DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Sławomir Skiba

Sprawa katolicka celem nadrzędnym

Data publikacji: 2014-03-10 12:00
Data aktualizacji: 2014-03-16 09:21:00
Sprawa katolicka celem nadrzędnym
ITAR-TASS / FORUM

Czyż to nie prawdziwy paradoks historii? Oto w dziesięciolecie naszego wstąpienia do Unii Europejskiej – która we wszystkich niemal aspektach okazała się synonimem walki z cywilizacją zachodnioeuropejską, tj. jej łacińskością, katolickością oraz umiłowaniem wolności i prawdy – w imię europejskiego mitu na kijowskim Majdanie zginęli ludzie.Nasi ukraińscy sąsiedzi uwierzyli, że od postsowieckiej siermięgi, korupcji, dziadostwa, bałaganu i moskiewskiego „szacunku” dla człowieka uratuje ich integracja ze strukturami eurokołchozu.

Ulegając cywilizacyjnemu mirażowi Unii jako ostoi dobrobytu i stabilizacji, w swym dążeniu do integracji z Zachodem protestujący na Majdanie Ukraińcy sięgnęli po wizerunki Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Fatimskiej, nie dostrzegając w owym zestawieniu dwóch całkowicie rozbieżnych rzeczywistości żadnej sprzeczności.

Protestującym przeciwko prorosyjskiej władzy i opowiadającym się za kierunkiem prounijnym towarzyszyli greckokatoliccy księża, którzy z krzyżami w rękach powstrzymywali ich od samosądów, odwołując się do pojęcia „cywilizowanego człowieka” i chrześcijańskiego miłosierdzia. Chyba po raz pierwszy w historii postsowieckiej Ukrainy tak wyraźnie dominujące stały się odwołania katolickie. Tym bardziej porusza nas ten tragiczny konflikt, niemalże rodem z klasycznego greckiego dramatu, w jaki uwikłani zostali Ukraińcy. Stanęli bowiem przed wyborem dwóch dróg, z których każda jest niemal tak samo zła i skończy się dla nich opłakanymi skutkami.

Nie wiemy i w tym momencie historycznym nie podejmujemy się badać, na ile wybór, którego dokonują nasi wschodni sąsiedzi, jest wolny i przez nikogo niesterowany. Nie sposób jednak odmówić słuszności tezom stawianym w niniejszym numerze naszego magazynu przez Grzegorza Brauna, który stwierdza, że niezależnie od wariantu czy raczej przygotowanego wcześniej scenariusza, jaki przyjdzie Ukraińcom zrealizować, nie będzie to służyło ani sprawie polskiej, ani katolickiej.

Albowiem to właśnie sprawa katolicka winna być dla nas celem nadrzędnym, a sprawa polska ma służyć realizacji tego celu. Jeśli tak się nie dzieje, jeśli sprawa katolicka nie jest nadrzędną dla narodów katolickich, wówczas łatwo popaść w różnej maści chore nacjonalizmy i zejść na poziom rewolucyjnego barbarzyństwa.

Po dziesięciu latach my – polscy katolicy – wiemy już, że sprawa katolicka w biurokratycznym tworze, jakim jest Unia Europejska, stała się kamieniem obrazy i znakiem, któremu się sprzeciwiają. W kwestiach moralnych poziom aberracji i zboczeń promowanych czy wręcz narzucanych rozmaitymi dyrektywami krajom członkowskim, przekroczył już dawno wszelkie możliwe granice.

Kiedyż wobec tego nasz naród gotów będzie na swój rodzimy Majdan, który wyrwie nas z objęć Jewropejskiego Sajuza i z Bożą pomocą otworzy nas oraz naszych sąsiadów: Litwinów, Estończyków, Łotyszy, Białorusinów, Ukraińców, Słowaków, Węgrów, Czechów, Chorwatów na perspektywę budowy katolickiego imperium pod wodzą katolickiego władcy? Być może nigdy, jeśli na to nie zasłużymy lub nie będziemy o to prosić w pokornej modlitwie. Historia, która ma tylko jednego Pana i Króla, zna jednak niewiarygodne zwroty, które dokonują się często za sprawą małej grupki lub tylko jednego człowieka wiernego Bożemu powołaniu. Sceptycy będą się uśmiechać – pisał niegdyś o katolickim zwycięstwie nad Rewolucją Plinio Corrêa de Oliveira – ale śmiechy sceptyków nigdy nie były w stanie powstrzymać zwycięskiego marszu tych, którzy posiadają Wiarę.Sławomir Skiba

Powyższy artykuł w całości został opublikowany w dwumiesięczniku "Polonia Christiana". Magazyn jest dostępny w kioskach, dobrych salonach prasowych oraz na stronie ksiegarnia.piotrskarga.pl.
Tekst można również przeczytać w e-wydaniu na stronie epch.poloniachristiana.pl.
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
PK
Problem mamy taki, że ponad setkę lat temu polskie elity nie miały zamiaru budować państwa wg opcji katolickiej. Studia kończyło ok. 1% ludności, ale liczyło się, że jest się bogatym, a było sie dopuszczonym na salony, byle znać kawałek Owidiusza po łacinie, stąd bez problemów dopuszczano bogatych, bez wzbraniania się przed przechrztami czy postchłopami, co chyba wyjaśnia. Wcale nie wszyscy wyginęli. Resztki tej elity po romansach z socjalizmem ("dla przetrwania") dopiero teraz ustąpiły powojennym rocznikom sowieckim. Tak przynajmniej zrozumiałem z wypowiedzi pewnego genealoga w radio wnet.
667 cm
Troch więcej rozsądku w planach geostrategicznych. Ani Ukraińcy, ani Czesi, ani Słowacy, ani Litwini, ani Łotysze, Ani Estończycy, i być może jeszcze inni wcale nie myślą o jakimkolwiek brataniu się z Polską. Także król katolicki w tych krajach to absurd, szczególnie w Czechach, jednym z najbardziej zateizowanym kraju świata. A Węgrzy to przecież w większości protestanci. Ludzie, gdzie macie rozsądek?
Piotr Łabiszewski
Chcę się wykluć prawdą Bożą Pisklę karmione Wiarą wzrośnie Orłem Chociaż nieraz mi sił brakło Jednak się przemogłem Gdy bezbożni niszczą miłość niosąc śmierć nienarodzonym modlę się codziennym gniewem by był Naród wyzwolony Nie przeminie w Matki sercu niecodzienne poświęcenie dzieci katowanych przecież za Zmartwychwstałego
Leo
"Kiedyż wobec tego nasz naród gotów będzie na swój rodzimy Majdan, który wyrwie nas z objęć Jewropejskiego Sajuza i z Bożą pomocą otworzy nas oraz naszych sąsiadów: Litwinów, Estończyków, Łotyszy, Białorusinów, Ukraińców, Słowaków, Węgrów, Czechów, Chorwatów na perspektywę budowy katolickiego imperium pod wodzą katolickiego władcy?" Muszę ponownie przyznać. Tekst niebywałej urody. Polska racja stanu. Wielu "marcepanom zapieczonym" w obcą nam raję nie podoba się, ale to tylko wyraźniej podkreśla szlachetność polskiej racji stanu.
pytający
I Rzeczypospolita była za słaba by zorganizować politycznie środek Europy. Upadła, i wyniki tego upadku obserwujemy także obecnie na Ukrainie. Nie sądzę, że coś się da stworzyć w to miejsce. A tak przy okazji, czy istnieją tajne umowy ograniczające zbrojenie i rozwój polskiej armii?
janusz
A ja dawno już nie czytałem czegoś tak naiwnego ! Zdaje się - niektórym czytelnikom i chyba autorowi, że żyjemy w czasach Karola Wielkiego ! A to już tysiąc lat z okładem minęło i "to se ne vrati, pane Havranek" !
Leo
Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego. Bardzo dziękuję za zbliżenie do polskiej racji stanu. Świetne wyczucie tego z czym się rozmija większość a może prawie wszyscy.
Aaron
Władca Katolicki już dawno oczekuje-Jezus Chrystus Król Polski! Alleluja
Bolecki
Może tak być że Ukraińcy mimo wszystko patrzą na UE przed polską szybę tj Polacy są w Unii, lepiej im się żyje, w Polsce jest lepiej-więc nie ma dla nas U-ców alternatywy, Do Unii! Dziękuję Autorowi za rozwiązania całosciowe,śmiałe bo mówiąc najprościej są dobre, inspirują.
Asia
+
BHO
Zgadzam się ze zdaniem autora i tym samym popieram wypowiedzi sniddy-ego. Od siebie dodam, może zbyt ryzykowną na ten moment, ale moim zdaniem kluczową myśl iż środkowoeuropejską unię państw katolickich będzie musiała wesprzeć...Rosja. Tak, Rosja. Nawrócona,pod nowymi rządami, po udanym zjednoczeniu katolików i prawosławnych, po uznaniu przez tych drugich prawdziwych i jedynych prawd wiary. Nie zapominajcie że za UE kryją się Ci sami ludzie którzy zniewolili naród amerykański. To z nimi przyjdzie nam stoczyć ostateczną walkę....
czeslaw
Nie widzę powodu, by stawiać teraz na otwarcie z Litwinami, Estończykami itd. Oczywiście bratać należy się z każdym, ale czy celem tego ma być wprowadzenie jakiejś jednej uniwersalnej religii? Różnorodność stanowi o naszym bogactwie kulturowym! Jestem dumny z tego, że w Polsce w tradycji naszego kraju swoje piętno wyryli nasi polscy luteranie, kalwini, unici i katolicy.
tom
Niestety PCh jest tak samo jak TV Trwam i inne niby polskie i katolickie media zainfekowane rusofobią. Radzę zapoznać sie z wywiadem pierwszego amb. ma Ukrainie. A ponadto radzę czytać czysto polską prasę i wypowiedzi Polaków. Np. " Myśl Polska". Może trochę wam rozjaśni się.
Zmieniony
Nie rozumiem dlaczego Majdan jest stawiany za wzór. Są to ludzie, którzy o 12.00 przystępują do umowy, a o 13.00 ją zrywają? Nie próbują wyjaśnić zabójstw, które miały miejsce. Odmawiają innym prawa posługiwania się własnym językiem. Wzór dziwny.
Emanuel Czyzo
Sz. Panie, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ma Pan rację. Ale, problem jest nieco inny. Najważniejszym zadaniem na dziś jest wyzwolenie Ukrainy z niewoli rosyjskiej. A to można osiągnąć tylko poprzez włączenie Ukrainy do UE. Krok drugi polega na tym, że sama Polska niewiele znaczy. Ale, gdy w UE będzie również Ukraina. I gdy Ukraińcy zrozumieją dziejowe szanse, to połączą swe siły z Polską, Węgrami i innymi krajami cywilizacji łacińskiej i razem wystąpią z UE, czyli wyzwolą się w tym kroku z niewoli niemieckiej i utworzymy Unię Cywilizacji Łacińskiej dla przeciwstawienia się wreszcie skutecznego Niemcom i Rosji w Europie. Niech oni, nasi odwieczni ... zajmą się innymi krajami spoza Europy, bo w Europie przegrali już 3 razy, więc może im to już wystarczy do zrozumienia, że narody Europy środkowej i wschodniej chcą i będą żyć po swojemu, a nie po niemiecku, czy po rusku.
Mg
A mi jest wstyd za niektorych katolikow, ktorzy przylaczyli sie do tej ukrainskiej awantury.Panstwo Polskie sporo za to zaplaci i my wszyscy.
sniddy
Poprzedni komentarz napisałem po przeczytaniu połowy tekstu, ale po przeczytaniu całości nie mam zamiaru się wycofać :) Chciałem tylko dopisać, że w podobnym tonie (katolickie imperium środkowej i wschodniej Europy) wypowiada się Grzegorz Braun: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=E_lACmecp1g Piekna wizja, do której powinniśmy dążyć.
sniddy
Po raz kolejny NIE zawiodłem się na tym medium. Jeden z nielicznych głosów rozsądku. Nawet Gość Niedzielny swojego czasu obwiesił się flagami ukraińskimi i pisał w dość jednoznacznym tonie. Pozdrawiam serdecznie.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.