6 stycznia 2018

Holenderscy redemptoryści sprzedają swój klasztor. Co dalej z tym ważnym dla wiary miejscem?

(Klasztor w Wittem. Els Diederen at li.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

Zabytkowy klasztor redemptorystów w limburskiej miejscowości Wittem został wystawiony na sprzedaż – informują holenderskie media. Zakonnicy nie są w stanie utrzymać obszernego budynku, mimo że półtora roku temu w jego części otworzyli hotel (Wittem leży w połowie drogi między Maastricht a Akwizgranem).

 

Mimo że Limburgia jest matecznikiem holenderskiego katolicyzmu, obecnie w klasztorze mieszka tylko sześciu zakonników, jedna siostra zakonna i dwa małżeństwa. Większość z tych osób jest w podeszłym wieku. Zatrudnionych jest dwudziestu pracowników, którym pomaga około stu wolontariuszy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Klasztor w Wittem słynie z monumentalnej biblioteki (jej oryginalne zbiory zostały w latach 70. XX w. przekazane uniwersytetowi w Nijmegen, ale gromadzone są nowe), która stanowi ważną w regionie instytucję kulturalną i organizuje także wystawy oraz koncerty. Jest on głównym holenderskim miejscem kultu św. Gerarda Majelli i znanym centrum pielrzymkowym. W ciągu roku do kaplicy i obrazu św. Gerarda przybywa łącznie 150 tys. pielgrzymów. Redemptoryści nie zamierzają obecnie rezygnować z pracy duszpasterskiej, dlatego nie wystawiają jeszcze na sprzedaż kościoła i przylegających budynków parafialnych.

 

Klasztor w Wittem należy do prowincji św. Klemensa Marii Hofbauera, powstałej w 2005 roku z połączenia prowincji redemptorystowskich obejmujących Holandię, Flandrię, część Niemiec i Szwajcarii, i jest jej siedzibą. Liczy ona obecnie około 250 zakonników, skupionych w 20 placówkach zakonnych.

 

Pierwotnie klasztor w Wittem należał do kapucynów. Zostali oni wygnani w czasie rewolucji francuskiej. W latach 30. XIX wieku opustoszałe budynki klasztorne przejęli redemptoryści. Po ich przebudowie i znacznym powiększeniu otworzyli w nich seminarium duchowne. Z powodu wzrostu liczby powołań seminarium było nadal poszerzane. Największa liczba młodych redemptorystów studiowała w Wittem przed wybuchem II wojny światowej. W latach 60. XX wieku seminarium zostało zamknięte, a działalność klasztoru uległa stopniowemu ograniczeniu.

 

 

Źródła: katholiek.nl, kloosterwittem.nl

dom

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram