DZIŚ JEST:   19   MARCA   2018 r.

Św. Józefa
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   CYWILIZACJA

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Słowacja wróci do korony?


W Polsce wciąż dyskutuje się jedynie o terminie naszego przystąpienia do strefy euro, tymczasem nasi południowi sąsiedzi rozpoczęli poważną merytoryczną debatę nad sensem dalszego uczestnictwa Słowacji w tym projekcie politycznym.
 

Polityczną bombą okazała się deklaracja przewodniczącego słowackiego parlamentu, Richarda Sulika, który w jednym z artykułów prasowych napisał, że Słowacja powinna być przygotowana do wyjścia ze strefy euro i powrotu do waluty narodowej, jeśli kryzys zadłużenia ogarnie dalsze kraje [strefy euro – przyp. PT-P]. Jego zdaniem, zjednoczone państwa strefy euro mogły uratować przed bankructwem Grecję czy Irlandię, ale nie będą w stanie tego uczynić, gdy sytuacja dotknie któryś z większych krajów strefy. We wspomnianym artykule Sulik dodał także, iż najwyższy czas, by Słowacja przestała wierzyć w to, co mówią przywódcy strefy euro i przygotowała plan B, czyli przywrócenie słowackiej korony. Tekst ów rozpoczął ogólnonarodową debatę nad przyszłością strefy euro i udziału w niej Słowacji, wywołując przy tym burzę w całej Europie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Mauricio Macri, deklarujący się jako zwolennik ochrony życia zapowiedział, że nie zawetuje ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie.   

 
 

Nowa polityka, dopuszczająca osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach do Komunii jest sprzeczna z Kodeksem Prawa Kanonicznego – twierdzi Edward Peters, profesor prawa kanonicznego, doradca Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

 

Święty Józef jest bardzo konkretnym mężczyzną. On swoją postawą przypomina, że jest dziś taki zanikający gatunek jak mężczyzna i niejako woła do mężczyzn: przebudźcie się! Trzeba pamiętać, że Matka Boża potrzebowała mężczyzny, nie transwestyty, czy też transseksualisty. I my dziś w Kościele potrzebujemy mężczyzn, a nie „chłopobabów” – mówi w rozmowie z PCh24.pl o. Augustyn Pelanowski OSPPE.

 

Niedzielne wyniki wyborów prezydenckich w Rosji potwierdziły pozycję Władimira Putina, ale stawiają pod znakiem zapytania przyszłość całego państwa i rodzą obawy, że militarny kierunek zdobywania pozycji w świecie będzie kontynuowany bez zmian w polityce gospodarczej Federacji Rosyjskiej.

 

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski wystosowali list otwarty do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisława Gądeckiego. Dotyczy on antysemityzmu i jego zwalczania.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.