DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2018 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Sąd wstrzymał nadanie kijowskiej ulicy imienia zbrodniarza UPA. Skargę złożyły środowiska żydowskie

Sąd wstrzymał nadanie kijowskiej ulicy imienia zbrodniarza UPA. Skargę złożyły środowiska żydowskie
Zdjęcie ilustracyjne By Sasha Maksymenko [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Wprowadzenie w życie uchwały rady miejskiej Kijowa, która patrona ulicy czyni  dowódcę UPA – Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach i Żydach, zostało wstrzymane przez sąd. Powodem jest skarga złożona na tę uchwałę przez m.in. organizację zrzeszającą Żydów. 

 

Pierwszego czerwca br. Rada Miejska Kijowa podjęła uchwałę o zmianie nazwy prospektu Generała Watutina (sowieckiego generała zabitego przez UPA) na prospekt Romana Szuchewycza, dowódcę UPA. Roman Szuchewycz, uznawany jest za współodpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali według różnych szacunków, od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy Polaków.

 

Jak się okazuje uchwała o przemianowaniu prospektu została zaskarżona do Administracyjnego Sądu Okręgowego w Kijowie, przez kilka ukraińskich organizacji społecznych m.in. „Żydowską Grupę Obrony Prawa”. W werdykcie sądu, wydanego w tej sprawie napisano, że do czasu rozpatrzenia skargi sąd stosuje zabezpieczenie pozwu w postaci zakazu podpisania i publikowania uchwały nadającej ulicy imię Romana Szuchewycza, co miał zrobić mer Kijowa Witalij Kliczko.

 

Przypominajmy iż Roman Szuchewycz to ukraiński działacz nacjonalistyczny, działacz Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, przewodniczący referatu bojowego Krajowej Egzekutywy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów kapitan kolaborującego z Niemcami 201 batalionu Schutzmannschaft, oraz generał i naczelny dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej.

 

Źródła – Kresy.pl, rmf24.pl

AB






DATA: 2017-06-19 14:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To muszą mieć jakiś INTERES.
10 miesięcy temu / az
 
mf odezwał się banderowski troll.A kto mordował Polaków, Żydów ,Ukraińców ,Rosjan,Ormian jak nie zbrodniarze z OUN UPA WAFFEN SS "GALICJA ".Kto wystąpił przeciwko Rzeczypospolitej Chmielnicki ze swoją bandąś łobuzów ,WOŁYŃ PAMIĘTAMY
10 miesięcy temu / Tomasz
 
Może wywołam ferment na tym forum ale jako Polak mam jeden wyrzut sumienia wobec Ukraińców... Czytałem kiedyś którąś z prac Iwo Cypriana Pogonowskiego.Wspominał w niej jak to polska magnateria na terenach wschodniej Rzeczypospolitej oddawała w dzierżawę latyfundia żydom.Ci jak wiadomo maksymalizowali zysk a co gorsza mieli nad poddaną sobie ludnością chłopską władzę sądowniczą włącznie z prawem wymierzenia kary śmierci.Pogonowski zaznacza, że nie wie czy kara śmierci była kiedyś wymierzona na ludności ruskiej przez żydowskich arendarzy ale jednak taka groźba wisiała.Kiedy czytam o buntach chłopskich w dawnej Rzeczypospolitej zastanawiam się czy ja w tej sytuacji też bym nie pałał rządzą krwi.
10 miesięcy temu / mf
 
Brawo Zydzi i organizacje zydowskie na Ukrainie. A gdzie Polacy, gdzie polskie organizacje, co to swojego jezyka nie maja?! Precz z OUN-UPA! Precz ze zbrodniarzami i ludobojcami!
10 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Środowiska Żydowskie? A gdzie Rząd Polski ? Powinna być ostra rekcja władz Polskich przecież szuchewicz ,doncow ,bandera ,tyma ,siemniak to byli bandrowcy zbrodniarze mający niewinną krew na rękach.
10 miesięcy temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.