkowicie im przeczące, jak dwa wyroki uniewinniające „Zęba” z zarzutu dezercji wydane przez polskie sądy wojskowe(1945, 1949 r.) oraz wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie 5 maja 1945roku.

 

Jak podaje portal wmeritum.pl „w związku z powyższymi faktami Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak zwrócili się do szefa MSZ o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań”, m.in: „Kto zaproponował Panu Ministrowi kandydatury prof. Grzegorza Motyki, dr. hab. Rafała Wnuka i dr. hab. Mirosława Filipowicza do ww. Grupy?”, „Czy znane są Panu Ministrowi dotychczasowe relacje łączące Rafała Wnuka, Mirosława Filipowicza i Grzegorza Motykę z redakcjami liberalno-lewicowych mediów, nieprzychylnych polskiemu interesowi narodowemu oraz obecnemu Rządowi RP?”, „Czy Pan Minister udzieli gwarancji, że narracja ww. członków Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych będzie podczas rozmów ze stroną rosyjską zgodna z polityką historyczną Rządu Rzeczypospolitej Polskiej?”.

 


Źródło: wmeritum.pl, sejm.gov.pl

TKDATA: 2017-04-21 14:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Robienie ze wszystkich niezlomnych bohaterami jest zaklamywaniem historii, gdyz wielu z nich to byli zwykli bandyci i mordercy, ale o tym oglupiali jedyna sluszna ideologią młodzi ludzie nie wiedzą
ponad 1 rok temu / Janek
 
Te nominacje w Lublinie wywołały szok w środowisku popierającym władzę i konserwatywno-patriotycznym. To naplucie w twarz wielu środowiskom. To, że osoby te nie lubią (żeby tylko) obecnie rządzących jest powszechnie znane. Proszę poszukać w internecie o działaniach tych osób od wielu lat.....może zacząć od samego KUL i Instytutu Historii.... szok...
ponad 1 rok temu / aa
 
Jeszcze major Ząb da im popalić i połamią sobie ci trzej aparatczycy zęby swoje. A my róbmy swoje i czołem Wielkiej Polsce!
ponad 1 rok temu / Yamamoto
 
Jak dobra zmiana pis jak po i reszta to tylko wydmuszki okrągłostołowe .Więc co się spodziewać po takich.
ponad 1 rok temu / Wojciech
 
świetny przykład pokazujący całe zakłamanie i dziadostwo organizacyjne "dobrej zmiany"; za takie zmiany dziękujemy; tym bardziej, że nic nie zmieniły; a być może, w końcowej fazie tych "zmian", okaże się, że ...; nie będę krakał, bo jeszcze wykraczę jakoweś nieszczęście i będzie na mnie; panowie i panie z Kukiz'15 - też nie zachwycacie; przepraszam, ale będę dosadny - zbieranina to jednak zbieranina, ale te parę posłów jest w miarę na dobrym poziomie; oby to oni mieli coś do powiedzenia przy najbliższych wyborach w swoim ugrupowaniu, bo na lidera, po ostatniej rejteradzie z dyskusji z JKM bym nie liczył; a lewaków gnać z wszystkich możliwych instytucji; najlepiej na daleki, daleki wschód, tam gdzie ich miejsce;
ponad 1 rok temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.