DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Szef niemieckiego MSZ chce budowy „nowej Europy”: powojenny porządek skończył się

Szef niemieckiego MSZ chce budowy „nowej Europy”: powojenny porządek skończył się
Wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel fot. STEFANIE LOOS/REUTERS

Unia Europejska może porozumieć się ze Stanami Zjednoczonymi nawet pod przewodnictwem Donalda Trumpa – mówi wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel. Europa musi być jednak „nowa, lepsza i silniejsza”, pamiętająca, że Rosja to jej sąsiad.


W rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Sigmar Gabriel, obecnie nowy szef niemieckiego MSZ, mówił o konieczności budowy „nowej Europy”. Zdaniem wicekanclerza Niemiec w obliczu prezydentury Donalda Trumpa Europa może utrzymać swoją pozycję wyłącznie jako zjednoczony kontynent. – Ulepszenie i wzmocnienie Europy leży w naszym własnym interesie – podkreślił Gabriel.

 

Chodzi tu przede wszystkim o politykę zewnętrzną i politykę bezpieczeństwa. – Jeżeli Ameryka się odwróci, zmusi to Europę do zrobienia tego, co powinno stać się już dawno. Wzmocnienie Europy jest właściwą odpowiedzią – zaznaczył polityk. Według Gabriela dziś kończy się porządek powojenny, dla Europy tak wygodny. To sama Europa musi dziś w większej mierze niż dotąd wziąć odpowiedzialność za przywództwo i bezpieczeństwo.

 

Gabriel podkreślił też, że pozytywne z niemieckiej perspektywy są polskie starania o wzmocnienie obronności Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem szefa MSZ dotąd Polska i inne kraje naszego regionu zbyt silnie liczyły na amerykański parasol atomowy, teraz wreszcie dostrzegając konieczność budowy alternatywnych, europejskich struktur obronnych.


Polityk nie wykluczył też, że Stany Zjednoczone staną się wkrótce przeciwnikiem Europy. Jeżeli USA będą stawać się krajem „trwale nacjonalistycznym i homogenicznym etnicznie”, to dojdzie do sytuacji konfrontacyjnej.

 

Gabriel wypowiedział się też za budową dobrych relacji z Rosją. Odpowiadając na pytanie, czy Moskwa jest dla Europy konkurentem czy przeciwnikiem, stwierdził: - W pierwszej kolejności Rosja jest naszym sąsiadem, czy niektórzy tego chcą, czy nie. Według Gabriela nie można jednak patrzeć na Kreml naiwnie. Silna Europa jest potrzebna nie tylko w relacjach z USA, ale także w stosunkach z Rosją. – Także tam będziemy traktowani poważnie tylko wówczas, gdy będziemy spójni, samoświadomi i silni – powiedział.

 

Wreszcie polityk ostrzegł przed zwycięstwem Frontu Narodowego we francuskim wyborach prezydenckich. Zdaniem Gabriela celem Marine Le Pen jest „zniszczenie Europy” i ryzyko, że to się uda, istnieje naprawdę. Wprawdzie nawet bez Francji nie zniknęłaby idea zjednoczenie Europy, ale według wicekanclerza Niemiec „w długiej perspektywie Europa bez Francji jest niewyobrażalna”.

 

 

Źródło: faz.net

Pach

DATA: 2017-02-17 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy dwa razy przegrały wojnę przez Stany Zjednoczone, to nic dziwnego, że uważają je za wroga.
ponad 1 rok temu / jakub
 
Pewien pan z Austrii w latach 30. XX. wieku też tak powiedział...
ponad 1 rok temu / obywatel
 
CYTAT: Polityk nie wykluczył też, że Stany Zjednoczone staną się wkrótce przeciwnikiem Europy. Jeżeli USA będą stawać się krajem ?trwale nacjonalistycznym i homogenicznym etnicznie?, to dojdzie do sytuacji konfrontacyjnej. *** Czyżby miał na myśli Zjednoczone Emiraty Niemiec (później Z.E.Europy)?
ponad 1 rok temu / Jurek
 
"... w naszym własnym interesie" znaczy w niemieckim interesie
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 
największym zagrożeniem dla świata jak zwykle niemcy !
ponad 1 rok temu / zagrożenie mieckie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.