DZIŚ JEST:   23   MAJA   2018 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

„Świadkowie Chrystusa w Gruzji” – książka warta polecenia

„Świadkowie Chrystusa w Gruzji” – książka warta polecenia

15 września w Domu Pielgrzyma Amicus w Warszawie odbyło się spotkanie z ks. Zurabem Kakachishvilim – pierwszym gruzińskim kapłanem katolickim po rewolucji październikowej. Spotkanie poświęcone było książce księdza Zuraba „Świadkowie Chrystusa w Gruzji”, wydanej właśnie w naszym kraju. Publikacja opowiada o świadectwach wiary pierwszych chrześcijan w Gruzji, zaś przedmowę do niej napisał słynny ks. dr hab. Roberta Skrzypczak.

 

Ksiądz Zurab Kakachishvili w swojej książce opisuje relacje pomiędzy chrześcijaństwem docierającym na teren Zakaukazia, a początkami gruzińskiej państwowości oraz przypomina męczeńskie życiorysy pierwszych chrześcijan w Gruzji, opierając się głównie na zachowanych do naszych czasów starogruzińskich utworach hagiograficznych. Z kolei w posłowiu przybliża czytelnikom wydarzenia, które we wspólnej historii połączyły Gruzinów i Polaków.

 

Jestem Gruzinem. Gruzja to kraj dawnego ZSRR. Polacy chyba wiedzą, jak u nas było. Wychowywano nas tak, że mówiono, że Boga nie ma. Kościoły pozamykano, nie było księży. Mnie nikt nie powiedział, że gdy mam jakieś trudności i problemy, to mogę pójść do kościoła pomodlić się albo do księdza porozmawiać. Byłem wychowany tak, że muszę się dobrze uczyć, być dobrze wykształcony, aby poradzić sobie w życiu, mieć dobrą pracę – wyznaje w wywiadzie kończącym książkę, gdzie zarazem opisuje życie chrześcijan pod reżimem komunistycznym byłego ZSRR.

 

Ks. Zurab Kakachishvili ukończył w Polsce Archidiecezjalne Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater”, natomiast w Gruzji, w której zaledwie ok. 1,5 procent mieszkańców wyznaje wiarę katolicką (czyli maksymalnie 100 tys. osób z pośród 4,6 milionowej populacji) i gdzie możemy znaleźć zaledwie dwanaście świątyń katolickich, jest proboszczem wyjątkowego miejsca. Wyjątkowego, bo to właśnie we wsi Wale leżącej niedaleko Achalcyche, w regionie Samche-Dżawacheti, gdzie zdołano odbudować Kościół katolicki, przy którym powstał jedyny w Gruzji ośrodek życia kontemplacyjnego, klasztor sióstr benedyktynek, katolicy stanowią aż 80 proc. populacji.

 

Przypominamy: pojawienie się katolicyzmu na ziemiach gruzińskich zawdzięczamy katolickim misjonarzom, którzy do Gruzji przybyli na początku XIII wieku. Wysłani przez Stolicę Apostolską dominikanie i franciszkanie szybko zadomowili się wśród rdzennych mieszkańców, a skutkiem ich działalności było powstanie pierwszego katolickiego biskupstwa z siedzibą w Tbilisi, które upadło dopiero w chwili zetknięcia kraju z najazdami Turków w XVI wieku.

 

Przez trzy wieki jednak katoliccy misjonarze prężnie działali na ziemiach Kaukazu, a ich sukcesy stały się możliwe za sprawą przychylności panujących w tamtych czasach królów. Warto odnotować chociażby postawę władców gruzińskich XVII wieku, którzy zapraszali zakony misyjne do kraju. Dzięki nim bowiem misje podjęły w tamtym czasie zakony kapucynów, teatynów, czy jezuitów.

 

Żeby było ciekawiej: polscy księża zaczęli napływać na tereny Gruzji po aneksji kraju przez Rosję w 1801 r. oraz w okresie, gdy carski nakaz wypędził ze stolicy ojców kapucynów. Wtedy też papież Pius IX poddał Gruzję pod jurysdykcję diecezji w Tyraspolu, a wiara katolicka – choć w trudnych warunkach – zakorzeniona w nielicznych sercach, zaczęła kiełkować i wzrastać.

 

Książka Księdza Zuraba została wydana po raz pierwszy na polskim rynku. Niebawem trafi również na rynek gruziński.

 

 

Magdalena Żuraw

 


Zurab Kakachishvili, Świadkowie Chrystusa w Gruzji. Od IV do X wieku, Editions Spotkania 2016, s. 304.
  


DATA: 2016-09-22 09:50
AUTOR: MAGDALENA ŻURAW
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.