DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 WRZEŚNIA
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Imieniny obchodzą:
Janusz, Hipolit, Mira
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Stwórzmy listę najgorszych Polaków w historii!

Data publikacji: 2013-04-19 11:00
Data aktualizacji: 2013-04-22 13:47:00
Stwórzmy listę najgorszych Polaków w historii!

Publikujemy naszą listę najgorszych Polaków w historii. Wybór nazwisk z ponad 1000 lat był niestety niezwykle trudny. Na naszej liście znaleźć mieli  się też m.in. pewien generał, pewien redaktor, pewien ważny polityk lubiący alkohol i pewien rzecznik. Ich nazwisk jednak nie zamieściliśmy. Mają jeszcze szansę.


Wśród najgorszych Polaków nich nie brakuje zwykłych głupców, którzy postawieni na wysokich stanowiskach lub znajdując się w wirze historycznych niepokojów zdawali celująco egzamin z własnej indolencji i małości charakteru.


Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tego typu zestawień sporządzanych przez liberalne i lewicowe media. Zbyt często gościli na nich patrioci uznawani przez kosmopolitycznych lewaków za szkodników wartych pogardy. Nie zagościli na tych listach ci, którzy całym swym życiem i aktywnością zaangażowani byli lub są w niszczenie Polski i narodu. To ci, których imiona wciąż są honorowane w przestrzeni publicznej przez nazwy ulic czy szkół. Wielu z nich wciąż żyje i jest aktywnych w życiu politycznym, medialnym czy społecznym, odciskając swe piętno na polskiej teraźniejszości.

 

Dlatego zwracamy się do naszych czytelników, by podzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat. Prosimy o nadsyłanie zestawienia 10 najgorszych Polaków na naszą skrzynkę kontaktową [email protected] lub wpisywanie jej jako komentarza pod tym tekstem. Liczymy, że i tym razem jak i wtedy gdy prosiliśmy o nadsyłanie nazw ulic noszących imiona komunistycznych antybohaterów, czytelnicy zainteresują się naszą propozycją.

 

Oto nasza lista:


Feliks Dzierżyński – pochodził z inteligenckiej rodziny, twórca sowieckich organów bezpieczeństwa i symbol czerwonego terroru. Od początku popierał bolszewików, wkrótce wszedł do ścisłego kierownictwa rewolucji i stał się bliskim współpracownikiem Lenina. Stał na czele Czeka, popełniającej masowe zbrodnie na ludności cywilnej. Pod jego kierownictwem dochodziło do masowych rozstrzeliwań wrogów władzy sowieckiej, jak sam podkreślał, jego organizacja reprezentuje sobą „terror masowy”. Kierował sowiecką policją polityczną, był także ministrem spraw wewnętrznych. Stalin oceniał go jako „oddanego rycerza proletariatu”.

 

Bolesław Bierut – działacz komunistyczny, pierwszy przywódca „ludowej Polski. W okresie międzywojennym prowadził działalność polityczną, aresztowany za komunistyczną agitację. W trakcie moskiewskich „szkoleń” został agentem Sowietów, w latach 30-tych promował komunizm m. in. w Austrii i Czechosłowacji. Aresztowany za działalność szpiegowską, został w roku 1933 skazany na 7 lat więzienia, dzięki czemu nie padł ofiarą czystek w szeregach komunistów, przeprowadzonych przez Stalina. Po wybuchu II wojny światowej zrzekł się polskiego obywatelstwa i przyjął sowieckie. Był ważnym członkiem krajowej Rady Narodowej, we władzach ludowych reprezentował nurt skrajnie pro-moskiewski.

 

Stanisław S. Potocki (1753-1805) – wojewoda ruski, generał, marszałek konfederacji targowickiej a następnie… rosyjski generał. W reakcje na uchwalenie Konstytucję 3 Maja dążył do interwencji rosyjskiej armii. karierę, już na jej początku, zawdzięczał rosyjskiej protekcji. Używał nigdy mu nie przyznanego tytuł hrabiowskiego. Otoczony pogardą, już w 1793 roku opuścił Polskę. W trakcie insurekcji kościuszkowskiej zaocznie skazany na śmierć.

 

Stanisław A. Poniatowski – ostatni król Rzeczpospolitej Obojga Narodów, mason, marionetka w rękach Katarzyny II. Według świadectw z epoki, publicznie upokarzany przez rosyjskiego ambasadora. Jego dwór uważano za przykład obyczajowego upadku. Koronował się w dniu imienin Katarzyny II, w dniu jej imienin także abdykował, pozostawiając po sobie królewskie długo o wysokości 40 milionów złotych polskich.

 

Seweryn Rzewuski ( 1743-1811) - hetman polny koronny, spiskujący z faworytem Katarzyny II feldmarszałkiem Grigorijem Aleksandrowiczem Potiomkinem. Jeden z inicjatorów zawiązania konfederacji targowickiej, będący także jej dowódcą wojskowym.

 

Franciszek K. Branicki (1730-1819) – współtwórca konfederacji targowickiej. Pełnił funkcję posła „króla Stasia” w Rosji, brał udział w pracach komisji, która przeprowadziła likwidację jezuitów. Rosyjska dyplomacja otwarcie traktowała go jako jednego z usłużnych, umożliwiających obalenie konstytucji majowej. Był jednym z przywódców stronnictwa rosyjskiego w Polsce. W trakcie insurekcji został skazany zaocznie na śmierć. Stał się symbolem zdrady.

 

Karol Świerczewski – wierny Sowietom generał, alkoholik, oprawca.  Swoją niekompetencją i pijaństwem doprowadził  do hekatomby polskich żołnierzy pod Budziszynem w 1945 roku. Laureat wielu czerwonych nagród rozlewający krew polskich żołnierzy i morderca bohaterów.

 

Stanisław Stadnicki – wyznający kalwinizm żyjący na przełomie XVI i XVII wieku awanturnik i warchoł, nazwany „Diabłem Łańcuckim”. Bandytą na wielka skalę został jednak dopiero w czasie wojny o tron polski pomiędzy Zygmuntem III Wazą i Maksymilianem Habsburgiem. Dzieje Stadnickiego rysują sie jako pasmo mordów, rozbojów  i wszelkich okrucieństw.

 

Bolesław Śmiały – odpowiedzialny za męczeńską śmierć krakowskiego biskupa Stanisława, kanonizowanego w 1253 roku. Monarcha został wygnany z kraju i pozbawiony korony w 1079 roku. Jego ambitna polityka zagraniczna nie przyniosła zamierzonych efektów.

 

Edward Gierek –  pierwszy sekretarz PZPR, jego rządy doprowadziły do gigantycznego zadłużenia i pogorszenia się sytuacji gospodarczej kraju. Uzyskane kredyty i pomoc nie przełożyły się na rozwój gospodarczy. W latach gierkowskiej „odwilży” wpisano do konstytucji przyjaźń z ZSRR i przyznano Leonidowi Breżniewowi order Virtuti Militari.

 

Władysław Gomułka – komunistyczny dygnitarz, należący od 1941 roku do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Poparł interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Odsunięty od władzy przez czerwonych towarzyszy po krwawym stłumieniu robotniczego protestu na Wybrzeżu w 1970 r.

 

Wanda Wasilewska - komunistka i zaprzedana stalinistka.  Zawsze wierna swym sowieckim mocodawcom i swej prawdziwej ojczyźnie –ZSRR. Wiceprzewodnicząca PKWN, deputowana do Rady Najwyższej ZSRR.


Józef Różański - oficer NKWD i MBP. Setki osób, przesłuchiwanych przez Różańskiego lub jego podwładnych, straciło życie lub zostało kalekami. Nadzorował śledztwo w sprawie Witolda Pileckiego i faktycznie jest sprawcą skazania go na karę śmierci.

 

 


UWAGA!


W skład listy opublikowanej pierwotnie wkradł się chochlik! Przez pomyłkę zamiast Seweryna Rzewuskiego na liście znalazł się Henryk Rzewuski. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, ale wpadka jest solidna, więc szczerze ubolewamy. Dziękujemy czytelnikom, którzy zwrócili nam uwagę na ten błąd obrażający pamięć Henryka Rzewuskiego.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Ada
Bodnar, Komorowski, Tusk, Petru, Waltz , Wałęsa
Stefan
Bolesław Śmiały Zły wybór
lolo
Jak śmiesz wciągać na listę Becka!! W wojnę i tak byśmy byli wciągnięci, a dzięki niemu zachowaliśmy twarz i dumę narodową, a sprowokowani niemcy nie przygotowali się należycie i ostatecznie przegrały. Gdyby te przygotowania potrwałyby 3-4 lata dłużej dziś wszyscy mówilibyśmy po niemiecku ...
Kobra
A dlaczego nie ma na liście dzisiejszych bandytów?
Czerstwy Rupert
Bolka i Rudego z Sopotu brakuje na liście
marek
a gdzie jest cały pis?
Piotr
A Kaczyński Macierewicz Duda? Do roboty chłopcy.
mg
Michał Rola-Żymierski Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski
Seb
Przynajmniej połowa z nich nie racji bytu ma tej liście, bo Polska trafiła do Zachodu i była rozwiniętym, nowoczesnym i przyjemnym krajem Zachodu. I nie było wydarzeń sugerujących komunizm.
tworzenie takich list uchodzi bolszewikom, ale nie uchodzi portalowi katolickiemu zreszta wystarczy poczytac wpisy ponizej, aby zrozumiec ze jak uderzysz w stol to lumpenproletariat zawsze sie odezwie i po co wam to bylo ?
As
z Bolesławem Śmiałym to znacznie przesoliliście
MIX
Umieszczenie Bolesława Śmiałego na tej liście to chyba pomyłka chyba że jest się z kręgów katolickich. Raczej powinien się tam znaleźć Stanisław za podburzanie przeciw królowi.
Co to
Rola Zymirski vel Łyżwiński. Marszałek Rossakowski.
kazik
a gdzie żyd Michnik ??
Wojtek
Bolesław Śmiały do usunięcia z tej listy. Nad Gierkiem też bym się radził poważnie zastanowić. Wbrew temu co się o nim mówi zrobił dla kraju dużo dobrego. No i samo to, że to Jaruzelski go zniszczył daje dużo do myślenia.
Rita
Duda , Szydlo i oczywiscie Jaroslaw
Bee
Taką listą zdrajców powinna być wybrukowana ulica pod sejmem tak aby posłowie, prezydenci i premierzy mogli ją widzieć i mieć świadomość, że jeszcze za życia mogą na nią trafić. Z marszu dodałbym tam Tuska, Bolka, Schetynę, Petru, Komorowskiego etc.... Pewnie można by tymi nazwiskami z ostatnich 27 lat pół Warszawy wybrukować.
suzy
Dodać Wałęsę Tuska Kwaśniewskiego Petru i wszystkie osoby co donoszą UE
KrzysiekUstka
a gdzie ten konfident BOLEK ?
Ciapek
Czytając poniższe (nie powyższe) wypociny, wyciągam następujące wnioski: wszyscy Polacy, którzy zapisali się w jakikolwiek sposób, są najgorszymi Polakami.
Widzew68
król Jan Sobieski, biskup Radziejowski,
Bolesław Śmiały bezwzględnie do usunięcia. Zalecam zapoznanie się ze źródłami.
WuWueS
Pro katolicka bardzo lista. Co tam robi Bolesław Śmiały??? Nie chciał władzy kościoła?
robert5121
A gdzie obecne łelity łącznie z Bronkiem
Krzysiek
A gdzie Jaruzelski?
Arkadiusz Siński
A dlaczego król Kazimierz zwany Wielkim kochanek m.in. Żydówki Esterki i sprawca śmierci ks. Marcina Baryczki,który mu wypominał rozwiązłość - nie jest stawiany na równi z królem Bolesławem Śmiałym? Bo zostawił drewnianą Polskę jako murowaną? Bo księdza nie zabił a "tylko kazał zabić"?
mama
A gdzie kaczyński jeden i drugi, gdzie ziobro, Fohman, kamiński, maciarewicz, gdzie pawłowicz, kępa, wróbel? ? ?
slawomir
Pozytywna działalność i publikacja. sjw.
sfgx
Gomułka, Gierek i Śmiały to zdecydowana przesada jako najgorsi Polacy. Wysuwam natomiast kandydaturę Józefa Rogali Wybickiego - masona, antyklerykała i propagatora rozwodów.
TOYA
A gdzie Tusk, Bielecki, Miller?
Dr nauk hum.
Odnośnie Becka, to polemizował bym z tezą ww. kol. Aleksandra. Beck był faktycznie alkoholikiem, ale też tylko ministrem, który o niczym nie decydował. To prezydent Mościcki, nie podejmując żadnych czynności ratunkowych, jest winny tragedii straty przez Polskę 1/3 ludności i prawie 80 tys km2. "Nam tu na zamku łydki nie drżą" - wydzierał się do delegacji nauki polskiej przestrzegającej go przed wojną z Niemcami (cytat z książki p. Choińskiego "Polska 1939 zdradziła się sama"). Co do Sobieskiego, to rzeczywiście był niedorajdą, który samodzielnie nie wygrał ani jednej bitwy i uwaga! aż 8 - przegrał.
Aleksander
Proponuję zapoznać się z książką p. Janusza Choińskiego zatytułowaną: "Choroba (umysłowa-alkoholowa) ministra Jozefa Becka jako główna przyczyna wybuchu II Wojny Światowej". Jak wynika z przytoczonych przez autora dokumentów źródłowych,to ten człowiek, stając twardo i na przekór Anglii w obronie bolszewizmu, wpędził Europę w katastrofę. Równie ciekawa jest część druga ww. dzieła, a w szczególności jeden z rozdziałów o tytule: Jan III Sobieski - nieudacznik" . Nie do wyobrażenia, jak historycy kłamią o tym "Lwie Lechistanu". Tu przytoczę jedną tylko uwagę: Bitwą pod Chcicimiem 1673 dowodził i ją wygrał nie Sobieski, lecz hetman Michał Pac! Michał Korybut Wiśniowiecki, znakomity król, nie wyznaczył Sobieskiego na głównodowodzącego!
Greg89
Bolesław Śmiały?! Ręce opadają, ktoś chyba nie uczęszczał na lekcje historii.
b
do Janusz. Tak. Nikt nam nie zrobi nic, nikt nam nie weźmie nic, bo przy nas Śmigły-Rydz,.. nasz drogi dzielny wódz. To fragment piosenki o nim.
leon57
z gierkiem to przegieliscie deko !
bynek
Geremek Bronisław
Tom
Sądziłem, że autorzy nie są aż takimi oszołomami, aby rzetelnie nie potrafili ocenić dokonań ludzi. Z przykrością stwierdzam, że nie mają zielonego pojęcia o polityce, geopolityce, no i historii. A zacietrzewienie godne tzw. solidarnościowców ( bij komucha) jest żenyjące. Piłsudzki też był w pewnym momencie internacjonalistą, a póżniej też współpracował z wrogami Polski. I co? Gomułce zawdzięczamy zachodnią granicę i Ziemie Odzyskane ( chodzi o uporczywą walkę na arenie międzynarodowej). To co za Gomułki i Gierka naród zbudował to jeszcze do dziś mają ci postępowi co rozprzedawać i rozkradać. Byli lepszymi patriotami niż ci z ostatnich 20 lat, i co ważne rozumieli świat i politykę. Prymas Tysiąclecia potrafił to docenić i mimo niesnasek, w polityce o pństwo wzajemnie się wspierali na różnych polach.
Jakub Majewski
Zasadniczo, warto by się również zastanowić nad Bohdanem Chmielnickim. Co prawda historycy do dzisiaj nie są chyba pewni czy on w końcu był Polakiem czy Rusinem, ale pieczętował się polskim herbem szlacheckim (Abdank). Jeżeli zaś rzeczywiście byłby Polakiem - to miejsce na liście ma chyba gwarantowane.
N
nr. 1: Donald Tusk
FrontMan
Chyba nie do końca mozna się zgodzic z opiniami w sprawie Gomułki i Gierka. "Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państawa Polskiego" Gomułki świadczy o jego poszanowaniu Historiii i Tradycji Polski a także troskę o jej przyszłośc. Czego nie można powiedziec od dzisiejszych "I sekretarzach". Gomułka rozpoczął budowanie polskiej potęgi gospodarczej tak rozbudowanej przez Gierka za marne w stosunku do dzisiejszego zadłużenie. Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński po wyjściu z internowania stwierdził że trzeba wspomóc Gomułkę. Zaś Grudzień \'70 był prowokacją by był powód do puczu i obalenia Gomułki. Grudzień \'70 nie był dziełem Gomułki.
Przecław
JAQ. Proponuję abyś pisał na temat Piłsudskiego, bo on był tematem, a nie o Pająku czy Wieczorkiewiczu. Jeśli możesz podważyć przedstawione argumenty na jego temat, to chętnie tego wysłucham ja i inni, nie trać jednak czasu na stosowanie tricków ucieczki od tematu.
JAQ
CD. Hieronim Radziejowski buntował pospolite ruszenie pod Beresteczkiem 1651, sprowadził potop 1655. Stanisław Dąmbski vel Dąbski biskup kujawski koronował uzurpatora Sasa Mocnego 1697. Hetmani Adam Mikołaj Sieniawski i Stanisław Mateusz Rzewuski, w czasie wojny 1700 - 21 przeszli na służbę carską sabotowali Sejmy. Jan Aleksander Lipski biskup krakowski koronował uzurpatora Sasa Otyłego 1734. Biskup poznański Andrzej Stanisław Młodziejowski, prymas Gabriel Jan Podoski agenci caratu w pierwszych latach panowania Poniatowskiego, na Litwie podobną rolę biskup Ignacy Massalski stracony za udział w Targowicy, 20 lat wcześniej zdefraudował majątek zakonu Jezuitów. Józef Zajączek zawiódł w czasie Insurekcji, szkalował Księcia Józefa przed Napoleonem, skończył jako namiestnik cara. Wincenty Krasiński podobnie wierny sługa wielu panów króla Prus, Napoleona i cara. Aleksander hrabia Wielopolski margrabia Gonzaga Myszkowski wcielał rodaków do carskiej armii 1863 CDN
JAQ
Przecławie chyba nie rozumiesz. "Biblia Targowicka" zawiera listę zdrajców od średniowiecza do XVIII w co zainspirowało mnie do ułożenia własnej listy, początek której wkleiłem. Weterana PZPR Pająka przestałem czytać już dawno, każda kolejna jego książka była głupsza od poprzedniej, podobnie do twierdzeń Pawła Wieczorkiewicza (też z PZPR) że generał Anders był szpiegiem Stalina... Piłsudski nie jest moim idolem lecz zdanie "największy zdrajca Polski i zbrodniarz XX wieku" brzmi równie sensownie jak "kolega Lenina", w PRL to Leninowi i Feliksowi stawiali pomniki, nie Piłsudskiemu. 11 Listopada był zabroniony i pieśni legionowe, nie zamierzam Cię przekonywać ani polemizować ze słownictwem "nabawił się ostrego rozwolnienia"
Przecław
ad.JAQ.Napisałem z pamięci.Bynajmniej nie tylko od Pająka,to są fakty. Rozumiem, że czytałeś dokładnie "Ponurą prawdę", więc jeśli się nie zgadzasz, to zbij to swoimi argumentami.Niestety powoływanie się na "Biblę Targowicką", czy inny utwór satyryczny nie jest argumentem żadnym. Szczerze powiem, że chciałbym abyś przekonał mnie, że nie mam racji choć w drobnej części. Ja zresztą go nie demonizuję, uznaję że miał dobre strony, rozczulał się nad Słowackim,Trauguttem, a do zamachu to Anglicy wołami go musieli ciągnąć, aż w końcu nabawił się ostrego rozwolnienia po rozmowie na moście...
stażak
JA ROZUMIEM ŚWIERCZEWSKI ALE GIEREK?PRZECIEŻ ON AŻ TAKI ZŁY NIE BYŁ.A DŁUGI ZAWSZE BYŁY-SĄ I BEDĄ...
JAQ
Przecławie, z Henryka Pająka te rewelacje przepisałeś? Pierwszą taką listę zestawił Niemcewicz w satyrycznej "Biblii Targowickiej", poczet mężów niesławnych otwierał wojewoda Sieciech. Lista ułożona przeze mnie: Bezprym odesłał insygnia do cesarza Zbigniew sprowadził cesarski najazd Bolesław Rogatka sprzedał Ziemię Lubuską Piotr ze Święców sprzedał Pomorze 1308 Wincenty z Szamotuł z zemsty za zdjęcie z urzędu pomagał Krzyżakom 1330 Andrzej Zborowski po śmierci Batorego próbował wydać Kraków Habsburgom z zemsty za śmierć brata Samuela mordercy i anarchisty Aleksander Kostka Napierski szpieg Rakoczego 1651 lansowany przez bolszewię jako bohater Krzysztof Opaliński, Jerzy Lubomirski i Jan Leszczyński zawiązali w 1654 z Januszem Radziwiłłem spisek w celu wprowadzenia na tron Rakoczego, pierwszy bez walki skapitulował pod Ujściem 1655, drugi stanąwszy na czele rokoszu 1666 był w zmowie z Kremlem, trzeci na zlecenie elektora sabotował plany reformy Sejmu 1661 CDN
Przecław
PIŁSUDSKI -największy zdrajca Polski i zbrodniarz XX wieku. Agent wywiadów:austriackiego,niemieckiego, angielskiego. Bezskutecznie próbował wciągnąć Polaków w krwawy konflikt z Rosją w r.1914, następnie, skutecznie z ZSRR w 1920, tym samym likwidując nadzieję na odrodzenie państwa polskiego i rzucając nas na żer ekspansji niemieckiej.Entuzjasta Marksa, kolega Lenina, poprzez odmowę współdziałania z Denikinem umożliwił wyrośnięcie krwawego molocha na wschodzie - Bolszewii. DEZERTER przed Bitwą Warszawską. Spełniając rozkaz Niemiec zniszczył polski przemysł zbrojeniowy, broń pancerną i lotnictwo, zamknął szkoły wojskowe, a otoczył się mafią dyletantów i potakiewiczów w mundurach, niezdolnych do walki przeciw agresji z zewnątrz. Poprzez demontaż sojuszu Polski z Francją i krajami Małej Entanty /CSR,JU,Rum/ jest winny wybuchu 2WŚ i klęski Polski. To on skrytobójczo zamordował generałów Rozwadowkiego- autora zwycięstwa 1920, Zagórskiego i innych
Isa
Odnośnie listy największych zaprzańców naszego narodu to myślę, że jeszcze nigdy nie było ich tak wielu jak w obecnych czasach. Nie wymieniam tu nazwisk, bo wiele szczegółów zapewne wyjdzie na jaw po czasie. Ale wszyscy widzimy wszechobecne karierowiczostwo, zdradę , głupotę , cwaniactwo, chciwość, pychę , totalną niekompetencję dzisiejszych ludzi u władzy. Podobną niekompetencją i głupotą niestety obarczony jest przeciętny człowiek, który nie potrafi dokonać dobrego wyboru.
Czytelnik
Ostrożność procesowa chwalebna - stąd same "niebo"szczyki. A swoją droga - lista najlepszych i to może w kategoriach (dla dzieci, młodych, starszych i najstarszych) byłaby budująca. A ta to jak mówienie na imieninach kto największą zakałą, pijusem i rozpustnikiem w rodzinie. Niby wszyscy mają coś do powiedzenia, ale pozostaje tylko kac.
JAQ
Beck za "wciągnięcie nas w wojnę, w którą nie musieliśmy wchodzić"? Hitler planował wielką wojnę najwcześniej na lata 43 - 45 (narada w Kancelarii Rzeszy 5 XI 37), zamierzał m.in. podbić Ukrainę, zgermanizowac ją, ludność wytępić lub obrócić w pańszczyźnianych (dlatego w czasie wojny nie zniósł kołchozów) Polska była na drodze, jak mogła uniknąć wojny? Nawet jako sojusznik Rzeszy byłaby zdana na jej łaskę i niełaskę. Zbyt mało wiemy o obaleniu Bolesława Śmiałego. Bulla Paschalisa II dotyczyć może raczej Węgier niż Polski, znana tylko z kopii, jest tam mowa o aktualnie panującym królu, a następcy Śmiałego nie mieli tego tytułu. Gall pominął imię biskupa i nazwę jego biskupstwa, jego śmierć przypisał mściwości Śmiałego. Wyraz "traditio" określający czyn biskupa jest wieloznaczny może oznaczać zdradę, bunt, spisek etc jak pisze Tadeusz Grudziński "Bolesław Smiały-Szczodry i biskup Stanisław" warto przeczytać.
ManInTopHat
Józef Różański - właściwie Józef Goldberg - wszystko mówi za siebie, syjonistyczny oprawca Polaków.
Balthasar Colbert
Dobrze, że nie zostały uwzględnione osoby, które pełnią teraz funkcje publiczne. Należy mimo wszystko dać im szansę na poprawienie się. Listę uzupełniłbym o Józefa Becka (idiotyczna polityka zagraniczna, wciągnięcie nas w wojnę, w którą nie musieliśmy wchodzić).
jorguś
BOLESŁAW ŚMIAŁY?? Ktoś tutaj chyba upadł na głowę i to z wysokiego konia...skazanie biskupa Stanisława ze Szczepanowa na obcięcie członków za bunt i zdradę było jak najbardziej słuszne, nikt nie kwestionuje przecież samej kary której zdrajca nie przeżył tylko raczej faktu, czy król miał prawo wydawać wyroki na duchownego czy raczej należało oddać biskupa pod sąd arcybiskupi - kwestia jurysdykcji. Swoją drogą w wydanej w 1115 roku bulli papieskiej dotyczących spraw polskich wspomina się, że już raz arcybiskup skazał podległego mu biskupa bez powiadamiania o tym papieża a historia nie zna innego przypadku z tamtego okresu niż sąd z udziałem metropolity gnieźnieńskiego Piotra nad biskupem Stanisławem więc to nawet w świetle prawa kanonicznego nie była osoba bez winy. Sama śmierć biskupa też nie jest niczym szczególnym, kilka lat wcześniej zwykły kasztelan zgładził biskupa płockiego, bez konsekwencji z tego tytułu. To zdrajca Władysław Herman powinien trafić na listę.
JAQ
ktoś tu napisał "O zmarłych powińniśmy mówić dobrze albo wcale" to wielu by trzeba przemilczeć, dodam że od dawna kompletuję własną listę sprzedawczyków. Janusz Radziwiłł był Litwinem a to ma być listą Polaków. Skoro Hanna Szapiro Sawicka to "Komunistka żydowska" zatem też tu zbędna. A od Piłsudskiego się odczepcie moi drodzy.
Dominika
No nie wierzę... świetnie się bawicie osądzając innych? "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni" - po co w ogóle ten artykuł? Wybierać kto był gorszy? Polonia Chrisiana - ten artykuł jest bardzo nie christiana... Weźmy się za pracę nad sobą, zamiast marnować czas na wymyślanie, kto więcej grzechów popełnił. "Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień" - było oczywiste, że kobieta z Ewangelii popełniła grzech, może więcej grzechów niż cała tamta wieś razem wzięta - ale Jezus nie umieścił jej na czarnej liście. Usuńcie ten artykuł Polonia Christiana, on nie ma prawa bytu. Bóg nie stworzyłby czegoś takiego. Nie tworzy czarnych list.
janusz
Czy ktoś zna w historii powszechnej przypadek tak haniebnego postępowania - Naczelny Wódz opuszcza walczące armie i oblężoną stolicę i ucieka z kraju ? Tak postąpił marszałek Polski Edward Rydz - Śmigły we wrześniu 1939 roku.
scolo
Tutaj musi być wpisany na listę Lech Kaczyński za podpisanie traktatu z Lizbony bez dokonania zmiany w Konstytucji RP, że polskie prawo jest nad prawem unijnym.
circ
Setka to mało. Nowa władza powinna powołać komisję podręcznikową by na nowo napisać historię Polski i świata z perspektywy chrześcijańskiej z uwzględnieniem masonerii i jej szkodliwych nauk. http://zseii.edu.pl/archive/dydaktyka/strony/wolnomularstwo.htm
sgfx
Od Gomułki i Gierka bym się odczepił. Brakuje tu Jakuba Bermana (o ile uważał się za Polaka)
MirMił
Cieszki kawałek historii do zgryzienia. Tak jak pisali przedmówcy. Usunąłbym Śmiałego i Poniatowskiego - mimo że mason i marionetka, to próbował sytuacje ratować - być może dostał objawienia - kto wie. No i ta postać Gierka - w końcu komunista, ale odnoszę wrażenie, że w porównaniu do innych komunistów i działaczy PZPR to był do rany przyłóż. Zadłużył kraj, ale go ruszył. Inna kwestia, że sama w sobie lista ma więcej postaci żydowskich niż Polskich. Ale zmieńcie tytuł na listę największych antypolonistów, albo obok nazwiska podajcie ich narodowość.
Mark II
Długi Gierka - spłacone, gigantyczne mamy obecnie. Przemilczany aspekt: Gierek dzięki zakupionym licencjom wyciągnął z zapaści polską elektronikę, za jego czasów zaczęliśmy w ogóle produkować układy scalone. w 1970r istniały już mikroprocesory, a my nadal tkwiliśmy w epoce lamp elektronowych i prymitywnych półprzewodników na bazie germanu. To prawda, że pieniądze można było wykorzystać lepiej, że za dużo poszło w przemysł ciężki, który na świecie przeżywał już regres. Ostatecznie właśnie za Gierka wprowadzona została reglamentacja cukru. Tylko nie zapominajmy, że sporo z nas nadal mieszka w domach wybudowanych za jego czasów.
Gor
A co z Jerzym U. naczelnym "dziennika" NIE, która jest wyjątkowo antypolską gazetą (jak i sam naczelny)a i działalność tego osobnika z czasów komuny była, delikatnie mówiąc na szkodę Polski.
Zbych
1. Józef Piłsudski (i cała jego menażeria z Rydzem Śmigłym i Beckiem na czele) 3. Bolesław Bierut (chociaż czy on był Polakiem?) 4. Wojciech Jaruzelski 5. Karol Świerczewski 5. Ksawery Branicki 6. Szczęsny Potocki 7. Janusz Radziwiłł (razem z Opalinskim Krzysztofem) 8. Bezprym 9. Jan Kazimierz 10. Czesław Kiszczak
Zbor
Hanna Szapiro Sawicka. Komunistka żydowska jak wiele osób z tej listy. Polskę widziała jako republikę ZSSR.
Włodzimierz
-za to że wysługiwał się masonerii -za to że skutecznie udaremniał budowę skutecznej, nowoczesnej armii w Polsce -za to co robił podczas bitwy warszawskiej -za to że zatrzymał bezczelnie Polską Armię od zniszczenia do zera bolszewizmu, kiedy miał ich jak na ręku pozwalając się im odrodzić i w późniejszej historii krwawo zemścić na nas -za zabijanie cywili w Warszawie -za nieudolność i pychę -ogólnie za zdradę polskich interesów na rzecz komunistów, podczas której bezczelnie wykreował się w dodatku na męża stanu Józefa Piłsudskiego bym dodał... Choć wiem że większość nie będzie się zapoznawać z faktami i jego historią tylko będzie wolała ślepo wierzyć w jego legendę, bo tak po prostu zostali wychowani... Smutne to...
ik160
Odchrzańcie się od Gierka, idioci. "Gigantyczne zadłużenie"... porównajcie sobie z obecnym zadłużeniem i z obecną gospodarką Polski. Dlaczego nie ma tu Wałęsy? To on (i jego poplecznicy jak np. Balcerowicz) doprowadził do rozpłynięcia się polskiego majątku narodowego w obcych rękach. To on powinien tu wisieć zamiast Gierka. "Polonia Christiana"... też mi coś.
Uno
A gdzie cała banda prawicowców i faszystowskich pseudo-patriotów ?
Krzys
jaruzelski chociaz to nie Polak
rebeliant80
Brakuje Lecha Wałęsy
maki
zamiast przerzucac sie nazwiskami sformulujcie kryteria. co to znaczy najgorszy polak?: zjdrajca, sprzedawczyk, zlodziej, seksoholik, bandyta, zbrodniarz, morderca itd!
Robert
A gdzie Jaruzelski i Kiszczak,zapomnieliście o nich ?
Nocturno19
Brakuje: Jaruzela, Olejnik, Michnika, Blumsztajna, Szymborskiej, Biedronia, Szczuki, oraz wielu, wielu innych. Po tym wieku lista złych Polaków się wydłuży dwukrotnie.
Marcin
A gdzie jest Tomek Lis? Przecież Ś.P. Jan Paweł II może mu całować buty. Chyba, że mylę się. Przecież Tomek umiłował swoją siostrę Veritas ponad swoje życie. Gdzie są pomniki Tomka ja się pytam? Nie martw się, jeszcze PRAWDA upomni się o swoje. Albo się martw, a co mnie to obchodzi, to nie ja zdradziłem Mistrza. To nie ja jestem sędzią. Mówiąc szczerze, to podałbym Tobie pomocną dłoń, ale Ty sam nie chcesz.Ani Twoi kumple. Bluzgajcie dalej albo bądźcie szczęśliwi.
JAQ
cytat: "co wy na to? Dzierżyńskiemu bym odpuścił..a nawet postumencik feliksowi sie należy za co??? otóż..,tak ,prawda nieco rodaków namordował...ale za to jedyny Polak który nakosił tylu ruskich" myśl rodem z Profesora Wieczorkiewicza; prócz "Ruskich" CzKa zabijała kogo mogła (WCzK tłumaczono jako Wsiakomu Czełowieku Kaput) a na Polskę w 1920 najechał. Czy w Warszawie robiłby coś innego niż w Piotrogrodzie - wątpliwe.
Jan
Bardzo prosiłbym o nieobniżanie poziomu portalu pch24. Publikowanie takich list na zasadzie sypnięcia z rękawa bez głębszej refleksji przystoi może lewackim pisemkom, ale nie uznanemu już prawicowemu tytułowi. Niektóre spośród tych nazwisk nie podlegają wprawdzie dyskusji, ale o wiele większe korzyści przynoszą historyczne artykuły z odniesieniem do źródeł, a takich artykułów na portalu nie brakuje. Powyższa lista spowodowała tylko lawinę wpisów, przepraszam, nie zawsze mądrych i przemyślanych. Oczekuję teraz merytorycznie wartościowych artykułów o przynajmniej niektórych wymienionych postaciach.
peep6
Po co to robić? Czemu to ma służyć? Komu to ma służyć? O zmarłych powińniśmy mówić dobrze albo wcale. My widzimy tylko zewnętrzne działanie, osądzamy według nszych ludzkich, skażonych grzechem kryteriów. Bóg w swoim niezgłebionym miłosierdziu patrzy na to inaczej. Naszym chrześcijańskim obowiazkiem jest zawsze przebaczyć!
Syriusz
Zygmunt III Waza oraz jego syn Jan Kazimierz - poróżnili nas z wszystkimi sąsiadami (szczególnie Zygmunt), prowadzili liczne wojny. Zygmunt przez swój fanatyzm katolicki nie wykorzystał tak fantastycznej szansy jaką mogłaby być unia z Rosją - Niemcom prawosławie nie przeszkadzało dlatego Rosjanie byli ich przyjaciółmi. Ci dwaj powyżej z mocarstwa doprowadzili do początku końca Rzeczpospolitej. Z lisy wykreśliłbym Stanisława Poniatowskiego ponieważ w skrajnie nie sprzyjących warunkach próbował coś zmienić.
Leszek
Proponuję LISTĘ "WIELKICH" PRZEMILCZANYCH POLAKÓW. Była by na pewno dłuższa i bardziej konstruktywna. A swoją drogą znalazło by się na niej wiele postaci przemilczanych zarówno przez lewicowy medialny motłoch (nic dziwnego) ale również przez PRAWICOWE, KATOLICKIE MEDIA. Trudno uwierzyć,że np. pewni naprawdę dobrzy pisarze, historycy itp. są solidarnie wykluczeni z obydwu "stron". (sic!)
Czesiu
A ktoś wciąż uprawia PROPAGANDĘ o gierkowskich długach. Pożyczki szły w przemysł i infrastrukture, oprocentowanie ok 10%, dawno spłacone, po częsci umożone przez Klub Rzymski . A długi III RP od czasów AWS aż do PO to wielkokrotność gierkowych oprocentowanych na 25% i NIE DO SPŁACENIA. Mam dość słuchania o gierkowskich długach, pitolicie jak TVN i inni kłamcy liberalnej gospodarki wyzysku, aby tylko odwrócić kota ogonem , albo zasada "łap złodzieja".
Kotki
... Poniatowski zostawił po sobie olbrzymie długi, które zostały zgodnie podzielone po abdykacji na dwory, którym się wysługiwał. Głównie rosyjski. A i rosyjski ambasador, który był faktycznym decydentem, pomiatał nim i go upokarzał. A bez ruskich byłby niczym... i to ważna lekcja, takze dla dzisijeszych działaczy polskiej prawicy, którzy chcieliby z Moskwą...
Mortsnort
Przed napisaniem takich bzdur na temat Bolesława Śmiałego zalecałbym zainteresowanie się literaturą źródłową i literaturą przedmiotu, bo to iście przerażające. Polityka zagraniczna Szczodrego zaowocowała zgodą Stolicy Apostolskiej na jego koronację, pierwszą koronację od przeszło 50 lat. Jego kolejne interwencje na Węgrzech to praktycznie same sukcesy w osadzaniu na tronie swoich kolejnych protegowanych. Co do Stanisława, to należy mieć na uwadze, że wyrok wydany przez króla, był wyrokiem adekwatnym zdradzie dokonanej przez biskupa. Należy jedynie ubolewać, że plan wykorzystania przez palatyna osoby Stanisława się powiódł. Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, to raczej Sieciecha należało by obwiniać za śmierć biskupa. O ile oczywiście chcielibyśmy odmówić biskupowi umiejętności myślenia i podejmowania decyzji w kwestii opowiedzenia się po stronie buntowników.
Lemek
Bezprym. Brakuję mi na tej liście Bezpryma: sprzysiężył się z kim mógł żeby przejąć władzę, odesłał insygnia, sprzyjał pogańskiej reakcji i lokalnym kacykom, byleby tylko postawić na swoim.
Lol
Poniatowski nie był rosyjską marionetką? Lol... jeśli nie, to był w takim razie więźniem własnych fantazji...
dagome iudex
Rehabilituje Miecława, chodziło mi o Bezpryma, który doprowadził do zbrodniczej reakcji pogańskiej, odesłał insygnia, przyjął patronat Niemców i doprowadził do utraty królestwa na 50 lat. Po jego smierci państwo było tak osłabione, ze je podzielono.
s
zacznijmy od tego, ze nie wszyscy to Polacy np. zbrodniarz żydowski różański czyli goldberg
co wy na to?
Dzierżyńskiemu bym odpuścił..a nawet postumencik feliksowi sie należy za co??? otóż..,tak ,prawda nieco rodaków namordował...ale za to jedyny Polak który nakosił tylu ruskich o wiele,wiele wiecej niż wszystkie nasze wojny z nimi
AniaS
Przychyłam się do pomysłu stworzenia listy autorytetów.
lukas
Wykreśliłbym Gierka z całej komunistycznej hołoty jedyny w miarę przyzwoity, oraz Bolesława Śmiałego bo nie szkodził Polsce a że skrócił o głowę biskupa to inna bajka. Brakuje tutaj prokurator Wolińskiej i Juliana Marchlewskiego i Feliksa Kona.
młody,ale nie hipster
gen. Wojciech Jaruzelski (sugeruję wysokie miejsce na liście w celu doinformowania dezinformowanej przez media młodzieży)
rob
Dobrym pomysłem jest publikowanie niektórych nazwisk po śmierci zdrajcy, niektórzy będa mieli szansę na nawrócenie się. Ja bym dodał znaną piewczynię komunizmu, głośno wrzeszczącą i wspierającą komunizm, nie słusznie uznaną na arenie międzynarodowej, mimo, że była odpowiedzialna za zbrodnie które popierała a mianowicie szymborska, a przy komunistach zapomnieliście o marchlewskim, również stanisław opolczyk, niby założył klasztor na Jasnej Górze, ale był zdrajcą niemieckim, po za tym masa bandziorów z AL i GL, dywizja kościuszkowska itp.
Janek
Bierut, Dzierżyński, Gomułka, Tusk, Kwaśniewski, Palikot
pisz
Brakuje mi Zajączka
Krzychu
Nie zgodzę się z obecnością na tej liście Bolesława Śmiałego, bo moim zdaniem był bardzo dobrym królem i co więcej słusznie zgładził nie posłusznego biskupa Stanisława(ten nie był święty, a co więcej ważniejsze dla niego było dobro papiestwa, a nie Polski). Za to Śmiały miał wiele dobrym pomysłów i dlatego jest dla mnie tuż za Kazimierze Wielkim czy Bolesławem Chrobrym. A wolne miejsce po nim zastąpiłbym kimś z czwórki Jaruzelski, Szymborska, Wałęsa, Kwaśniewski
Polak
Powinni zostać dodani: Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Tadeusz Rydzyk, Wojciech Jaruzelski, Stanisław August Poniatowski, Janusz Palikot, Edward Rydz-Śmigły
J. L.
Pewnie bardzo kontrowersyjne ale po przemysleniu... TADEUSZ KOŚCIUSZKO
Kristoferson
Wojciech Jaruzelski Donald Tusk Stefan Niesiołowski Jacek Rostowski Janusz Palikot Anna Grodzka Joanna Mucha Robert Biedroń Michał Boni w sumie większość Platformy i Ruchu Palikota by pasowało...
heatbeat
Obstawiam całą rodzinę Szechterów. O większych zakałach nie słyszałem.
xxx
Moim zdaniem z listy powinien zostać zdjęty król Stanisław August Poniatowski. Gość przejmuje władzę, gdy rozbiór Polski jest nieunikniony i jak na takie ciężkie warunki rozwija polską kulturę, naukę i nie był rosyjską marionetką (co najważniejsze)
Falanga
St. August Poniatowski nie był najgorszym królem-nie był najlepszym, ale i nie najgorszym. Porównywanie go do Bieruta czy Gomółki nie jest, moim zdaniem, o.k. bo sobie na to nie zasłużył
lookasz1916
Czemu na liście nie ma pana premiera, Donalda Tuska?
Rafał
Skoro Różański to gdzie sędzia Kryże? Albo Antatol Fejgin, Romkowski, Piotrowski, wspomniana trójeczka, oraz gen. Czesiu K. i może nawet gen. Popławski, ale w tym przypadku zachodzi duża wątpliowść, gdyż to był sowiet ubrany w Polski mundur, podobnie jak Rokossowski.
JAQ
Niby czemu usunąć z listy Gomułkę czy Gierka? Gomułka stał na czele KC do 1948 czyli za czasów najgorszego terroru, za drugiego sekretarzowanbia Gomułki oraz za Gierka wprowadzono faszystowskie ustawy typu przedstawiciel PZPR z urzędu wchodzi do Senatu Uniwersyteckiego (1968), PZPR jest przewodnią siłą społeczeństwa (1976). Po za tym ważny jest konkretny osobnik a nie jego pochodzenie.
mDm
Plujesz teraz na Gierka, bo nieświadomy jesteś tego co zrobił. Przyjedź na śląsk, rozejrzyj sie po największych osiedlach wybudowanych za jego czasów, rozejrzyj się po gruzowiskach kopalni i hut - które wtedy przeżywały swoją świetność. Długi - który tak każdy mu wypomina - zaciągnął w dobrej wierze, by przybliżyć ten kraj do europejskich standardów. Dzisiaj także rząd zaciąga długi większe niż wtedy Gierek. I co z tego mamy?
Zofia
Myślę, że taka lista jest potrzebna, ale można ją zmodyfikować dzieląc na różne dziedziny działalności np.politycznej, literackiej, masońskiej,artystycznej.Na różnych płaszczyznach życia znajdziemy szkodliwych ludzi, którzy na przestrzeni dziejów wyrządzili wiele zła. Dzisiaj potrzebne są, szczególnie młodym ludziom,pozytywne wzorce do naśladowania, prawe autorytety,np. Wanda Półtawska.Bardzo rzadko mówi się o takich ludziach.To może warto dla przeciwwagi utworzyć listę prawdziwych autorytetów?
STRAŻAK
A GDZIE JEST TUSK?
Kudłacz
Brakuje mi Tomasza Lisa i Jaruzelskiego
zina
czy znowu Stadnicki był taki najgorszy ? Wymieniłabym go na któregoś z Wettynów, czy Mocny czy Sas, obydwoje "niefajni"
NajwiększyDonS
Wisława Szymborska powinna też być na tej liście za jej miłość do staliznizmu
Garindor
No nie Bolesława Śmiałego biednego między Dzierżyńskim, Bierutem i Potockim ustawić. Ogarnijcie się.
asdas
A gdzie Kwach? Jaruzel? Tusk? Palikot?
ert
Bolesław Śmiały na jednej liście z Antonim Poniatowskim a co miałoby ich łączyć?
Jacek
Generalnie, jaki był Śmiały, taki był. Ale był politykiem samodzielnym, ekspansywnym i realistą, nie był niczyją marionetką i realizował cele służące państwu polskiemu: wzmocnienie władzy centralnej i pozycji w relacjach zewnętrznych. Nie zasłużył sobie niczym na bycie na jednej liście ze Świerczewskim, Branickim ani Poniatowskim. I ogólnie, historia zwłaszcza ta czytająca historię kościelną, obchodzi się z nim zbyt ostro.
Straznik
To chyba lista wrog?w PiSu i demokracji. Przeciwnicy konstytucji 3maja niekoniecznie sa wrogami cywilizacji i Polski...
WueN
Można jeszcze dopisać płk. Kostek-Biernacki, komendant Twierdzy Brzeskiej i jeden z twórców obozu w Berezie Kartuskiej... Jacek Kuroń, Bronisław Geremek...
Artur
Bolesław Śmiały? Pomiędzy takimi zakałami? Chyba jednak przestanę wchodzić na tę stronę. Bolesław Śmiały był jednym z wybitniejszych władców piastowskich. Biskup Stanisław nie był wcale taki święty za życia, proszę poczytać źródła, przedewszystkim kronikę Galla, a nie to co wypisywał Kadłubek pisząc już nie historię a hagiografię.
Ciekawy
Bolesław Śmiały - popierał reformy prowadzące do wzmocnienia organizacji kościelnej w Polsce...
Juz nic nie wiem
Dzisiaj opluwaja Tuska ...czy tez wejdzie na liste najgorszych ? A Walesa, ktory ma tylu przeciwnikow...czy tez powinien byc na liscie ?
nmh
Radziejowski Hieronim
Piotr PX
król Zygmunt I Stary (za dopuszczenie do rozkwitnięcia herezji protestanckiej - sekularyzacja Prus) Hugo Kołątaj (ksiądz - mason(?), polski jakobin, współuczestniczył w odbieraniu Kościołowi szkolnictwa, itp), na tej liście trzeba by wymienić tez osobę, wielbioną w obecnych czasach, szczególnie przez Polaków(?).
dagome iudex
Wg mnie: Jaruzelski, Poniatowski, Tusk, Miecław, B. Śmiały, Bierut, Michnik, Gombrowicz, Radziejowski(XVIIw.), Szela
Mati
@normalny. Taka lista jest ze wszech miar potrzebna, ponieważ każdy powinien znać historię swojego kraju. Z obowiązujacych aktualnie programów nauczania zarówno historii jak i j. polskiego, wyrzucono niemal wszystko to, co ukazuje prawdę o polskim narodzie. Jesteśmy przedstawieni jako antysemici, ksenofobi, awanturnicy, alkoholicy i tzw. przedmurze chrześcicjaństwa- oczywiście w tym negatywnym znaczeniu. W tym kontekście warto, a nawet trzeba tworzyc i publikować tę listę. A obawiają się jej potomkowie zdrajców!
Matylda
@The Modern, Poniatowski ratował sytuację? ! I ratując oddał Polskę Rosji? Coś nie najlepiej ze znajomością historii Polski.
masd
Czy na liście mają być jedynie osoby związane jedynie z polityką, czy również z kręgów sztuki, nauki, kultury i literatury????? To taka lista mocno się komplikuje, gdyż w dziedzinach tych mają osiągnięcia ale w sferze moralnej i ideowo-politycznej to miernoty. Nie lepiej napisać listę pozytywną, listę dobrych przykładów?
karto
Bierut również matrioszka - 100% -ale godził się być podróbką
Jacek
Julia Brystiger z domu Prajs, znana także jako Brystygier, Brystyger, Bristiger(owa), Brüstiger, Briestiger, ps. Luna, Krwawa Luna, Daria, Ksenia, Maria, ps. literacki Julia Prajs (ur. 25 listopada 1902 w Stryju, zm. 9 października 1975 w Warszawie) ? funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, zbrodniarka stalinowska, pisarka.
Jacek
Helena Wolińska-Brus, pierwotnie Felicja (Fajga Mindla) Danielak, ps. Lena (ur. 28 lutego 1919 w Warszawie, zm. 26 listopada 2008 w Oksfordzie[1]) ? polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, prokurator, polityk, nauczyciel akademicki, oskarżająca w procesach politycznych okresu stalinizmu w Polsce Ludowej w tym w tzw. mordach sądowych.
Babinicz
Brakuje Jaruzelskiego i trzeba rozważać kandydaturę Tuska.
janusz
Szkoda, że redakcja nie wytypowała samych osób pochodzenia żydowskiego, wtedy nasi kochani rodacy byli by tacy szczęśliwi ! A tu tylko taki aparatczyk - bandyta Różański ! Ale jak się zrobi badania genetyczne (jak chce pan Mirosław Dakowski) do 6 tys. lat wstecz, to się dopiero okaże ile np. w takim Jaruzelskim lub Bolesławie Śmiałym żydowskiej krwi !
Trololo
Ludziom się wydaje, że jak za Gierka był zagraniczny hajs i względna konsumpcja, to facet był spoko xDDDD
Breslauer
Zabrakło mi masonów pod koloratką, modernizatorów Polski...
Historyk
Taka lista jest z konieczności uznaniowa. @TheModern: Korybut-Wiśniowiecki, tak jak Poniatowski był człowiekiem o olbrzymiej słabości charakteru, nie sprostali roli jak i szczególnym okolicznościom historycznym. Więc, jeśli przyjmując na listę Wiśniowieckiego, niech będzie i Poniatowski.
TheModern
Masz rację normalny. Króla Poniatowskiego być nie powinno, bo próbował ratować sytuację. Śmiałego też nie, bo jak pisał Gall Anonim, biskup był zdrajcą, choć król zareagował zbyt porywczo. Zamiast tych dwóch dałbym np. Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Mieszka II.
normalny
...hmmm... to wszystko są wybiórcze i jednostronne opinie... po co komu taka lista? Kreowanie negatywnych poglądów...
JAQ
bandytyzm nie ma rasy ani narodowości A każdy jest tej narodowści jakiej się czuje (nie wiem kim czuł się Różański)
MW
Gomułkę i Gierka bym stą wyrzucił
John Galt
A może listę największych mężów stanu, najlepszych polityków! I a propos tej listy, znaj proporcją, mocium panie, Rzewuski, Branicki czy Bolesław Śmiały w towarzystwie Wasilewskiej czy Różańskiego!
MG
Nie wprowadzilabym Gierka na liste najgorszych.
PAwel
Józef Różański Polakiem.... to jakiś żart? Goldberg był "starszy i mądrzejszy"!
razorrr
---> Kamil masz 100% racji Gierka zastapic Jaruzelskim za milczenie o Czarnobylu, za masakry robotnikow, za Stan Wojenny, za: "W swoich sprawozdaniach konsekwentnie dowodził sumienności w walce z bandami WiN, w prowadzeniu akcji represyjnych i przeciwdziałaniu wpływom reakcyjnego PSL wśród ludności"
Kamil
Gomułkę i Bolesława Śmiałego bym wykreślił. Po 1 dlatego, że przed Gomułką byli gorsi - przedstawiciele tzw. żydokomuny, zwalczający niemal każdy przejaw patriotyzmu. Z komunistów warto by wybrać któregoś agenta ZSSR z filmu New Poland Grzegorza Brauna. Bolesław Śmiały był porywczy, ale prowadził samodzielną politykę. Dziś w naszym sejmie prawie każdy się nada na tą listę wszak poparli zależność Polski od UE i traktat lisboński.
Mirosław Dakowski
Józef Różański nie był Polakiem. Był Żydem nienawidzącym Polski. Jeśli Pan rozważa Kwaśniewskiego, Urbana, czy Michnika - uwaga jak wyżej. A jeśli Jaruzelskiego - jest prawdopodobne , co najmniej na 90%, że to matrioszka , przedtem nazywał się Margulis. Szkoda,że nie prowadzi się w tej sprawie śledztwa. Można zrobić podejrzanemu badania genetyczne - porównać z "rodziną", która do niego ma stosunek chłodny.
Maciej
W większości przypadków to faktycznie "polacy" żydowskiego pochodzenia... Zastanawia mnie tylko fakt iż Ci wszyscy farbowani polacy nie bardzo z Polską się identyfikują i działają przeciw interesowi narodowemu... Chciałbym dożyć takich czasów gdzie ktoś w końcu zweryfikuje tych ludzi... Bo zapewne są i tacy żydzi którzy chcą dla Polski jak najlepiej, ale niestety jest ich niewielu :(
Kamil
Józef Różański-Goldberg to Polak? Ja myślałem, że to jeden z najgorszych Żydów w historii? A ta reszta to tez Polacy? Czy takie spolszczanie ich nie prowadzi do antypolonizmu?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.