DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2017 r.

Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Statystyki Kościoła: na świecie wzrasta liczba katolików

Statystyki Kościoła: na świecie wzrasta liczba katolików
Kodeń. źródło: twitter.com / Pavel

Na obchodzony dziś Światowy Dzień Misyjny agencja prasowa Fides, związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, przypomniała aktualne statystyki Kościoła na świecie. Pochodzą one z najnowszego wydania Rocznika Statystycznego Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae), zawierającego szczegółowe opracowanie danych do 31 grudnia 2015 r.

 

Na świecie liczba katolików stale wzrasta. Jest ich obecnie prawie 1 mld 300 mln, co stanowi 17,7 proc. ludności naszej planety. Na zakończenie 2015 r. było o 12,5 mln ochrzczonych więcej, niż rok wcześniej.

 

Wzrost dotyczy prawie wszystkich kontynentów, z wyjątkiem Europy. Na Starym Lądzie już kolejny rok z rzędu liczba naszych współwyznawców zmniejsza się. W okresie uwzględnionym w opublikowanej statystyce zmalała ona o 1 mln 344 tys. Natomiast w tym samym czasie zwiększyła się w Afryce o 7 mln 411 tys., w Ameryce o 4 mln 756 tys., w Azji o 1 mln 583 tys., a w Oceanii o 123 tys.

Stale odnotowuje się wzrost ludności na wszystkich kontynentach, w tym także w Europie, gdzie mieszka dziś 716 mln osób. Na większości z nich również procentowo liczba katolików wzrosła (w Afryce o 0,12 proc., a w Oceanii nawet o 0,24 proc.) czy przynajmniej utrzymała się na tym samym poziomie (w Azji); zmalała tylko na naszym kontynencie (o 0,21 proc.) i w mniejszym stopniu w Ameryce (0,08) proc. Tym niemniej wciąż jeszcze ponad cztery piąte ludzkości pozostaje poza Kościołem katolickim.

 

 

KAI

TK

 

 

 


DATA: 2017-10-23 09:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Patrząc dwa tysiące lat wstecz, gdy Kościół tworzyło dwanaścioro ludzi, jest duża różnica. Kościół rośnie jak jak ziarnko gorczycy, jest już dużym drzewem.
25 dni temu / irena
 
To dzięki szczepieniom mniej dzieci umiera więc jest coraz więcej ludzi na świecie w tym katolików
25 dni temu / ala wilk
 
Ciekawe. U nas w parafii też nas po wakacjach policzono. Należy zatem domniemywać że polscy katolicy są ujmowani w spisie ogólnym. Uważam jednak, że zainteresowanie liczebnością akurat katolików- jako grupy najmniej liczebnej (wymierającej) jest nieprzypadkowy i na pewno wiąże się z prowadzoną polityką Kościoła i wprowadzaną z oporami reformą. Jeśli Biskup Rzymu ogłasza, że >nie ma Boga Katolickiego< a obecny Kościół obejmuje lud Boży-tzn. wszystkich chrześcijan i niechrześcijan w tym Żydów to skąd wiadomo,że policzono tylko katolików ?A jeśli tak to dlaczego ? Nadto , jeżeli w wyniku reform ewoluowała doktryna ,dogmaty> których praktycznie nie ma< ,ewoluowała nauka o sakramentach-i jak twierdzi wielu księży zerwana została ciągłość w nauczaniu to jak można mówić o Kościele jako katolickim. Ostatni współcześni papieże używali słowa Kościół unikając doprecyzowania katolicki co wynikało z ekumenii i dążenia do interkomunii. Czy te statystyki podobają się Bogu ?
25 dni temu / Iskierka
 
Ważna jest jakość a nie ilość
26 dni temu / Viola
 
Właśnie. Liczba katolików wzrasta, bo liczba ludności wzrasta - proste. Procentowy wzrost jest naprawdę znikomy i nie mamy się niestety z czego cieszyć.
26 dni temu / zxx
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
REKLAMA
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.

 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI