26 lipca 2018

Raport o opiece na dziećmi: większość polskich rodziców nie chce korzystać ze żłobków

(fot. pixabay.com/CC0 Creative Commons/sathyatripodi)

Instytut Ordo Iuris zaprezentował pierwszy w Polsce kompleksowy raport o opiece nad dziećmi w Polsce i na świecie. Wynika z niego, że większość polskich rodziców nie chce posyłać swoich dzieci do żłobka, a to nadal w praktyce jedyna forma opieki wspierana przez państwo.

 

Polscy rodzice niechętni wobec żłobków

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak wynika z raportu, wspieranie wyłącznie żłobków nie tylko nie wpływa na wzrost współczynnika dzietności, ale i rozmija się z oczekiwaniami rodziców. Przedstawione w opracowaniu badania pokazują, że miażdżąca większość młodych matek wolałaby sama opiekować się dzieckiem, albo powierzyć je opiekunce. Opiekę osoby spośród najbliższej rodziny i przyjaciół wybrałoby aż 85 procent matek. Ponad połowa rodziców dzieci do lat trzech w ogóle nie chciałaby posyłać ich do żłobków.

 

„W Polsce mimo wielu pozytywnych zmian w systemie polityki rodzinnej nadal dominuje etatystyczny model opieki nad dziećmi, który w praktyce zakłada wspieranie przez państwo tylko jednej jej formy, opieki żłobkowej” – zwraca uwagę dr Tymoteusz Zych, współautor raportu. „System ten jest jednak mało efektywny i wyróżnia nas na tle innych państw Grupy Wyszehradzkiej i większości państw naszego kontynentu, które w ostatnich latach bardzo jednoznacznie odeszły od założeń etatystycznych” – dodaje.

 

Rodzice chcą mieć wybór

 

Przede wszystkim, jednak rodzice chcieliby mieć możliwość realnego wyboru formy opieki: żłobka, niani, klubu dziecięcego, osobistej opieki lub innych rozwiązań.

 

„Udowadniają to badania zawarte w raporcie, które zostały przeprowadzone w Polsce w 2017 r. przez ośrodek badań społecznych IPSOS” – wyjaśniają eksperci Ordo Iuris. Z badań wynika, że zaledwie 13,8 proc. obywateli uważa, że państwo powinno finansować tylko ten model wsparcia (żłobki). Większość, bo 61 proc. Polaków, jest zdania, że rodzice powinni mieć prawo wyboru na jaką formę opieki nad dzieckiem zostaną przeznaczone środki publiczne. 

 

Funkcjonowanie żłobków jest też zaskakująco kosztowne – w 2016 r. średni miesięczny koszt pobytu dziecka w takiej instytucji w Warszawie wynosił – bez uwzględnienia kosztów budowy i konserwacji takiej placówki – 1322,50 zł i był zbliżony do wysokości minimalnego wynagrodzenia netto w naszym kraju. Żłobki nie spełniają też skutecznie swojej funkcji w zakresie zastępowania rodziców opiekujących się dziećmi. W Warszawie średnia frekwencja w takich placówkach wynosi 59,5 proc., co w praktyce oznacza, że placówki te zapewniały opiekę tylko przez 122 dni w ciągu roku.  

 

To rodzic powinien decydować, co dofinansuje państwo

 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że model, w którym rodzice nie są skazani jedynie na żłobki, funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej, także poza środkową Europą, m.in. we Francji czy w Finlandii. We wszystkich tych państwach współczynniki dzietności są dużo wyższe niż w Polsce. System może funkcjonować w trzech podstawowych formach: bonu wychowawczego, długich urlopów rodzicielskich lub ulg podatkowych obejmujących opiekę nad dziećmi. 

 

„Tego typu rozwiązania uwzględniają autonomię rodziny i pozostawiają rodzicom decyzję co do tego, która forma opieki nad dziećmi zostanie objęta wsparciem państwa” – wskazuje współautorka raportu, Anna Świerzewska. 

 

Plusów – jak przekonują eksperci Ordo Iuris – jest znacznie więcej. Zaletą jest choćby to, że tego typu rozwiązania zapewniają swobodę w zakresie tworzenia instytucji opieki nad dziećmi, a także wpływają korzystnie na demografię. Podobne regulacje zostały już wprowadzone nie tylko przez część krajów europejskich, ale i przez niektóre polskie samorządy, np. gminę Nysa, w której liczba urodzeń wzrosła po wprowadzeniu bonu wychowawczego o 15,12 proc. w skali roku, co potwierdza skuteczność systemu subsydiarnego. 

 

Opieka nad dzieckiem to nie bierność zawodowa

 

Podobne rozwiązania proponowane są w raporcie Instytutu Ordo Iuris. Jego celem, poza kompleksowym omówieniem form opieki nad małym dzieckiem na szeroko zakrojonym tle porównawczym, jest również zmiana postrzegania pracy związanej z opieką nad dziećmi, która dziś często uznawana jest za formę bierności zawodowej. 

 

Opracowanie przygotowane przez Instytut Ordo Iuris zawiera analizę najważniejszych problemów rodziców dzieci do 3. roku życia, a także pokazuje sprawdzone sposoby na ich rozwiązanie. Autorzy raportu skupili się na opiece nad najmniejszymi dziećmi i na dylemacie, przed którym stają tysiące polskich rodziców w pierwszych latach życia ich dzieci.

 

Raport dostępny jest na stronie: http://opiekanaddziecmi.ordoiuris.pl/

 

 

Źródło: Ordo Iuris

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram