DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Szczepienia boleśnie obowiązkowe. Rośnie społeczny opór, sypią się surowe kary

Data publikacji: 2017-04-02 16:00
Data aktualizacji: 2017-04-02 16:26:00
Szczepienia boleśnie obowiązkowe. Rośnie społeczny opór, sypią się surowe kary
Fot. Mariusz Jakubowicz / Forum

Coraz więcej kar za nieszczepione dzieci wymierzają rodzicom urzędnicy w Polsce. – Wyszczepialność jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie, ale widoczny jest, niestety wzrost liczby osób uchylających się od szczepień – ubolewa Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.


 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny notuje, że rośnie grupa rodziców, którzy w obawie przed niekorzystnymi dla zdrowia efektami ubocznymi nie poddaje swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom. O ile w latach 2006-2010 w statystykach widniało po około 4 tysiące takich przypadków, to już w roku ubiegłym – już ponad 23 tysiące.

 

W ślad za coraz wyraźniejszym oporem dla szczepionkowego rygoru sypie się coraz więcej kar wymierzanych przez urzędników. Prawo przewiduje za to surowe grzywny. Rodzice otrzymują najpierw upomnienie i wezwanie do zaszczepienia w ciągu tygodnia. Jeśli jednak nie podporządkują się, mogą otrzymać karę, wynoszącą nawet do 10 tysięcy złotych. W praktyce jednorazowa grzywna wynosi najczęściej kilkaset złotych na każde z rodziców, jednak nie wyczerpuje procedury, bowiem można ją nakładać wiele razy. Górna poprzeczka łącznej wysokości kar wynosi aż 50 tysięcy złotych.

 

Rodzice mogą złożyć zażalenie na decyzję urzędników do ministra zdrowia, zaś gdy okaże się to nieskuteczne – przysługuje im odwołanie do sądu administracyjnego.

 

 

 

Źródło: rp.pl

RoM

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
rafał
dość tego przumusu szczepień i pora najwyższa to zmienić sanepidy z tą niexluczoną masą swoich urzędników niech znajdzie sobie inne zajęcia podatnicy nie chcą utrzymywać takiej instytucji koniec do zmiany koniecznej ta firma!! co zatrudnia swouch tam nepotyzm to norma szczepienia przymusowe to tylko wtedy piwinny być gdy jest zagrożenie chrobą zakażną na danym terenie a nie na świnkę pneumokoki itp a grużlucę szczepią a coraz więcej chorych tylko dobrowolne szczepienia dzieci nie są ani koncernów farmaceutycznych ani sanepidów a jak to sanepidy robią tyle kontrolu wszędzie a nosicielu wirusa HCV przybywa? o
irena
Jestem lekarzem i szczepię i siebie i swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Chronię w ten sposób nie tylko siebie, ale i innych, którzy się nie szczepią. Jak każdy lek także szczepienia mogą mieć działania niepożądane, ale ryzyko jest znacznie mniejsze niż korzyść. Warto zauważyć, że szczepienia to nie jest indywidualna sprawa, bo dotyczy też innych, bo chroni przed zachorowaniem innych np. dzieci nienarodzone przed różyczką - a różyczka u płodu to powód do aborcji. Ci, którzy się nie szczepią, a mogliby, wykorzystują tych, którzy podejmują ryzyko szczepień.
Niktoś
@~~: Szczepienia polio nikogo nie uratowały. Trzeba poczytać na internecie n.t. mitu o polio. 95% ludzi przechodzi polio z objawami takimi jak przeziębienie. Pozostałe 4,5% wymaga zwykłego leczenia witaminą C. Pozostałe 0,5% ludzi o wyjątkowo osłabionej odporności i po przebytych innych chorobach musi być intensywnie leczona i tylko im grożą poważne powikłania. Niestety statystyki nie podają ile procent osób szczepionych przeciwko polio cierpi na powikłania poszczepienne. Czy warto zaryzykować zdrowie dziecka? Chyba nie ponieważ choroba ta była w zaniku jeszcze zanim zaczęto szczepienia.
Alina
chyba wyjade do innego kraju by urodzic i odchowac dziecko do 5 lat
do ~~
Nikt rozsądny nie umieszcza świetlówek w zasięgu rąk dzieci! Dlatego wśród rozsądnych rodziców takie zagrożenie praktycznie nie istnieje. Podobnie, rozsądni rodzice nie będą truli dzieci rtęcią zawartą w szczepionkach. A nierozsądni rodzice - cóż, co tam dla nich zaburzenia neurologiczne i obniżony iloraz inteligencji potomstwa. Będą szczęśliwi że dziecko nie będzie mądrzejsze od nich i nie zagnie ich kiedyś: tatusiu/mamusiu, czemu mnie zatrułeś/aś?
~~
@do Wystarczy że dziecko rozbije zapaloną świetlówkę używaną np. w lampce na biurku. Opary rtęci zawarte w świetlówce wywołają zaburzenia neurologiczne albo co najwyżej obniżą iloraz inteligencji dziecka. W porównaniu z tym śladowe ilości rtęci zawarte w szczepionce to nic nie znacząca ilość. Jeśli już walczyć ze szczepionkami, to o to aby były produkowane w Polsce, a nie przez zagraniczne koncerny.
do ~~
A co, używasz świetlówki spożywając zawartą w nich rtęć? Efekty widać :)
matylda
@Mariusz - i to jest problem. Nie to, że szczepionki to zło (bo one sa potrzebne i pożyteczne), ale że nikt nie prowadzi badań o szkodliwości konkretnych szczepionek (aby je poprawiać).
~~
@jac Rtęć w szczepionkach jest OK. Jak ktoś się boi rtęci to niech nie je ryb morskich i nie używa świetlówek.
~~
@Niktoś Chyba lepiej mieć u dziecka jakiś odczyn poszczepienny niż niedowład kończyn po przechorowaniu polio.
Tak się dzieje, bo w nielicznych przypadkach powikłań poszczepiennych urzędnicy nie biora ŻADNEJ odpowiedzialności. Cały problem zostaje po stronie rodziców. ZERO pomocy ze strony państwa, które zmusza do szczepień ...
Volku
trzeba zaskarzyc WSPOLNIE ustawe o szczepieniach jako niezgodna z konstytucja RP
jac
Dlaczego Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie szczepienia są przymusowe? Dlaczego w Polsce stosuje się szczepionki marnej jakości, z rtęcią, aluminium, z wyciągiem z abortowanych dzieci, niektóre wręcz zakazane gdzie indziej? O jakich powiązaniach wysokich urzędników świadczy fakt, że każdego ranka rusza w Polskę horda pracowników koncernów farmaceutycznych, którzy wdzierają się do gabinetów lekarskich, przeszkadzają w przyjmowaniu pacjentów, blokują pracę szpitali, przeszukują dokumentacje apteczne (TAK!) sprawdzając, czy powiązany z nimi lekarz (poprzez prezenty, wycieczki, "szkolenia", itp.) przepisuje leki ich koncernu? Przecież nie może się to dziać bez przyzwolenia na szczeblu ministerstwa.
Pejot
wg GUS urodzeń w PL było w 2016 roku 382 tys. Szczepień odmówiło 23 tys tj 6,02 % Czyli 94 % szczepi swoje dzieci ! Wierchuszka PIs ma w szufladach inne paszporty. Ratuj Twoje dziecko
TO POLSKA!!!!!
Kraj, w którym maleńkiemu noworodkowi jest wstrzykiwana ryzykowna szczepionka przeciw gruźlicy ? wycofana już 18 lat temu w Niemczech! (1) Kraj, w którym szczepi się nawet wcześniaki przeciw zakażeniom wzw B z powodu ignorowania standardów higieny w placówkach medycznych ? tanią, koreańską szczepionką nie stosowaną nigdzie w Europie! (2) Kraj, w którym ciągle podaje się wycofaną w Europie, bardziej ryzykowną, pełnokomórkową szczepionkę przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi. (3) Kraj, w którym przetarg na szczepionkę przeciw pneumokokom wygrywa koncern, dla którego pracował wiceminister zdrowia. (4) Kraj, w którym szczepi się dzieci niedopuszczonymi do obrotu szczepionkami stosując przepisy dotyczące? klęski żywiołowej. (5) Kraj, w którym zmuszą cię grzywną do zgody na podanie tych ?dobrodziejstw? dziecku. (6) Kraj, który nie ratyfikował Konwencji Bioetycznej i testuje się w nim najwięcej w Europie szczepionek. (7) Kraj, w którym władza i korporacje cenzurują programy
Mariusz
Moi znajomi zaszczepili swoje dzieci - bliźniaki, które rozwijały się normalnie, były zdrowymi, uśmiechniętymi dziećmi. Oboje bliźniaków po szczepionce skojarzonej dostały autyzmu. Z radosnych, uśmiechniętych, zdrowo rozwijających się dzieci, stały się tępo patrzącymi w sufit, cofającymi się w rozwoju, nie reagującymi na żadne bodźce dziećmi. Oczywiście winnych za to nie ma. Rodzice zostawieni z dziećmi sami sobie.
Ryszard
Lekarze nie szczepią swoich dzieci. Wpisują w karty, że były szczepione, a w rzeczywistości nie są. Lekarze mają świadomość czym grożą szczepienia, a każdy Lekarz chce mieć zdrowe dziecko, które pójdzie w jego ślady. Losy pospólstwa i ich dzieci zaś nikogo nie interesują.
Niktoś
@~~: Odwrotnie: osoby regularnie się szczepiące powinny mieć zwyżki. Wynika to z tego, że więcej chorują i zapadają też na choroby poszczepienne.
Ola
Trzeba skończyć z przymusem szczepień!
gffu
Życie ludzkie jest święte do pierwszego szczepienia
miki
Radziwiłł Łanda Posobkiewicz MUSZĄ ODEJŚĆ!
~~
@Solidarny Ale wcale mi nie chodzi o szczepienia obowiązkowe dorosłych. Po prostu trzeba by podnieść składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a osoby regularnie się szczepiące miałyby zniżki.
irrec
Totalna bzdura. Jeśli się podaje ze jest taki przymus, należy podać paragraf, który o tym mówi. Ja nie szczepilem swojego dziecka i ma sie swietnie, a i sam lekarz przyznał że nie ma obowiazku, choć nagonka w mediach jest już od wielu lat ze kary itp. Nie ddajcie się oszukiwać.... Ponadto znaczna część lekarzy nie szczepi swoich dzieci.
asia
W TVPiS ubolewają nad autyzmem u dzieci. Autyzm ma przyczynę w szczepionkach ale o tym kłamcy nie powiedzą.
John Galt
totalniacy i postępacy dobrowolnie nie oddadzą władzy zdobytej w 1944!
Solidarny
Ustawa o szczepieniach dla dorosłych już jest. Te szczepienia też są przymusowe. Tylko jeden poseł z poprzedniego Sejmu głosował przeciw. Może dlatego, że był z PSL i umie odróżnić krowę od człowieka.
nie ma co ukrywac
to jest perfidny holokaust dokonywany na Polakach....ludzie broncie sie...pierwszych zaszczepic wszystkich urzednikow i ich rodziny....Polacy beda mieli mniej problemow z wrogami narodu....
~~
Słyszałem, że jedna osoba otrzymała karę wysokości 40tyś zł za niezaszczepienie dziecka, zapłaciła ją i dalej odmawia szczepień. W tym wszystkim są błędne założenia- że tylko wśród dzieci roznoszą się choroby zakaźne, oraz że szczepienia w dzieciństwie zabezpieczają na całe życie. Może trzeba by też wprowadzić program szczepień dla dorosłych, wówczas dzieci, nawet niezaszczepione nie byłyby tak narażone na zachorowanie.
Paragraf
Pan Posobkiewicz jest jednym z trzech "bohaterów" - dwaj pozostali to: Hamankiewicz i Wysocki, którzy wystosowali do prezesa TVN pismo w sprawie zablokowania planowanej emisji filmu dotyczącego szczepień (MMR), tj. "Vaxxed?, jak pisze Rzeczpospolita. Bez komentarza...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.