DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 
Polonia Christiana nr 58       WYKWINTNA KUCHNIA
Łukasz Karpiel

Smaczne lekarstwo

Smaczne lekarstwo

Wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Posiada – co w przypadku tak wielostronnego działania prozdrowotnego bywa rzadką cechą – znakomity smak wprawiający w euforię podniebienia korzystających z jego dobrodziejstwa. Szanowni Państwo: oto miód!

 

Jasnożółty, słomkowy, złocisty, bursztynowy, brunatno‑czerwony czy ciemnoherbaciany – ten mieniący się różnymi barwami wytwarzany przez pracowite pszczoły dar Boży powinien na stałe zagościć na naszych stołach. Taką decyzję warto podjąć nie tylko dla nieopisanie wybornego smaku miodu, lecz także w trosce o zdrowie nasze i wszystkich domowników.

Zacznijmy zatem już od samego rana. Jeśli kiedykolwiek zadawaliśmy sobie pytanie: co zjeść o poranku – tak, aby z jednej strony nabrać sił do wzięcia się za bary z czekającymi nas sprawami dnia codziennego, a z drugiej nie obciążyć żołądka w nadmierny sposób – znakomitej odpowiedzi na nie dostarcza prosta kanapka z ciemnego pieczywa, plastra białego sera i sporych rozmiarów miodowego kleksa. To złociste dopełnienie skontrastowanego kolorystycznie posiłku stanowi nie tylko dodatek miły dla oka, ale sprawia że na naszych oczach spełnia się życzenie „ojca medycyny”: Dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek pokarmem.

Powyższe słowa Hipokratesa doskonale bowiem pasują do miodu, którego lecznicze właściwości potrafili wykorzystywać spożywający jego duże ilości – jako gwarancji zapewnienia sobie zdrowia i długowieczności – starożytni mieszkańcy Hellady. Także i dziś jednym z przysmaków, których z pewnością warto spróbować, odpoczywając na Krecie, pozostaje miód tymiankowy, pozyskiwany z nektaru drobnych, liliowo‑różowych kwiatków pokrywających znaną na całym obszarze Morza Śródziemnego, jak również w północnej Ameryce i południowej Afryce niewielką krzewinkę.

Jeśli zatem już po wakacyjnych wojażach zechcemy pośród jesiennej szarugi przywołać miłe wspomnienia słonecznych dni, to z pewnością słoik wypełniony tymiankowym miodem okaże się o wiele skuteczniejszym „wehikułem czasu” niż setki zdjęć zalegające w pamięci naszych komputerów.

I oczywiście doda nam zdrowia, gdyż z uwagi na obecność substancji przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych jest on cennym środkiem pomocnym w leczeniu schorzeń wywołanych przez drobnoustroje, zwłaszcza przez bakterie Gram‑dodatnie. Lista ich jest długa i obejmuje między innymi stany zapalne gardła, schorzenia górnych dróg oddechowych, grypę, wzdęcia, stany zapalne jelita cienkiego i grubego, zapalenie oskrzeli i płuc, i tym podobne. Jedyną wadę tego miodu (należącego do najbardziej aromatycznych z pozyskiwanych w naszej szerokości geograficznej) stanowi dość wysoka cena: około 30–40 złotych za 250 gramów.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie
..
..
 
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.