DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Studenci domagają się dekolonizacji londyńskiego uniwersytetu. Biali filozofowie na bruk!

Studenci domagają się dekolonizacji londyńskiego uniwersytetu. Biali filozofowie na bruk!

Studenci prestiżowego Uniwersytetu w Londynie z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu pod pretekstem „dekolonizacji” domagają się, by na kursach filozofii całkowicie pominąć myśl Platona, Kartezjusza czy Kanta, ponieważ są biali – donoszą brytyjskie media.


Związek studentów Studiów Orientalnych, Afrykańskich i Bliskiego Wschodu (SOAS) twierdzi, że na ich wydziale nie powinno w ogóle uczyć się myśli białych filozofów. Na kursach powinna dominować myśl afrykańskich i azjatyckich intelektualistów. Studenci prowadzą kampanię na rzecz „dekolonizacji” uniwersytetu i odrzucenia „strukturalnego oraz epistemologicznego dziedzictwa kolonializmu”.


Już wcześniej profesorowie – w związku z przygotowywaną reformą szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii- ostrzegali, że wkrótce może dojść do sytuacji, iż uniwersytety będą musiały nauczać o tym, o czym będą chcieli słyszeć studenci. Będą musieli im schlebiać.


Proponowana przez rząd reforma faktycznie przewiduje umieszczenie satysfakcji studentów w centrum nowego systemu rankingowego, co – jak sugerują krytycy – poważnie podważy integralność akademicką.


Sir Roger Scruton, filozof obawia się, iż brytyjskie uczelnie będą kształcić ignorantów. - Nie można przecież z góry wykluczyć całego obszaru filozofii, całego wysiłku intelektualnego podjętego przez białych filozofów, bez zapoznania się z rezultatami ich badań – oburzał się w rozmowie z gazetą „The Mail”.


Sir Anthony Seldon, rektor Uniwersytetu z Buckingham dodał: - Istnieje realne niebezpieczeństwo, że poprawność polityczna wymknie się spod kontroli. Musimy zrozumieć, jaki był świat i nie możemy przepisywać historii na nowo, jak niektórzy by tego chcieli.


Przedstawiciele Stowarzyszenia Studentów SOAS, wiodącego ośrodka studiów azjatyckich, afrykańskich i Bliskiego Wschodu twierdzą, że w obecnym roku akademickim „dekolonizacja” uniwersytetów i "konfrontowanie białych instytucji” jest jednym z ich priorytetów.


Studenci przekonują, że myśl „białych filozofów" powinna być analizowana jedynie „w razie potrzeby," a prezentowane przez nich idee powinny być nauczane wyłącznie z "krytycznego punktu widzenia" np. wskazując na kontekst kolonialny filozofów Oświecenia.


Erica Hunter, szefowa wydziału religii i filozofii nazwała pomysł studentów SOAS „raczej śmiesznym”, dodając, ze nie można redukować nauczania i pomijać niektórych  filozofów czy historyków, tylko dlatego, że „teraz jest to w modzie".


Dr Deborah Johnston, rzecznik SOAS wskazuje, że „jedną z wielkich zalet SOAS jest to, iż zawsze patrzy na światowe problemy z punktu widzenia badanych regionów, to jest z punktu widzenia Azji, Afryki czy Bliskiego Wschodu.” Dodała, że przygotowywane przez SOAS opracowania stanowią istotne uzupełnienie dociekań innych uczonych z całego świata. Dlatego – jej zdaniem – tak ważne jest krytyczne spojrzenie na myśl białych filozofów.  


SOAS jest największym europejskim centrum studiów azjatyckich, afrykańskich i Biskiego Wschodu. Studenci SOAS w dużej mierze wywodzący się spoza Europy narzekają, że nauczanie religii i filozofii na wydziale jest „eurocentryczne.” Za mało w nim różnych kontekstów kulturowych.


W ubiegłym roku Oxford University odmówił usunięcia pomnika Cecil Rhodes z Oriel College z powodu związków z przeszłością kolonialną Wielkiej Brytanii, pomimo zaciekłej kampanii części studentów. Inna uczelnia - Cambridge University Jesus College usunął pomnik z brązu kogucika, który został zrabowany podczas wyprawy kolonialnej Brytyjczyków do Nigerii.Źródło: bignewsnetwoek.com., telegraph.co.uk., AS.

DATA: 2017-01-13 11:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż pozostaje tylko. Ha! Ha! Ha! Lub, hi! Hi! Hi!
ponad 1 rok temu / Roni
 
I oni (Brytyjczycy)ich do siebie zapraszają - po co to zamieszanie. Chcieli pokazać jacy są "tolerancyjni" to mają.
ponad 1 rok temu / n.m.
 
@Golden 100% I tak jest ze wszystkim ????
ponad 1 rok temu / G
 
Przepyszne ! A czy Afrykańczyk św Augustyn z Hippony przejdzie pozytywnie weryfikację ? Nie ? Faktycznie, był biały i knuł po cichu jak tu skolonizować Nigerię. Ilu znacie subsaharyjskich filozofów ? Rozumiem, że taki Patrice Lumumba będzie w sam raz, a może nawet sam Malcolm X ? Myśl nowa blaski promiennemi wiedzie nas na bój, na trud !
ponad 1 rok temu / Józef z Tallina
 
Mentalność Kalego w pełnej krasie. Jak wy nam kolonializm, to niefajnie, ale nasz kolorowy kolonializm to "być bardzo dobra"... Nie podoba im się kultura białych, cywilizacja chrześcijańska (choć z racji jej zaniku, tego się pewnie nie czepiają), to hajda to swoich krajów, gdzie i kultura własna, i cywilizacja takowoż. I tam dadzą im to, czego chcą - wszak będą na swoich azjatyckich i afrykańskich uniwersytetach bazujących na myśli ich żółto, czarno i dowolnego koloru skóry, poza białym, myślicieli. Nie rozumiem zupełnie posłuchu dla postulatu: a ja chcem teraz tego, a nie tamtego. Wszak widziałeś człowieku z Afryki, czy z Azji, czego będą Cię uczyć. Ustępstwa poprawnych politycznie uczelni skończą się kształceniem elit całkowicie obcych kulturowo, które skolonizują Europę tanio i bezboleśnie. Hordy islamskiego plebsu najeżdżają zachodnią Europę, a teraz ta sama Europa wykształci sobie elity, które szybko odnajdą swoich i zaczną tworzyć nowe państwa.
ponad 1 rok temu / Golden
 
I to nie jest rasizm? ;)
ponad 1 rok temu / Ar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.