30 maja 2016

Święta Joanna d‘Arc, przykład i nadzieja dla Francji

(fot.Marek SKORUPSKI/FORUM)

W sytuacji inwazji islamskich imigrantόw, groźby zamachόw, wreszcie kryzysu gospodarczego, święta Joanna d’Arc staje się dla coraz większej rzeszy swoich rodakόw wzorem patriotyzmu, wiary i nadziei na przyszłość. Patronkę Francji przypominają pomniki, wzniesione przed laty w dziesiątkach miast, często pokryte złotem. Najczęściej przedstawiają świętą siedzącą na koniu i odzianą w zbroję. Nie sposób zliczyć ulic, placόw i szkόł noszących imię bohaterskiej kobiety-wodza.

 

Hołd Joannie d’Arc oddaje od 1878 roku miasto Orlean upamiętniające swoje wyzwolenie z rąk Anglikόw w roku 1420. W tym roku przypadła 587. rocznica tych wydarzeń. Uroczystości trwały od 30 kwietnia do 8 maja.

Wesprzyj nas już teraz!


Merostwo postanowiło odtworzyć bramę, ktόrą do miasta wjechała Dziewica Orleańska. Przebranej za nią dziewczynie towarzyszyła średniowieczna eskorta witana oklaskami przez widzów zebranych przy Alejach Jodłowych. Można było też obejrzeć zrekonstruowany obόz wojskowy, bitwy rycerzy i wyroby wzorowane na średniowiecznym rzemiośle. W niedzielę 1 maja orszak Joanny d’Arc przemierzył cały Orlean. Kolejnym punktem uroczystości był koncert Luca Arbogasta, francuskiego kontratenora specjalizującego sie w wykonywaniu muzyki średniowiecznej. Na murach katedry przedstawiono koncert „Dźwięk i Światło”, a po nim na dziedzińcu teatru odbył się spektakl „Set Electro”. W niedzielę 8 maja hołd Joannie d’Arc oddał członek obecnego, socjalistycznego rządu, minister gospodarki, Emmanuel Macron. Nie należy on do żadnej partii, ale jest członkiem ekipy François Hollande’a. Macron drażni zwłaszcza lewicowe skrzydło Partii Socjalistycznej, od ktόrej się coraz bardziej dystansuje. Ostatnio powołał on do życia ruch polityczny „Naprzόd”.

 

Joanna d’Arc złamała system i potrafiła zjednoczyć, skupić kraj – powiedział minister w wystąpieniu przed licznie zgomadzoną publicznością, czyniąc szereg iluzji do własnych poczynań.

 

Joanna żyła w rozdartej Francji, podzielonej na pół, targanej niekończącą się wojną przeciw Anglii. Ona zjednoczyła kraj do obrony,  w sytuacji gdy inni przyzwyczaili się już do wojny, ktόrą znali od zawsze. I wtedy gdy Francja nie wierzyła w siebie, dzieląc się wewnętrznie, ona miała intuicję jej zjednoczenia – wskazywał Emmanuel Macron, dodając, że właśnie dlatego Francuzi potrzebują Joanny.

 

Po przemόwieniu ministra odbyła się defilada wojskowa.

 

Publiczny hołd Joannie d’Arc oddaje regularnie prawicowy Front Narodowy (FN). Od 1988 roku jego kierownictwo i sympatycy organizują 1 maja pochόd, w trakcie którego składają wieńce u stόp paryskiego pomnika Dziewicy Orleańskiej. Spotkania kończyły się zazwyczaj przemόwieniem szefa partii. W tym roku przewodnicząca FN, Marine Le Pen zmieniła nieco formułę święta, dodając do niego tzw. śniadanie patriotyczne. Sekretarz generalny FN, eurodeputowany, Nicolas Bay, powiedział wówczas: – Kiedy sytuacja naszego kraju nie przestaje się pogarszać a nasi rodacy tracą nadzieję na lepszą przyszłość, epopeja Dziewicy Orleańskiej przedstawia ciągle cenne świadectwo nadziei.

 

Joanna d’Arc ucieleśnia obraz Francji, ducha oporu, afirmacji narodu świadomego i dumnego z siebie, odmawiającego abdykacji przed trudnościami i nie pozwalającego nigdy pokonać się przez fatalizm. Narόd zdecydowany i odważny – to jest Francja, co ucieleśniała Joanna – kontynuował Bay. – Kiedy wszyscy ugięli się w obliczu wydarzeń, kiedy wszyscy zrezygnowali, rόwnież ci, ktόrzy powinni być przywódcami narodu, to prosta dziewczyna pokazała drogę i przykład – mówił.

 

Narodowa relikwia wróciła do Francji

Ważnym wydarzeniem ostatnich miesięcy a związanym z Joanną d’Arc, był powrόt do Francji jej pierścienia, jedynej zachowanej relikwi świętej. Pierścień ofiarowany przez rodzicόw odebrali jej Anglicy w Rouen przed spaleniem żywcem w 1431 r. Ostatnio został on wystawiony na aukcji przez firmę Timeline Auctions i zakupiony do parku historycznego „Puy du Fou” w Wandei. Transakcję o wartości 377 tysięcy euro przeprowadził Nicolas de Villiers, dyrektor wspomnianej placówki, syn konserwatywnego polityka, Philippe’a de Villiers. Pieniądze na ten cel zostały zebrane w trakcie zbiόrki publicznej.

 

Oficjalne przyjęcie pierścienia odbyło się 20 marca. Na uroczystość przybyło 5 tysięcy ludzi. Pierścień niesiono w uroczystej procesji przy akompaniamencie orkiestry wojskowej grającej marsz Roberta Bruce’a, melodię, ktόrą witano zwycięską Joannę d’Arc wjeżdżającą do Orleanu. Na uroczystości obecni byli w galowych mundurach studenci szkoły wojskowej w Saint-Cyr, co wywołało oburzenie socjalistόw. Okazało się, że kadeci mieli zgodę komendanta szkoły, generała brygady Fréderica Blanchona na uczestnictwo w tym wydarzeniu jako osoby prywatne.

 

Philippe de Villiers, twόrca Parku „Puy du Fou” oddał hołd Joannie d’Arc mόwiąc, że stanowiła ona „najwspanialsze połączenie między Niebem i ziemią, jakie zna historia Francji”. Poinformował, że Anglia domaga się zwrotu tego pierścienia, wysuwając zastrzeżenia co do prawidłowości transakcji.

 

Niestety, na uroczystościach w Wandei nie pojawili się przedstawiciele władz świeckich ani, co gorsza hierarchii kościelnej. Suwerenistyczne przekonania de Villiersa, sprawiają, że bywa on bojkotowany nie tylko przez socjalistyczny rząd.

 

Wtedy gdy wydaje się, że wszystko jest już przesądzone i zapisane, zdarzają się w historii nieprzewidziane wydarzenia, ktόre modyfikują wytyczone kierunki i zmieniają jej przebieg. Nikt jeszcze kilka miesięcy temu nie przewidział, że powrόt pierścienia Joanny d’Arc ściągnie takie tłumy. Wydaje się, że Opatrzność nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i że wciąż czuwa nad naszym krajem – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Jean-Pierre Maugendre, przewodniczący stowarzyszenia „Odrodzenie Katolickie”.

 

 

Franciszek L. Ćwik




Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie