DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

„Solidarność” wysłała list do Komisji Europejskiej: czy Timmermans kwestionuje Konstytucję?

Data publikacji: 2017-08-02 09:00
Data aktualizacji: 2017-08-02 13:04:00
„Solidarność” wysłała list do Komisji Europejskiej: czy Timmermans kwestionuje Konstytucję?
fot. REUTERS/Eric Vidal/FORUM

NSZZ „Solidarność” zapytała Komisję Europejską czy Frans Timmermans, jej wiceszef, poddaje w wątpliwość zasadność zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. To reakcja na słowa Timmermansa, który kwestionuje nowe polskie prawo, w ramach którego polscy sędziowie przechodzą na emeryturę w różnym wieku, zależnie od płci.

 

KE postanowiła wszcząć postępowanie wobec Polski zarzucając jej złamanie unijnych przepisów. Wszystko z powodu zastrzeżeń co do zasadności wprowadzenia rozbieżnego wieku, w którym – w zależności od płci – polscy sędziowie mogą przejść na emeryturę (kobiety w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65 lat). Takie zmiany w prawodawstwie mają być rzekomo dyskryminujące.

 

Sam Frans Timmermans,  pierwszy wiceprzewodniczący KE, stwierdził że jest to sprzeczne z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz innymi dokumentami traktującymi o równości płci. – Oznaczałoby to nie tylko zakwestionowanie reformy wchodzącej w życie z dniem 1 października i groźbę wydłużenia wieku emerytalnego kobiet do 65 lat, ale byłoby też zakwestionowaniem polskiej konstytucji ­– napisał Piotr Duda w liście do Jean-Clauder’a Junckera.

 

Przewodniczący NZSS „Solidarność” zwrócił również uwagę na fakt, iż wiceszef KE swoimi słowami kwestionuje nie tylko tę konkretną sprawą. – Choć pan Timmermans mówił to w kontekście sędziów, w naszej ocenie zarzut de facto odnosi się do wszystkich obywateli. To o tyle zdumiewające, bo takie rozwiązanie obowiązywało w polskiej konstytucji gdy w 2004 r. Polska wchodziła do UE i do dnia dzisiejszego obowiązuje – stwierdził szef „Solidarności”.

 

W swoim liście Duda zaznaczył, że zmiany w polskim prawodawstwie są „powszechnie oczekiwane i popierane”. Spytał również czy stanowisko Timmermansa należy traktować jako oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej.

 

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja umożliwia kobietom, które są prokuratorami i sędziami, przejście w stan spoczynku w wieku 60 lat, czyli w odpowiadającemu powszechnemu wiekowi emerytalnymi. Nowe prawo wejdzie w życie 1 października 2017 roku.Źródło: niezalezna.pl
om 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
sceptyk
Człowiek wyćwiczony umysłowo,raczej jeśli siły fizyczne mu pozwalają stara się długo być pożyteczny.Tak mówię z własnego doświadczenia.Więc przecież dla dobra państwa niech sędziowie posiadający doświadczenie jak najdłużej będą pożyteczni.Emerytura to przecież obciążenie budżetu państwowego.Tu raczej można podejrzewać chęć zrobienia czystki w sądownictwie. Wprowadzenia "swoich" mało doświadczonych,ale uległych.
nn
I mamy jeszcze jednego znawcę ustawodawstwa prawniczego w Polsce.Jest nim przewodniczący związków zawodowych samozwańczej "Solidarności".
agricola
I poco temu niderlandzkiemu głupkowi robić taką reklamę?
Kazio
Duda rządzi ????
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.