DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Święta Eucharystia, walka z kryzysem Kościoła i Msza pontyfikalna - kardynał Burke w Krakowie

Data publikacji: 2016-02-09 22:00
Data aktualizacji: 2016-02-11 14:43:00
Święta Eucharystia, walka z kryzysem Kościoła i Msza pontyfikalna - kardynał Burke w Krakowie

Trzeba koniecznie przywrócić sakralny wymiar liturgii, który należy zbudować na fundamentalnej zasadzie, że to nie my tworzymy liturgię, lecz jest ona czynem, akcją i działalnością Chrystusa – podkreślił JE ks. kardynał Raymond Leo Burke podczas spotkania w Krakowie.

 

Kardynał Raymond Leo Burke, były arcybiskup metropolita amerykańskiego Saint Louis i prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a dziś zwierzchnik Suwerennego Zakonu Maltańskiego, odwiedził Kraków 8 lutego 2016 roku w ramach wizyty w Polsce promującej jego najnowszą książkę. Do wypełnionej po brzegi auli Klasztoru Franciszkanów wprowadził go JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który ciepłymi słowami powitał gościa. Oklaski witające w Krakowie autora książki Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia, jako Sakrament Miłości zdawały się nie mieć końca. Wyraźnie poruszony tymi oznakami serdeczności ksiądz kardynał rozpoczął swój wykład po słowach, które do dostojnego gościa i licznie zgromadzonej publiczności w imieniu organizatorów spotkania skierował redaktor naczelny magazynu "Polonia Christiana", wiceprezes Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi, Sławomir Skiba.


- Dziękujemy za nieugiętą i odważną postawę pasterską i katolicką w obronie rodziny i małżeństwa podczas ostatniego synodu. Jesteśmy za nią, jako świeccy katolicy, księdzu kardynałowi szczególnie wdzięczni - mówił redaktor Skiba. - Ksiądz kardynał całym swym życiem, a także i publikacją Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości wskazuje na to, co stanowić powinno centrum życia katolickiego - podkreślił.


- Od czasów młodości doświadczałem jedności i pewności, z jaką Polacy przeżywali swoją wiarę przyjeżdżając do mojej ojczyzny. Polski katolicyzm był zawsze wielkim błogosławieństwem dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych i dla mnie osobiście. Dlatego bardzo się cieszę, że moja książka o Najświętszej Eucharystii jest dostępna dla czytelników posługujących się językiem polskim - mówił kardynał Burke.


Jak wspominał dostojny gość „wszystkie moje wspomnienia dotyczące rozwoju mojej wiary wiążą się z niedzielną Mszą Świętą, praktykami eucharystycznymi oraz ich rozwijaniem ich poprzez nabożeństwo do Serca Jezusowego”. - Nigdy nie miałem wątpliwości, że największym darem dla mnie, dla mojej rodziny i całego Kościoła jest Najświętsza Ofiara i jej owoce - mówił ksiądz kardynał.


- Czas wzrostu mej pobożności eucharystycznej zbiegł się z chwilą, kiedy w wieku lat 10 zostałem ministrantem. Bycie jeszcze bliższym świadkiem całego bogactwa i piękna Mszy Świętej a przede wszystkim niezastąpiona posługa kapłańska było łaską, które do dziś przepełnia mnie poczuciem wdzięczności – powiedział kardynał Burke, tłumacząc dlaczego na temat swej publikacji wybrał właśnie Najświętszy Sakrament.


Hierarcha wspominał także swoje doświadczenia - jak podkreślił „bardzo bolesne” - dotyczące efektów reform liturgicznych: "wnętrza kościołów zostały przeorganizowane, najpiękniejsze przedmioty zostały usunięte - w szczególności główne ołtarze. Przestano dbać o bieliznę ołtarzową oraz naczynia i szaty liturgiczne. Pojawiła się nierzadko fatalna muzyka współczesna. Łacina była słyszana rzadko lub nigdy". - Eksperymentom zdawało się nie być końca - stwierdził.


Pytania, które padły z sali po zakończeniu prelekcji bez wątpienia stanowiły dowód na troskę obecnych o stan Kościoła, ale były także świadectwem głębokiej miłości i przywiązania do Świętej Wiary. Pytania dotyczyły między innymi Mszy Świętej sprawowanej w nadzwyczajnym rycie rzymskim, sytuacji kanonicznej Bractwa św. Piusa X oraz sposobom na przezwyciężeniu kryzysu, w jakim znajduje się Kościół.


- Źródłem kryzysu Kościoła są bardzo głębokie i sięgają w przeszłość. Kryzys społeczny, który polegał na odrzuceniu autorytetów, spotkał się z kryzysem liturgiczny. Wierni, którzy weszli w ten kryzys, nie otrzymali wsparcia ze strony Kościoła – powiedział.


Jak podkreślił duchowny, aby wyjść z kryzysu, w którym obecnie się znajdujemy, koniecznie są dwie drogi. Jakie to ścieżki? - Pierwsza to prowadzona od najmłodszych lat aż po wiek dorosły pogłębiona i rzetelna katecheza, która da wyjaśnienie wiary. Dziś spotykamy się bowiem ze sytuacją, że ludziom chcącym bronić swej wiary, brakuje wiedzy i znajomości zasad. Druga to konieczność przywrócenia sakralnego wymiaru liturgii, który należy zbudować na fundamentalnej zasadzie, że to nie my tworzymy liturgię, lecz jest ona czynem, akcją i działalnością Chrystusa. Podkreśleniu tej zasady mają służyć wszystkie detale dotyczące liturgii a także wystrój kościoła. Pamiętajmy zawsze, że w liturgii działa Chrystus – napominał JE ksiądz kardynał Burke.

 

Tłumy wiernych zgromadziła także Msza Święta pontyfikalna w krakowskim kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Była ona sprawowana przez kardynała Burke’a w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Krakowscy wierni stali się więc świadkami Mszy świętej w tym rycie odprawianej w Polsce przez kapłana noszącego kapelusz kardynalski po raz pierwszy od czasu wprowadzonych po Soborze Watykańskim II zmian w liturgii, a więc po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat!


Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że Mszę Świętą udało się zorganizować również dzięki pomocy udzielonej przez proboszczów Kościoła Mariackiego oraz Katedry Wawelskiej, którzy wypożyczyli na tę okoliczność niezbędne szaty.


Podczas homilii kardynał Raymond Burke wspominał patrona dnia – świętego Jana z Matty, założyciela pierwszego zakonu redempcyjnego – Zakonu Przenajświętszej Trójcy od Wykupu Niewolników, zajmującego się wykupem chrześcijan, którzy zostali wzięci do niewoli przez muzułmanów. Ksiądz kardynał podkreślał niezwykłą aktualność dzieła świętego Jana.


Licznie zgromadzeni na Mszy Świętej wierni odśpiewali na zakończenie po polsku pieśń: „My chcemy Boga!”.


Wszyscy nieobecni na Mszy Świętej sprawowanej przez kardynała Raymonda Leo Burke’a już wkrótce będą mogli obejrzeć nagranie video, które zamieścimy na PCh24.pl. W najbliższych dniach opublikujemy także relację filmową ze spotkania autorskiego księdza kardynała, promującego książkę „Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości”.Kliknij by zobaczyć galerię pięknych zdjęć ze Mszy Świętej.


 

luk, kra, p
 


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
Rozczarowany kto głosi herezje na Pch 24 pl PO VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW.Radzę zgłębić wiedzę na temat Najświętszej Eucharystii oraz Doktryny Katolickiej cztery Tomy o Mszy Św Ks B.Antoniego Nowowiejskiego ckt Wiedeń Leksykon Liturgii Ks Nadolnego .oraz Katechizm św Piusa X WYD die Sandomierz Katechizm Katolicki Kard Gasparii wyd Tede-um 1999 Katechizm Apologetyczny Ks Gadowski wyd te-deum warszawa. książki teologiczne wydane również do 1958
Tomasz
CD ,jeśli pozostanie,była natychmiast całkowicie spożyta przez kapłana lub zgodnie z przepisami przez innego szafarza,konsekrowane zaś Hostie.które pozostaną,były spożyte przez kapłana przy ołtarzu lub odniesione do miejsca przeznaczonego do przechowywania Eucharystii.Por Mszał Rzymski.Ogólne wprowadzenie nry.163,284.
Tomasz
Kongregacja Ds.Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Instrukcja Redemptionis Saramentum wyd Palltinum 107.Zgodnie z ustaleniami kanonów"kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym porzuca zbiera lub przechowuje,podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa,zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej;duchowny może być ponadto ukarany inną karą,nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.CIC 1983,Kan 1369.Do tego przypadku należy jeszcze zaliczyć wszelkie działanie mające znamiona dobrowolnej pogardy,okazywanej świętym postaciom.Stąd jeżeli ktoś wbrew wspomnianym normom,rzucając święte postacie do kościelnej studzienki lub w miejsce niegodne,lub na ziemię podlega ustalonym kanom.Por Pap.Rada DS.Interpr.Tekstów Prawnych Responsio ad prpositium dubium,3 Lipca 1999;AAS91(1999)918.Ponadto wszyscy powinni pamiętać że po zakończeniu Komunii Świętej należy zchowywać przepisy Mszału Rzymskiego.W szczególności należy pamiętać,aby Krew Chrystusa
Tomasz
cd przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii w której uczestniczy,z zachowaniem przepisu CIC 1983 Kan.921&2.
Tomasz
Kongregacja DS.Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Instrukcja Redemptoris Sacramentum 91.Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać,że"święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym,którzy o właściwie o to poproszą,są odpowiednio przygotowani i prawo tego nie zabrania,powinien być dopuszczony do Komunii świętej.W związku nie wolno odmawiać Komunii świętej tylko dlatego,że na przykład chce przyjąć na klęczącą lub na stojąco.[...]93.W celu uniknięcia niebezpieczeństwa upadku konsekrowanej Hostii lub jakiegoś jej fragmentu ,podczas Komunii wiernych należy używać pateny.94.Nie wolno samym wiernym"brać konsekrowanego Chleba ani kielicha Krwi Pańskiej,ani tym tym bardziej przekazywać miedzy sobą z rąk do rąk.Podobnie należy wyeliminować nadużycie polegające na tym,że nowożeńcy w czasie Mszy świętej ślubnej udzielają sobie wzajemnie Komunii Świętej.95.Wierny świecki,który przyjął już Najświętszą Eucharystię,może ją ponownie przyjąć jedynie podczas sprawowania
Ernest Treywasz
@Proboszcz55 Jak pamiętamy Św. Augustyn nie od razu ze stanu religijnego indeferentyzmu i agnostycyzmu nawrócił się do wiary katolickiej. Początki jego nawrócenia to błędy i herezje (manichejskie, o ile dobrze pamiętam). Potem jednak nie tylko odnalazł drogę do katolickiej ortodoksji, ale sam ją przyszłym pokoleniom wyprostował ;) Dlatego nie trzeba się zanadto martwić błędną, rugującą katolicką Tradycję formacją niejednego księdza w Polsce i na świecie, bo puki życia póty nadziei :) Ponadto prawda ma - dla nieuprzedzonego umysłu - niezwykłą moc przyciągającą, a dotyczy to w szczególności katolickiej Tradycji. Być może Kościół w przyszłości będzie liczebnie mniejszy, być może będzie też szczególnie ciężko prześladowany w Europie. Ale na pewno będzie to Kościół, który stoi twardo na opoce Piśma Św. i Tradycji katolickiej, To właśnie tradycyjny ryt rzymski, a nie NOM, jest jej wyrazem.
Tomasz
cd języka ojczystego i o jego zakresie należy do kompetentnej kościelnej władzy terytorialnej,o której mowa w art 22&2 ;w wypadku zaś,gdy sąsiednie okręgi używają tego samego języka-to po zasięgnięciu rady także ich biskupów.Decyzja ta musi być zatwierdzona przez Stolicę Apostolską.&4 Przekład tekstu łacińskiego na język ojczysty przygotowany do użytku liturgicznego,powinien być zatwierdzony przez wyżej wspomnianą kompetentna władzę terytorialną.
Tomasz
Konstytucja o świętej liturgii Sarosnctum Concilium Wstęp [...]1168.Trzymając się Tradycji,Sobór święty oświadcza , że Natka Kościół uważa za równe w prawach i godności wszystkie prawnie uznane obrządki;chce je na przyszłość zachować i zapewnić im wszechstronny rozwój.Pragnie też,aby w miarę potrzeby zostały one zmienione w duchu zdrowej tradycji oraz by nadano nową żywotność,stosownie do współczesnych warunków i potrzeb.[...]1200 36 $1 W obrządkach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe.$2 Ponieważ jednak we Mszy świętej,przy sprawowaniu sakramentów i innych częściach liturgii,używanie języka ojczystego nierzadko może być bardzo pożyteczne dla wiernych,można mu przyznać więcej miejsca w czytaniach i pouczeniach i , w niektórych modlitwach i śpiewach,stosownie do zasad,które w tej dziedzinie ustala się szczegółowo w następnych rozdziałach.$3 Przy zachowaniu tych zasad powzięcie decyzji o wprowadzeniu i
Tomasz
Proboszcz 55 "DUCH SOBORU"nie istnieje.VATICANUM SECUNDUM był soborem duszpasterskim w jego dokumentach znajduje się liberalna trucizna która pochodzi od wrogów Kościoła Rzymsko-Katolickiego modernistów.Pozostałe Sobory Powszechne były Doktrynalne,dokumenty tych pozostałych soborów też obowiązują.PO VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW.TRADYCJA KATOLICKA" TRADYCJA ROZUMIANA TAK JAK JĄ KOŚCIÓŁ ROZUMIAŁ PRZEZ WIEKI"
Leo
--->Kobieta. Byli prawie sami młodzi))),i ustępowano miejsc (nawet ci którzy przyjechali kilkaset kilometrów) kiedy ta sala stała się nabitą salką stało się to niemożliwe fizycznie. No, ale też na to zwróciłem uwagę. Wszyscy byli zaskoczeni frekwencją a zwłaszcza Kardynał Dziwisz.
Tomasz
Proboszcz 55 cd Najświętsza Eucharystia,w której sam Chrystus jest obecny,ofiaruje się oraz jest spożywany ,a dzięki której Kościół ustawicznie żyje i wzrasta.Ofiara Eucharystyczna pamiątka śmierci i zmartwychwstania Pana,w której uwiecznia się ofiara Krzyża ,jest sczytem i źrółdłem całego kultu oraz życia chrześcijńskiego;oznacza ona i sprawia jedność Kultu Bożego ,przez nią buduje się Ciało Chrystusa .Pozostałe bowiem sakramenty i wszystkie dzieła mają związek z Eucharystią i do niej są ukierunkowane,[...] BREVIARIUM FIDEI WYBÓR DOKTRYNALNYCH WYPOWIEDZI KOŚCIOŁA WYD ŚW WOJCIECH 1988
Tomasz
Proboszcz 55 329.Kan.1.Jeśli ktoś twierdzi,że we Mszy Świętej nie składa się Bogu prawdziwej i świętej ofiary albo że składane ofiary nie są niczym innym,jak podawaniem nam Chrystusa do spożycia-niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych[...]331.Kan.3.Jeśli ktoś twierdzi,że ofiara Mszy Świętej jest tylko ofiarą pochwalną i dziękczynną albo jedynie prostym wspomnieniem ofiary dokonanej na krzyżu ,ale nie ofiarą przebłagalną ,albo że przynosi korzyść samemu tylko przyjmującemu i że niepowinna być ofiarowana za żywych i umarłych ,za grzech i inne potrzeby n.b.w [...]337,Kan 9.Jeśli ktoś twierdzi, że liturgiczne zarządzenia Kościoła rzymskiego według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cichu,jest godne potępienia że należy Mszę Świętą odprawiać tylko w języku narodowym,albo że nie należy dolewać wody do wina przy ofiarowaniu kielicha,jakby było przeciwne ustanowieniu Chrystus.n.b.w.C.I.C 1983 338.Kan 897-Najbardziej czcigodnym sakramentem je
Tomasz
Proboszcz 55 CD oraz by owce Chrystusa nie cierpiały głodu i żeby nie było tak,by"dzieci proszące o chleb nie miały tego,kto by im udzielił"[Por.Lm.4,4]poleca święty Sobór pieczę nad duszami,by często w czasie odprawiania Mszy Świętej -czy sami,czy przez kogoś innego-wyjaśniali niektóre teksty czytane podczas sprawowania Mszy i między innymi wyjaśniali jakąś tajemnicę tej Najświętszej Ofiary ,szczególnie w niedziele i święta.Rozdział IX 328.Ponieważ przeciw tej wierze opartej na świętej Ewangelii,na tradycjach Apostołów i nauce świętych Ojców,rozsiewa się obecnie wielu błędów i wielu naucza wiele rzeczy różnych i dyskutuje [przeto]święty Sobór,po wielu bardzo poważnych nad tymi rzeczami naradach,postanowił za jednogłośną zgodą wszystkich Ojców w następujących kanonach potępić i usunąć z świętego Kościoła wszystko co sprzeciwia się najczystszej wierze i świętej nauce.
Tomasz
Proboszcz 55 CD w każdym Kościele dawny obrządek,zatwierdzony przez Kościół Rzymski,który jest matką i mistrzynią wszystkich Kościołów,oraz
Tomasz
Proboszcz 55 cd jak tradycje apostolskie i nabożne modlitwy wprowadzane przez świętych Papieży.324 Rozdział V [Uroczyste obrzędy Mszy Świętej]-Ponieważ taka jest natura ludzka,że bez zewnętrznych pomocy niełatwo wznosi się do rozważania rzeczy Bożych,przeto święta Matka Kościół ustanowił pewne przepisy w odprawianiu Mszy Świętej:np aby pewne zdania były mówione po cichu[kan9],a inne głośniej.Zastosował też różne obrzędy ,jak święte błogosławieństwa,światła,okadzania,używanie szat i inne liczne tego rodzaju rzeczy,oparte na zrządzeniach i tradycjach apostolskich.Dzięki temu ma być podkreślony majestat tak wielkiej ofiary,a dusze wiernych przez widzialne znaki religii i pobożności pobudzane do kontemplacji wzniosłych rzeczywistości zawartych w tej ofierze[...]327 Rozdział VIII.Choć Msza Święta zawiera w sobie bogatą naukę dla wiernych ,nie wydało się stosowne Ojcom,by była wszędzie odprawiana w języku narodowym.Dlatego więc zachowując wszędzie w każdym Kościele
Tomasz
Proboszcz 55 Sesja XXII (1562) Nauka o najświętszej ofierze Mszy świętej [Wstęp]318 Dla utrzymania w świętym katolickim Kościele dawnej nienagannej i ze wszech miar doskonałej wiary o wielkiej tajemnicy Eucharystii i -po odrzuceniu błędów i herezji-dla zachowania ich w swej czystości,święty ekumeniczny i powszechny Sobór Trydencki,w Duchu Świętym prawomocnie zwołany,pod przewodnictwem legatów Stolicy Apostolskiej,pouczony światłem Ducha Świętego,naucza i oświadcza i nakazuje głosić ludowi o Eucharystii,jako o prawdziwej ofierze,co następuje:[...]323Rozdział IV [Kanon Mszy św]-A ponieważ wypada by rzeczy święte sprawować święcie,a ze wszystkich ta ofiara jest najświętsza ,[dlatego] w celu jej godnego składania i uczestniczenia w niej,Kościół Katolicki przed wielu wiekami ustanowił św kanon,tak wolny od wszelkiego błędu,świętością i pobożnością i nie wzniosło ku Bogu umysłów tych,którzy składają ofiarę .Na kanon bowiem składają się tak słowa samego Pana ,jak tradycje
secessio
@proboszcz55. Skoro było tak dobrze, to dlaczego tak szybko sie skończyło. Porównuje Proboszcz piękne 20 lat do 2 tyś? Pamiętajmy o dwóch najważniejszych czynnikach "polskich" bo jak wiadomo tylko tutaj w starych krajach katolicyzm sie nie utlenił pomiędzy tymi jubileuszami o których mówił dziś Franciszek. Polski papież i żelazna kurtyna są jedynymi powodami "opóżnienia"procesów ogólnkościelnych, no może jeszcze krnąbrność Prymasa w ich wprowadznia...
Fr
Słowianie Polacy nie uregulowany status kanoniczny W kościele dla tego tę trudności
d.
Zwierzchnik i patron - to nie jest to samo!
proboszcz55
Czy aż tak było źle, kiedy powiał nowy duch w Kościele? W czasach Mszy świętych oazowych z młodzieżą przecież było naprawdę pięknie. Ile wspaniałych powołań zrodziły te czasy. Sam jestem tym, który żył duchem nowej, żywej liturgii. Jeśli Kardynał dzisiaj to potępia, to wygląda na to, że w latach 70tych i 80tych Kościół w Polsce szedł błędną droga? Nie zgadzam się z taką teorią. Jeśli on tak mówi, to znaczy, że nie rozumie jaką krzywdę wyrządza całym rzeszom kapłanów i zakonników, którzy wówczas jako młodzi ludzie, swoją więź z Jezusem budowali na tamtych przeżyciach. Szkoda i smutne takie stwierdzenia z ust dostojnika.
Slowianie Polacy
Chcemy Boga ! chcemy Tradycyjna Msze Swieta w kazdym Kosciele w Polsce i zezwolenia Bractwu Swieteg Piusa X na odprawianie W CALEJ POLSCE MSZE TRYDENCKA PIEKNA PO LACINIE DAJACA NAM PELNIE LASK I BLOGOSLAWIENSTW BOZEGO -bo jest TA MSZA SWIETA NIE ZAKAZANA ! a jednak Bractwo SW.PIUSA X MA TRUDNOSCI ODPRAWIAC JA W KOSCIOLACH ! DLACZEGO ??
Stanislavus
"Nie wszystko stracone" -wszystko przed Nami. Święty Chrystusowy Kościół sam się obroni przed "racjonalizatorami" -wszelkiej maści "postępowcami".
secessio
Szkoda, że czcigodny Kardynał musiał męczyć sie z nie do końca przygotowanymi do takiej uroczystości gospodarzami, no ale w "ojczyźnie największego papieża" nie można jak widać mieć wszystkiego. Czy to prawda, że "władze" zakazały zdjęć bez zezwolenia i publikacji podobizn asysty?
Kobieta
Na spotkaniu był ogromny tłum ludzi. Dużo miejsc siedzących zajętych było przez młodych mężczyzn, a kobiety stały. Szkoda, że miłośnikom Tradycji nie jest znana tradycja ustępowania miejsc siedzących kobietom.
a
Czy to znaczy za czasów władania Kościołem Krakowskim przez Karola Wojtyłę, biskupa Macharskiego i teraz kard. Dziwisza nie odprawiano w Krakowie Mszy w tradycyjnym rycie? Dlaczego?
Leo
--->Dialog..+
DialogSercaMiłości
Młodzi - nowe pokolenie - szuka Boga przeżywając uroczyście i wzniośle Eucharystię, bo tylko tak uczniowie z Emaus, rozpoznali Jezusa Chrystusa, po sposobie łamania Chleba. Nie w show, nie w spłycaniu jakości życia, nie w beztreściowym pokazie, nijakiej symbolice, ale w tajemnicy Liturgii Ofiary Mszy Świętej kierowanej do Boga duchem i obliczem.
Rozczarowany
"Dziś spotykamy się bowiem ze sytuacją, że ludziom chcącym bronić swej wiary, brakuje wiedzy i znajomości zasad" - bardzo dobrze to widać choćby na forum PCh24, gdy ludzie uważający się za katolików głoszą herezje, bo nie znają nauczania Pana Jezusa, czy ogólnie - doktryny Kościoła Katolickiego.
Leo
Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że Mszę Świętą udało się zorganizować również dzięki pomocy udzielonej przez proboszczów Kościoła Mariackiego oraz Katedry Wawelskiej, którzy wypożyczyli na tę okoliczność niezbędne szaty.For me, strange.Katedra Wawelska? Kościół Mariacki? Gratulacje dla PCh24 za pierwszą "kardynalską" Mszę po Soborze i to w dodatku w Krakowie!!! Będziemy długo pamiętać a historia Kościoła w Polsce (czy się to komuś podoba czy nie) na zawsze.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.