DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Święto Imienia Maryi

Data publikacji: 2017-09-12 05:36
Data aktualizacji: 2017-09-12 08:16:00
Święto Imienia Maryi

Imię Matki Zbawiciela wyprowadzane jest od mara – być pięknym, egipskiego słowa merijam – ukochana przez Boga lub miłująca Boga, względnie od czasownika rawahpoir – napawać radością. Św. Hieronim imię to tłumaczy jako pani. Oczywiście nie tyle znaczenie  imienia Maryja jest ważne, co Osoba, które je nosiła – Matka Boga, współpracownica Syna w dziele Odkupienia. Liturgiczne wspomnienie imienia Bogarodzicy jest przejawem czci jaką Kościół oddaje swojej Orędowniczce.


Święto Imienia Maryi pojawiło się w Hiszpanii. Obchodzono je tam oficjalnie już od 1513 r., kiedy to diecezja Cienca otrzymała z Rzymu zgodę na liturgiczne czczenie Imienia Bogarodzicielki. Celebrowano je w oktawie święta Narodzenia Maryi - 15 września.

Rozszerzenie kultu Imienia Maryi nastąpiło pod koniec XVII w. i wiąże się ściśle ze zwycięstwem sprzymierzonych wojsk katolickich pod Wiedniem w 1683 r. Trzy lata po bitwie papież bł. Innocenty XI postanowił, że święto to będzie obowiązywało w całym Kościele. Jako datę uczczenia Imienia Maryi wyznaczył niedzielę przypadającą w oktawie święta narodzenia Matki Bożej. Ze zrozumiałych względów, największą popularnością cieszyło się ono w państwach, które na Bożej pomocy w 1683 r. najbardziej skorzystały tj. w Austrii, Niemczech i Polsce.


W 1911 r. papież św. Pius IX przesunął datę święta Imienia Maryi na 12 września, czyli datę dzienną zwycięskich zmagań pod murami Wiednia.


W wyniku reform przeprowadzonych po Soborze Watykańskim II, święto Imienia Maryi pozostało w kalendarzu liturgicznym, jednak tylko jako wspomnienie dowolne. Uroczyście obchodzi się je nadal w Piekarach Śląskich (Matki Bożej Piekarskiej). Notabene w sanktuarium tym, przed cudowną ikoną Bożej Rodzicielki modlił się król Jan III Sobieski w trakcie wyprawy pod Wiedeń.

AK

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.