DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 WRZEŚNIA
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Imieniny obchodzą:
Janusz, Hipolit, Mira
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Michał Wałach

Studenci-marksiści. Polskie uczelnie kuźnią komunistów?

Data publikacji: 2017-03-17 11:00
Data aktualizacji: 2017-03-21 13:43:00
Studenci-marksiści. Polskie uczelnie kuźnią komunistów?

Wydawałoby się, że nikomu nie trzeba przypominać licznych tragedii, do jakich doprowadziła próba instalacji w Polsce komunizmu. Okazuje się jednak, że blisko 30 lat po formalnym upadku reżimu o marksistowskim rodowodzie oraz pomimo formalnego zakazu propagowania totalitaryzmów, nadal istnieją w naszym kraju studenckie koła naukowe odwołujące się do tej zbrodniczej teorii. Nie tylko istnieją, ale i są wpływowe – właśnie jedno z nich doprowadziło do odwołania spotkania z działaczką pro-life Rebeccą Kiessling.

 

Marksizm to ideologia skrajnie antychrześcijańska, a więc w swej istocie skrajnie antyludzka. Zaprzecza istnieniu ludzkiej duszy i istot niematerialnych, zwraca przeciwko sobie nawzajem różne grupy społeczne, postuluje całkowite zniesienie własności prywatnej. Wyznawcy tej koncepcji od dziesięcioleci walczyli z Kościołem, który jako jedyny konsekwentnie, kosztem ogromnych ofiar, przeciwstawiał się bezbożnej teorii wymyślonej przez filozofa z Trewiru.

 

Marksizm jest kierunkiem filozoficznym, bazującym na materializmie dialektycznym, a więc na ateizmie. Od strony społecznej zaś opiera się na antagonizmie oraz walce klas. W obu przypadkach stanowi radykalne zaprzeczenie całej tradycji cywilizacji chrześcijańskiej, katolickiej. Zamiast tego, klasyczny marksizm – podobnie jak jego najnowsza wersja: marksizm kulturowy, dzieło Gramsciego i jego uczniów – oferuje dokładnie coś odwrotnego – mówi w rozmowie z PCh24.pl profesor Grzegorz Kucharczyk, historyk myśli politycznej z PAN.

 

Marksizm bez przemocy?

 

Nieodłącznym elementem tej koncepcji jest rewolucja, czyli dynamiczne i radykalne przeobrażenie stosunków społecznych, własnościowych oraz politycznych. Rewolucja, zgodnie z przemyśleniami twórcy ideologii, ma cechować się (zawsze lub przynajmniej bardzo często) przemocą. Jednak, jak się okazuje, wraz z kompromitacją idei komunistycznych i upadkiem systemu sowieckiego marksiści bynajmniej nie odeszli. Dzisiaj przekonują, że można oddzielić ową koncepcję od terroru. Czy to prawda? Zdaniem prof. Kucharczyka nie, ponieważ „w samym rdzeniu marksizmu wpisana jest walka, zarówno walka społeczna, walka klas, jak i walka człowieka z Bogiem”.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę pewne konsekwencje marksizmu, to tej ideologii i przemocy oddzielić się nie da. Na płaszczyźnie formalnej trzeba by to udowodnić, zaś na płaszczyźnie intelektualnej każda utopia prowadzi do jakiejś formy totalitaryzmu – tłumaczy profesor Mieczysław Ryba, historyk myśli politycznej z KUL.

 

Mimo krwawych konsekwencji wprowadzania ideologii w życie oraz totalnej kompromitacji niegdysiejszych jej zwolenników, wciąż istnieją w naszym kraju studenckie koła naukowe odwołujące się do marksistowskich teorii i metodologii. W murach najstarszej polskiej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego, grupa taka działa w ramach Koła Naukowego Studentów Filozofii. Sekcja Krytyki Marksistowskiej, bo o niej mowa, zasłynęła przed kilkoma dniami zablokowaniem wykładu mec. Rebekki Kiessling w murach UJ. To jednak niejedyne takie środowisko w polskich ośrodkach akademickich. Również na Uniwersytecie Szczecińskim funkcjonuje Koło Naukowe Krytyki Marksistowskiej. Do niedawna na Uniwersytecie Wrocławskim istniało Międzywydziałowe Koło Krytyki Marksistowskiej. Jak ustaliliśmy, około roku temu zawieszono jego działalność.

 

W nieoficjalnej rozmowie z portalem PCh24.pl jeden z pracowników naukowych Instytutu Filozofii UJ stwierdził, że jego zdaniem, istnienie Sekcji Krytyki Marksistowskiej nie powinno budzić społecznych obaw a przyjęta przez tę grupę metodologia może być stosowana „w ramach rozwoju intelektualnego studenta”. Z punktu widzenia naszego rozmówcy, w przypadku funkcjonowania Sekcji nie ma mowy o działalności niezgodnej z prawem lub o propagandzie totalitarnej. Taka opinia, bazująca na przekonaniu o istnieniu marksizmu bez przemocy, kłóci się z przedstawionymi powyżej argumentami prof. Kucharczyka i prof. Ryby. Sekcja Krytyki Marksistowskiej, dążąc do odwołania wykładu na UJ amerykańskiej działaczki pro-life mec. Kiessling, nie wykazała się skłonnościami do cenzury, lecz troską o wartości akademickie – przekonywał nas pracownik Instytutu Filozofii. Jego zdaniem, opiekun naukowy Koła to „sprawdzony dydaktyk”, dlatego też nie trzeba żywić obaw o działalność niezgodną z kanonem akademickim.

 

Wirus marksizmu – opcja dla społeczeństwa?

 

Sprawdziliśmy. Okazało się, że dr hab. Joanna Hańderek – opiekun Koła Naukowego Studentów Filozofii UJ, a zarazem opiekun Sekcji Krytyki Marksistowskiej – żywo wspierała starania swoich podopiecznych dążących do zablokowania wykładu mec. Rebekki Kiessling na UJ. Z publikowanych przez panią doktor na blogu oraz facebookowym profilu treści wyłania się obraz lewicowej aktywistki, kibicującej m.in. feministycznemu Strajkowi Kobiet i ciepło piszącej o Czarnym Proteście aborcjonistek. Na jej społecznościowym koncie nie brakuje ponadto materiałów pochodzących ze skrajnie lewicowego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Materiały udostępniane przez dr hab. Joannę Hańderek mają również charakter antyklerykalny. Źródłem niektórych z nich jest wybitnie niskich lotów strona Sokzburaka.

 

Z kolei opiekun Koła Naukowego Krytyki Marksistowskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. prof. US Jerzy Kochan jest prezesem Stowarzyszenia Marksistów Polskich. Pierwszego maja 2016 roku współinicjował on powstanie antykapitalistycznej Partii Socjaliści. W jego pozanaukowej aktywności odnajdujemy również Polskie Towarzystwo Hegla i Marksa, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów oraz – w przeszłości – partię Zieloni 2004. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego jest redaktorem naczelnym lewicowego półrocznika filozoficznego „Nowa Krytyka”, na którego stronie internetowej możemy przeczytać o współpracy pisma m.in. z Fundacją im. Róży Luksemburg, Polskim Towarzystwem Hegla i Marksa oraz… Zakładem Filozofii Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego. Owocem tej kooperacji była konferencja „Karl Marx”. Z kolei wśród obszerniejszych publikacji Jerzego Kochana znajdziemy między innymi tom „De non existentia Dei, czyli o nieistnieniu Boga”.

 

Rozmawiać o marksizmie na poziomie akademickim trzeba, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna i szkodliwa ideologia. Natomiast jeśli mamy do czynienia z afirmacją, to tworzy się błędne przekonanie, że marksizm jest całkowicie bezpieczną dla człowieka i społeczeństwa propozycją. A to nieprawda. To tak jakby studenci akademii medycznej ucząc się stwierdzili, że wirusy którymi zajmują się naukowo, należałoby wypuścić w przestrzeń, gdyż jest to jedna z wielu opcji, która stoi przed społeczeństwem. Dlaczego więc społeczeństwo miałby z tego nie skorzystać? – mówi o akademickim podejściu do tej ideologii prof. Grzegorz Kucharczyk.

 


Michał Wałach
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
jp2gmd
KAROL MARKS DRUGI DOPROWADZAŁ DO TRAGEDII W MAŁYCH POLSKACH
Tomasz
Stomer ideologia marksistowska ma się dobrze w nowej odsłonie marksizmu kulturowego czyli gender twórca neo-marksizmu włoski komunista Garmsi który niszczy Świętą Matkę Kościół oraz Społeczeństwo walkę klas zamieniono na walkę płci.Nie udało się wam ogólnoświatowa rewolucja marksistowska to również rewolucja kulturalna się nie uda".BEZ BOGA ANI DO PROGA"Marks i M luter byli największymi rasistami .KOMUNIZM SOCJALIZM LIBERALIZM MODERNIZM PROTESTANTYZM ZOSTAŁY POTĘPIONE PRZEZ PAPIEŻY .Hegel to trucizna.Prawdziwa Filozofia i teologia to Doktor anielski Św Tomasz z Akwinu do dzisiaj aktualna to nie średniowiecze .
do Stormer
No coś ty! Miałbym mieć problem z tym że już kolejny raz sam sobie zaprzeczasz? Wręcz przeciwnie, popieram! Wykazuj na sobie samym jak najwięcej wewnętrznych sprzeczności lewackich bzdur. A przy okazji, dzięki za to że kolejny raz sam sobie zaprzeczasz. Bo twierdzisz "nikogo to nie obchodzi", a jednocześnie wykazujesz że ciebie obchodzi, gdyż mi odpowiadasz. No chyba że uważasz iż jesteś nikim? :-D :-D :-D
Rozsądny
Nasze uczelnie są niestety zdominowane przez biedotę z "awansu społecznego", kapusiów, tajnych współpracowników i całą tę gawiedź, która nigdy nie powinna zostać dopuszczona do nauczania młodzieży!!!
Stormer
@do Stormer: masz z tym problem? to masz problem. możesz pisać każdą bzdurę, ale to nadal twój problem i nikogo to nie obchodzi :-D :-D :-D
do Stormer
Zgadza się że Gramsci był nieudacznikiem, ale i tak mu do pięt nie dorastasz, gdyż uznając jego wypociny za nadinterpretację zaprzeczasz sam sobie, jako że nadinterpretacja jest fałszywą interpretacją, czyli jednak odmianą interpretacji :-D
agricola
VII. Nie kradnij. Samo to wystarczy by posłać wszystkich marksistów na gałąź. Intelektualne grzebanie w mózgu jak patykiem w gównie przynosi takie efekty jak marksizm, socjalizm, komunizm, liberalizm czy kaczyzm.
Stormer
@do Stormer: chyba wydumaną przez nieudaczników nadinterpretacją myśli Marksa i Hegla :-D
do Stormer
Co, Marks jest dla ciebie bogiem głoszącym niepodważalne objawienie, skoro stwierdzasz: "nie ma żadnej nowej interpretacji"? A o marksizmie kulturowym słyszał? Choćby to jest nową interpretacją :-D
Stormer
@Tomasz: nie ma żadnej nowej interpretacji a facet zmarł ponad 130 lat temu.
do NN
Wprowadzanie w życie ideologii marksistowskiej tylko potwierdza że jest to ideologia do niczego. Bo czy gdziekolwiek marksizm zrealizował swe pozytywne założenia? Nie. Ale są tu tacy jak NN,którzy tego nie rozumieją.Ideolodzy komunistyczni wierzą w tę bajkę, wbrew faktom. Odwracają kota ogonem stawiając Kościół Katolicki w złym świetle. A przecież ideologia marksizmu nie odbiera prymatu i wpływu Kościołowi, chyba że w ogłupionej części społeczeństwa.Tę historię obrazują wypociny NN.I dalej to trwa.Zwolenników marksizmu jak widać nie ubywa w bezmyślnych częściach społeczeństwa.Są nowe pokolenia ogłupionych zwolenników marksizmu,które nie bacząc na fakty działają i mają zwolenników.To są ludzie gorsi pod względem sensowności spojrzenia na rzeczywistość.
Tomasz
NN Święta Matka Kościół to nie ideologia .Ideologia marksistowska jest wroga dla Kościoła i Społeczeństwa .To partia komunistyczna za pomocą aparatu bezpieczeństwa mordowała Duchownych Katolickich i Polskich Patriotów strzałem w tył głowy z TT 33 .
Tomasz
Stomer Ma związek ponieważ na Uniwersytetach jest wykładana ideologia marksistowska w jej nowej odsłonie marksizmu kulturowego czyli gender która niszczy Kościół i rodzinę.
Stormer
@Tradycjonalista: stanowisko rektorów nie ma nic wspólnego z marksizmem i zbrodniczymi ideologiami :-D
Wolnościowiec
@NN: Wszystko prawda, z tym że zaskakuje mnie Twoje zdziwienie, że Kościół "zaczął tracić wpływy" przez marksizm - przecież ideologia ta miała wpływ na kształtowanie się postaw antyreligijnych. Choć marksizm nie zakładał walki z religią, to poprzez prywatne poglądy Marksa "opium dla mas", marksiści zaczęli walczyć z Kościołem z racji jego pozycji w ówczesnym światowym ładzie, kiedy był to przejrzysty hierarchiczny ład. Na tym polega obłuda lewactwa, które tłumaczy się wypaczeniami bolszewizmu i dalej trwa, że komunizm czy socjalizm to ustroje wręcz cudowne i gwarantujące powszechny dobrobyt. Prawica przynajmniej nie kłamie i nie przeprasza za rzekome zbrodnie swoich bohaterów takich jak gen. Franco, gen. Pinochet, gen. Videla, Leon Degrelle, nasz Waluś. Bo przynajmniej mieli szlachetne motywy obrony łacińskiej cywilizacji przed lewacką cywilizacją śmierci. Nie mówi, że nie miało być ofiar. A lewactwo? Nadal chce ograbiać elity i zabijać dzieci nienarodzone.
NN
Łączenie dwóch rzeczy, ideologii marksistowskiej z ustrojem,który został zastosowany w ZSRR i na tym przykładzie opierają swoje argumenty przeciwnicy.To był eksperyment na żywym organizmie ludzkim.Przykład,do czego można doprowadzić i zniekształcić ideologię,mającą w swej idei nawet słuszne i pożyteczne cele ku poprawie egzystencji ludzkości.Są tu tacy,którzy tego nie rozumieją.Ideolodzy katoliccy wulgaryzują go,z nim walcząc i przedstawiają go w złym świetle ponieważ jest to ideologia,która odbiera prymat i wpływ Kościoła na społeczeństwo.Z nim papieże zaczęli walczyć,ale to nie odniosło skutku i przeszli na inne sposób działania.Tę historię obrazują encykliki papieskie oraz sobór Watykański II,gdy Kościół zaczął tracić wpływy na odczucia społeczne.I dalej to trwa.Zwolenników marksizmu jak widać nie ubywa,mimo walki z nim.Są nowe pokolenia zwolenników marksizmu,które nie bacząc na propagandę negatywności działają i mają zwolenników.To nie są ludzie gorsi.
Wojtek
Polecam Krzysztofa Karonia i jego kanał na you tubę historia sztuki. Tłumaczy w fachowy sposób mechanizm myślenia marksistów, ich cele oraz założenia.
do NN
Tylko tak zaściankowo mniema NN o marksizmie.Tu widać edukację z WUML-u,tych którzy nigdy poza tę komunistyczną indoktrynację nie wyszli,ze strachu aby nie pójść do stalinowskiego więzienia. Trochę wiedzy by się NN jednak przydało,zamiast szafować głupotami. Bo obecnie dyletant NN zajmuje się pianiem peanów na temat zbrodniczej ideologii.
NN
Tylko tak zaściankowo mniemają niektórzy o marksizmie.Tu widać edukację z ambony,tych którzy nigdy poza te kazania nie wyszli,aby nie pójść do piekła.A papieże,aby nie stracić autorytetu wśród wiernych zaczęli wydawać swoje [email protected]ę wiedzy by ci się jednak przydało,zamiast szafować wyzwiskami.Zauważ,kto zajmuje się obecnie tą ideologią.Nie dyletanci.
Wolnościowiec
@NN: Oczywiście. A na lekcji religii kapłan powinien mówić o reformacji i o wpływie na Kościół na świecie oraz na system nowożytnego szkolnictwa. Może jeszcze o konieczności podkopywania autorytetu papieża i samodzielnego czytania Biblii?
as
NN. A u ciebie głupotą i lewactwem.
c-a
Tak to jest ze wszystkimi UTOPIAMI . Boją się jak ognia PRAWDY . Aż dziw bierze , że w XXI wieku zamiast iść w kierunku rozwoju wiedzy o płodności kobiety , jej samoświadomości , utopijni teoretycy jedyne co potrafią to zakłamywać prawdę , albo izolować ludzi od prawdy . Dlatego w dłuższej perspektywie zawsze przegrywają .
NN
Nie można ograniczać w społeczeństwie wiedzy o marksizmu.On też miał wpływ na przemiany społeczno-polityczne,i to znaczne,jak religie czy inne poglądy ideologiczne.Bez tej wiedza o życiu społeczeństw, jest wiedzą niepełną.To pachnie cenzurą.
Te
Nie chciałabym, aby moimi wykładowcami na Uniwersytecie byli Pani dr hab. Joanna Hańderek(UJ), Pan dr hab. prof. US Jerzy Kochan, czy itp. marksiści i leniniści. Bywało różnie. Studiowałam w czasie, kiedy na polskich uczelniach jedyną słuszną... i tylko z jednego punktu widzenia... Szkoda czasu, bo samo słuchanie tego "ideologicznego giełkotu" zaśmieca umysł. Marzą mi się uczelnie wyższe, których sensem istnienia jest poszukiwanie prawdy. Póki co, swój umysł porządkuję słuchając wykładów ks. prof. Tadeusza Guza.
Tradycjonalista
@Stormer - nikogo nie ponosi fantazja! Problem wyznawania zbrodniczych (lub przynajmniej wykonywania nakazów) ideologii niestety dotyczy nie tylko studentów, ale rownież nawet rektorów. Vide niedawne kompromitujące "oświadczenie" rektorów.
mirasso
Jestem pewien że ci marksiści z UJ i innych uczelni łamią obecnie obowiązujące prawo. Ktoś kto jest dobry w Prawie powinien im się przyjrzeć i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa. Powinniśmy ich nękać pozwami sądowymi. Oni powinni wiedzieć że nie są bezpieczni gdy knują zamachy na naszą wolność.
Stormer
Kogoś ponosi fantazja. Uczenie się o teoriach filozoficznych i innych światopoglądach nie oznacza ich akceptacji i wyznawania.
Robokopo
Marks był Żydem, marksizm jest żydowski. Zbrodnie też. W tym świetle holokaust nie jawi się już jako "mensura omnium rerum". Oni dobrze wiedzą, za CO to było...
Wolnościowiec
Panowie profesorowie raczej ideologicznie tłumaczą marksizm, gdyż nie zakłada on przemocy, a jedynie redystrybucję dóbr i uspołecznienie (nie mylić z upaństwowieniem) kapitału. Ale dobrze, należy tak ukazywać marksizm, żeby naród kojarzył go z bolszewizmem. Sam fakt istnienia marksizmu na uczelniach związany jest z... państwowymi uczelniami! Gdyby sprywatyzować ten sektor, nie byłoby już zainteresowanych marksizmem, gdyż tacy lewacy nie trafiliby na studia - nie byłoby ich stać! Kluczem więc jest prywatyzacja, która spowoduje zastąpienie kół marksistowskich kołami konserwatywnymi i liberalnymi, czyli antykomunistycznymi.
delgado
powtórzę - Gramsci rechocze zza grobu.....
Pejot
Warto w tym miejscu polecić najlepszą ksiażkę o marksiźmie "ever" - ks. prof. Michała Poradowskiego "Wyzwolenie czy ujarzmienie". Książka nokautuje i wgniata w ziemię Marxa i całe to bajdurzenie. Ks. Poradowski był kapelanem NSZ. To był prawdziwy żołnierz wyklęty, z tej ksiażki dowiesz się z czym walczyli wyklęci - nie z bełkotu "dobrej zmiany".
Wojciech
Przecież ta bolszewicka łelita od 1944 promuje to zepsucie .Jak już się po wojnie wyrwali z getta i z wioch zabitych dechami to muszą wszak bronić zdobyczy komunizmu który wywalczyli dziadkowie i tatusiowie. Więc dyskusja z ludżmi zdemoralizowanymi jest bez celowa ponieważ taki ktoś nie przyswoi prawdy.
Krzysztof Karoń
polecam na youtubie
antykomuna
Marksizm jest szczególnie widoczny na wydziałach prawa. Później takie prostytutki moralne mają czelność wydawać wyroki.
marcin
to są jakieś ideologarnie a nie uczelnie...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.