DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Sankcje sankcjami, ale biznes musi się kręcić. Niemieckie turbiny w elektrowni na Krymie?

Data publikacji: 2017-07-12 07:00
Data aktualizacji: 2017-07-11 15:28:00
Sankcje sankcjami, ale biznes musi się kręcić. Niemieckie turbiny w elektrowni na Krymie?
Władimir Putin. FOT.Sergei Savostyanov/TASS/FORUM

Niemiecka firma Siemens, nie zważając na wciąż obowiązujące sankcje wobec Rosji, zawarła porozumienie w sprawie dostarczenia turbin elektrycznych na Krym – donosi agencja Reutera. Sprawę ma zbadać Bruksela.

 

Agencja Reutera, powołując się na własne źródła, donosiła 5 lipca, że niemiecka firma Siemens zawarła transakcję z Rosją na dostarczenie turbin na Krym. Mają być zamontowane w dwóch budowanych elektrowniach.

 

Transakcja miała zostać zawarta za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Rosji – ZAO Interautomatika. Siemens ma w niej 45,7 proc. udziałów. Interautomatika podaje na swojej stronie internetowej, że systemy, które oferuje klientom „opierają się na wykorzystaniu technologii wytwarzanej przez firmę Siemens lub na licencji firmy Siemens”.

 

Przedstawiciele Siemensa w oświadczeniu wydanym 8 lipca stwierdzili asekuracyjnie, że jeśli jeden z ich klientów naruszy umowę sprzedaży i przeniesie turbiny na Krym, firma „nie dostarczy żadnych części zamiennych ani usług w zakresie instalacji, uruchomienia i serwisowania”.

 

Sankcje nałożone w odpowiedzi na aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję obejmują zakaz inwestycji na Krymie i w Sewastopolu, zakaz świadczenia usług turystycznych, zakaz eksportu niektórych towarów i technologii, a także importu produktów pochodzących z Krymu i Sewastopola do UE.

 

Komisja Europejska podkreśla, że za przestrzeganie tych sankcji są odpowiedzialne poszczególne państwa. W przypadku Siemensa, odpowiednie kroki powinien podjąć rząd niemiecki.

 

Zarząd niemieckiej spółki Siemens postanowił powołać komisję w celu zbadania sprawy. Przedstawiciele niemieckiego koncernu przyznają, że turbiny zostały wykonane w firmie Siemens Gas Turbine Technologies LLC z siedzibą w Petersburgu. Jej właścicielem jest firma Siemens AG (65 proc. akcji). Jednak w przeniesienie turbin zaangażowała się Interautomatika. Koncern niemiecki miał podjąć kroki, by uniemożliwić dostarczenie turbin na Krym.

 

Kreml ogłosił w poniedziałek, że turbiny, które mają być zainstalowane na Krymie, zostały wykonane w Rosji z rosyjskich komponentów. Rosyjskie władze chcą doprowadzić do uruchomienia dwóch elektrowni krymskich, aby spełnić obietnicę prezydenta Władimira Putina i zapewnić stabilne źródło zasilania mieszkańcom regionu po jego aneksji przez Moskwę w 2014 roku.

 

Turbiny wytwarzane przez firmę Siemens są istotnym elementem, ponieważ podobno jako jedyne pasują do fundamentów, które zostały położone. Rosyjskie firmy nie są w stanie samodzielnie produkować porównywalnych urządzeń. Dostarczenie turbin do elektrowni jest dopiero początkiem złożonego procesu, aby je uruchomić. Są to wysoce wyrafinowane urządzenia wyposażone w elektronikę i wymagają specjalistycznego programowania.

 


Źródło: euractiv.com

AS


 


 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Dziki
Bolo ogarnij sie. Z tych sankcji korzystają jedynie Niemcy i Rosja. Niemcy innym zakazują a sami handlują. Stare Wziezi Rosyjsko Niemiecki sie umacniają a Polska zostaje podmiotem i najwięcej na tym traci.
A
Do obserwator. Pokaz dane statystyczne na potwierdzenie swoich racji. Jesli nie masz takich informacji to twoja opinoa jest NIC NIE WARTA
obserwator
a czego się spodziewaliście. Od początku było wiadomo, że te sankcje to narzędzie polityczne. W momencie braku porozumienia na linii UE - USA było wiadome, że UE pójdzie w kierunku Rosji. Spójrzcie na Francję, od nałożenia sankcji na Rosję współpraca tych dwóch krajów w dalszym ciągu mocno rośnie.
Bolo
Stefan: "wygłupiać z sankcjami"? Typowy tekst rosyjskiego agenta wpływu. Czego to ludzie nie robią dla pieniędzy.....
Stefan
Przestaliby się wygłupiać z tymi "sankcjami". A może by tak obłożyć sankcjami gloryfikującą bandytów UPA Ukrainę? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Z Panem Bogiem.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.