DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Sąd Najwyższy uniewinnił obrońców życia. To jednak nie koniec postępowania w ich sprawie

Data publikacji: 2017-03-20 10:00
Data aktualizacji: 2017-03-20 14:05:00
Sąd Najwyższy uniewinnił obrońców życia. To jednak nie koniec postępowania w ich sprawie

Jacek Kotula i Przemysław Sycz z Fundacji Pro - Prawo do życia nie muszą przepraszać rzeszowskiego szpitala za przeprowadzane przed nim pikiety antyaborcyjne rzekomo naruszające dobre imię placówki. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy uchylając wyroki sądów niższej instancji.

 

W roku 2014 Jacek Kotula i Przemysław Sycz zorganizowali przed rzeszowskim szpitalem Pro Familia pikiety antyaborcyjne. Domagali się zaprzestania przeprowadzania w nim aborcji prezentując m.in. plakaty i transparenty przedstawiające zdjęcia zamordowanych przez lekarzy dzieci w łonach matek.

 

16 października 2014 roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał wyrok nakazujący obrońcom życia przeproszenie placówki za naruszenie dóbr osobistych. Taki sam wyrok wydał sąd apelacyjny. W uzasadnieniu orzeczono, że wykorzystane plakaty mogły być odczytane jako „zarzucenie konkretnym przedmiotom zabójstwa dzieci”.

 

„Sąd uznał, że prawna ochrona wolności słowa nie przysługuje, gdy wypowiedź dotyczy konkretnych podmiotów, a nie ogólnie zakreślonego, istotnego społecznego zagadnienia” - napisali wówczas w oświadczeniu przedstawiciele Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Sprawa trafiła w końcu do Sądu Najwyższego. Prawnicy Kotuli i Sycza podkreślali, że „wolontariusze działali w sferze wolności i wyrażania poglądów, zagwarantowanej w Konstytucji RP oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”.


- Wolność słowa obejmuje krytykę wystosowaną zarówno wobec szeroko ujętych zjawisk społecznych, jak i konkretnych podmiotów. Inaczej byłaby jedynie wolności iluzoryczną – skomentował treść skargi do Sądu Najwyższego mecenas Jerzy Kwaśniewski, pełnomocnik oskarżonych.

 

Po uchyleniu wyroku sprawa zostanie ponownie przekazana do rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

 


Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

TK

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
AK
Co pan na to panie Ziobro ?
Gość
do @ed - chory system może tylko istnieć w chorym kraju. Nasuwają się inne określenia tego systemu, np. ochydny, obżydliwy, odrażający..
henryk
Trzeba bronic dzieci nienarodzonych, trzeba pomagac matkom, aby nie zabijaly swoich dzieci we wlasnym ciele. Kiedy mlody zbuntowany Anglik I starsza Polka z Niemiec zapytali dlaczego "nie" dla aborcji w Polsce gdy wszedzie jest. powiedzialem, ze w naszej kulturze nie ma miejsca na "zabijanie nienarodzonych dzieci w lonie matki". Ciesze sie, ze wciaz tak jest.
ed
dziwne jest to polskie prawo : sąd najwyższy wydał wyrok, a teraz jakieś mydłki z niższej instancji znowu mogą to orzeczenie wywrócić - chory system
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.