DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2017 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 58  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Łukasz Karpiel

Smaczne lekarstwo

#KUCHNIA    #LEKARSTWO    #MIÓD

Wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Posiada – co w przypadku tak wielostronnego działania prozdrowotnego bywa rzadką cechą – znakomity smak wprawiający w euforię podniebienia korzystających z jego dobrodziejstwa. Szanowni Państwo: oto miód!

 

Jasnożółty, słomkowy, złocisty, bursztynowy, brunatno‑czerwony czy ciemnoherbaciany – ten mieniący się różnymi barwami wytwarzany przez pracowite pszczoły dar Boży powinien na stałe zagościć na naszych stołach. Taką decyzję warto podjąć nie tylko dla nieopisanie wybornego smaku miodu, lecz także w trosce o zdrowie nasze i wszystkich domowników.

Zacznijmy zatem już od samego rana. Jeśli kiedykolwiek zadawaliśmy sobie pytanie: co zjeść o poranku – tak, aby z jednej strony nabrać sił do wzięcia się za bary z czekającymi nas sprawami dnia codziennego, a z drugiej nie obciążyć żołądka w nadmierny sposób – znakomitej odpowiedzi na nie dostarcza prosta kanapka z ciemnego pieczywa, plastra białego sera i sporych rozmiarów miodowego kleksa. To złociste dopełnienie skontrastowanego kolorystycznie posiłku stanowi nie tylko dodatek miły dla oka, ale sprawia że na naszych oczach spełnia się życzenie „ojca medycyny”: Dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek pokarmem.

Powyższe słowa Hipokratesa doskonale bowiem pasują do miodu, którego lecznicze właściwości potrafili wykorzystywać spożywający jego duże ilości – jako gwarancji zapewnienia sobie zdrowia i długowieczności – starożytni mieszkańcy Hellady. Także i dziś jednym z przysmaków, których z pewnością warto spróbować, odpoczywając na Krecie, pozostaje miód tymiankowy, pozyskiwany z nektaru drobnych, liliowo‑różowych kwiatków pokrywających znaną na całym obszarze Morza Śródziemnego, jak również w północnej Ameryce i południowej Afryce niewielką krzewinkę.

Jeśli zatem już po wakacyjnych wojażach zechcemy pośród jesiennej szarugi przywołać miłe wspomnienia słonecznych dni, to z pewnością słoik wypełniony tymiankowym miodem okaże się o wiele skuteczniejszym „wehikułem czasu” niż setki zdjęć zalegające w pamięci naszych komputerów.

I oczywiście doda nam zdrowia, gdyż z uwagi na obecność substancji przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych jest on cennym środkiem pomocnym w leczeniu schorzeń wywołanych przez drobnoustroje, zwłaszcza przez bakterie Gram‑dodatnie. Lista ich jest długa i obejmuje między innymi stany zapalne gardła, schorzenia górnych dróg oddechowych, grypę, wzdęcia, stany zapalne jelita cienkiego i grubego, zapalenie oskrzeli i płuc, i tym podobne. Jedyną wadę tego miodu (należącego do najbardziej aromatycznych z pozyskiwanych w naszej szerokości geograficznej) stanowi dość wysoka cena: około 30–40 złotych za 250 gramów.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w wydanym w piątek, 24 listopada, komunikacie.

 
 

Polski Sejm przyjął w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Przez najbliższe 2 lata będzie miało miejsce stopniowe wprowadzanie ograniczeń. Całkowity zakaz niedzielnego handlu wejdzie w życie w roku 2020.

 

Wolna od pracy niedziela to nie kwestia ekonomiczna. Nie jest to także zagadnienie z dziedziny polityki społecznej. To sprawa zachowywania III przykazania Bożego. Przypomina nam o tym… Święta Boża Rodzicielka! Wprost mówi o tym bowiem w orędziu z La Salette.

 

Samobójstwo jest grzechem, a głoszenie jego pochwały jest sprzeczne z nauką kościoła. Jeśli zaś czynią to osoby duchowne, jest to tym bardziej bolesne – przypomniał abp Marek Jędraszewski podczas Dialogów u świętej Anny.

 

Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce we Francji dowodzą, że walka z Jezusem Chrystusem i wartościami, jakie reprezentuje chrześcijaństwo stały się dominującą ideą wdrażaną w życie przez władze V Republiki. Kary więzienia dla obrońców życia za krytykę aborcji, usuwanie krzyży z przestrzeni publicznej, utrudnienia dla wiernych chcących wziąć udział we Mszy Świętej, nagradzanie osób znanych ze swojej skrajnej pogardy dla Pana Boga i Kościoła Katolickiego to tylko niektóre przykłady obłędu znad Sekwany, o których portal PCh24.pl rozmawiał z europosełem Markiem Jurkiem, liderem Prawicy RP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.