DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Spacer po Budapeszcie

Spacer po Budapeszcie
fot. Adam Kliczek [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Gdy wybieramy się na Węgry zazwyczaj pierwszym celem podróży jest Budapeszt, uznawany za jedną z najwspanialszych stolic Europy. To miasto pełne pięknych kościołów, kamienic, placów, pomników i fontann. Zwłaszcza świątynie tworzą niesamowity charakter tej metropolii.

 

Większość z budapesztańskich kościołów położona jest w centrum, na obrzeżach odnajdziemy zaledwie kilka o wyróżniającej się architekturze. Kościół Macieja i Bazylika Świętego Stefana to najbardziej znane i okazałe świątynie stolicy Węgier. Ruiny kościoła i klasztoru Dominikanek na wyspie Małgorzaty kryją grób tej wspaniałej świętej.

 

Świątynia koronacyjna

 

Najpiękniejszym i najsłynniejszym kościołem Budapesztu jest katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, świątynia koronacyjna królów węgierskich. Popularnie jednak zarówno przez miejscowych, jak i turystów, zwana jest kościołem Macieja, od imienia piętnastowiecznego króla Macieja Korwina. Znajduje się na prawobrzeżnej części Dunaju, na Wzgórzu Zamkowym. Według tradycji, w tym miejscu król Stefan I Święty po raz pierwszy wybudował kościół w roku 1015. Na placu przed katedrą wznosi się czternastometrowa kolumna Trójcy Świętej.

 

Kościół Macieja uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków stolicy Węgier. Katedrę królewską pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny budowano etapami od XIII do XV wieku. Po zajęciu Budy XVI wieku Turcy przekształcili świątynię w Wielki Meczet, po czym został on zniszczony podczas szturmu Budy przez wojska chrześcijańskie. W trakcie odbudowy wszystkie tureckie elementy usunięto, a świątyni nadano styl barokowy. Na tym jednak nie koniec zmian architektonicznych. W 1723 roku kościół strawił pożar, po tym jak piorun uderzył prosto w główny ołtarz. Dzisiejsza, neogotycka forma katedry to wynik XIX-wiecznej rekonstrukcji.

 

Do świątyni prowadzi portal mariacki w południowej fasadzie. Jest to najwspanialsze na Węgrzech dzieło gotyckiej rzeźby w kamieniu, przedstawia scenę Wniebowzięcia Maryi. W podstawie wieży Macieja mieści się kaplica Loretańska, w której znajduje się marmurowa figura Matki Bożej. Legenda głosi, że pierwowzór tej figury został zamurowany w ścianie w czasie wojny z Turkami. W trakcie wysadzania murów w 1686 roku objawiła się Madonna, co najeźdźcy uznali za zapowiedź klęski. Posąg Matki Boskiej dominuje także w ołtarzu głównym, który zaprojektowany został na wzór gotyckich tryptyków. W 1860 roku przeniesiono tu prochy pary królewskiej, króla Beli III oraz Anny de Châtillon i złożono je w kaplicy Trójcy Świętej pod kamiennym baldachimem.

 

Bazylika Świętego Stefana

 

Bazylika mieści się po lewej stronie Dunaju, przy placu św. Stefana. Poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi, jest największym kościołem w Budapeszcie - może pomieścić 8,5 tysiąca wiernych.

 

Bazylika miała się stać ucieleśnieniem ideału klasycystycznej architektury, została bowiem zaprojektowana według ścisłych reguł stylu, na planie krzyża greckiego. Rewolucja tzw. wiosny ludów, potem błędy, które spowodowały zapadnięcie się kopuły, wreszcie śmierć architekta Józsefa Hilda uniemożliwiły jednak realizację założenia. Na podstawie własnego, nowego projektu budowę kontynuował Miklós Ybl. Za jego sprawą budowla stała się mieszanką stylów, łączyła w sobie elementy neorenesansowe i neoklasycystyczne. Po śmierci Ybla dalsze zmiany, głównie we wnętrzu, wprowadził József Kauser. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1851 roku, a trwała pół wieku.

 

Po północno-wschodniej stronie kościoła znajduje się Kaplica Świętej Prawicy, gdzie spoczywa najbardziej czczona relikwia madziarska, zmumifikowane przedramię króla Stefana. Po śmierci król Stefan I został pochowany w krypcie kościoła. Kilkanaście lat później, jego szczątki przeniesiono do sarkofagu umieszczonego w podziemnym schowku. Ze względu na rozszerzający się kult monarchy, mnisi odcięli prawą dłoń Stefana I i przełożyli ją do ozdobnego relikwiarza. Co roku, 20 sierpnia, w dniu św. Stefana podczas uroczystej procesji relikwiarz obnoszony jest po ulicach miasta.

 

W prawej wieży bazyliki znajduje się największy na Węgrzech dzwon, ważący 9 ton. We wnętrzu bazyliki podziwiać można malowidło Gyuli Benczúra, które przedstawia scenę powierzenia Węgier przez św. Stefana opiece Matki Bożej. Ołtarz główny wyróżnia się na tle typowych ołtarzy katolickich świątyń. W centralnej jego części bowiem widnieje wykonana z białego marmuru wielka figura świętego króla.

 

Mimo licznych złoceń i zdobień, wnętrze kościoła wydaje się nieco chłodne. Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Z antresoli na kopule roztacza się wspaniała panorama Budapesztu.

 

Ruiny klasztoru Dominikanek

 

Na Dunaju, między dawną Budą i Pesztem znajduje się wyspa, która w 1950 roku została sztucznie utworzona z trzech mniejszych. Ma 2,5 km długości i zajmuje powierzchnię blisko stu hektarów. Wyspa Małgorzaty chlubi się najpiękniejszym parkiem Budapesztu. Nazwa pochodzi od córki króla Beli IV, który w XIII wieku złożył przysięgę, że jeżeli uda mu się odeprzeć najazd Tatarów, odda ją na służbę Bogu. Król przysięgi dotrzymał i dziewięcioletnia wówczas księżniczka Małgorzata trafiła do zakonu. Wiodła tam święte życie, czyniąc surową pokutę i posługując najciężej chorym. Zmarła mając 29 lat. W 1541 roku zakonnice uciekając przed Turkami przedostały się do Pozsony, obecnej Bratysławy, zabierając ze sobą relikwie uznanej za świętą współsiostry-księżniczki. Kościół i klasztor zostały zniszczone. Po wielkiej powodzi jednak natknięto się na ruiny kościoła i krypty w podziemiu. W 1958 roku, w toku dalszych prac archeologicznych, znaleziono grób Małgorzaty. Do dziś zachowało się wiele fragmentów z wybudowanej na przełomie XIII i XIV wieku jednonawowej, gotyckiej świątyni.

 

Zwiedzając stolicę Węgier, na prawobrzeżnej, pagórkowatej stronie Dunaju, na terenie dawnego miasta Budy spacer najlepiej rozpocząć po przepięknym starym mieście. Warto zobaczyć katedrę, Zamek Królewski, Basztę Rybacką, wieżę Marii Magdaleny, a także Kościół Skalny na zboczu góry Gellerta i pomnik Wolności. Po lewobrzeżnej, nizinnej stronie, na terenie dawnego Pesztu oprócz przepięknego Parlamentu, Placu Wolności, lasku miejskiego czy pomnika Milenium obowiązkowym punktem zwiedzania jest właśnie Bazylika Świętego Stefana.

 

Anna Sułkowska

 

 


DATA: 2015-10-15 13:36
AUTOR: ANNA SUŁKOWSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.