DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Sąd Najwyższy podjął kontrowersyjną decyzję. Homolobby świętuje!

Data publikacji: 2016-02-25 14:00
Data aktualizacji: 2016-02-25 14:46:00
Sąd Najwyższy podjął kontrowersyjną decyzję. Homolobby świętuje!

„Przełom! Sąd Najwyższy uznaje prawo par jednopłciowych do odmowy składania zeznań” – tak entuzjastycznie przywitała Kampania przeciw Homofobii czwartkową decyzję Sądu Najwyższego uznającą, że odmienność płci nie jest konieczna do uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu.

 

Sąd podjął uchwałę rozpatrując pytania I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf. Dotyczyło ono rozstrzygnięcia rozbieżności w decyzjach sądów odnośnie prawa do odmowy zeznań wobec oskarżonej osoby najbliższej w przypadkach, gdy chodzi o partnerów tej samej płci.

 

Sędzia Jarosław Matras podkreślił w uzasadnieniu uchwały SN, że w zapisie Kodeksu karnego mówiącym o osobach pozostających we wspólnym pożyciu nie ma żadnego innego warunku dookreślającego to wspólne pożycie - np. różnicy płci. System ochrony prawnej nie może być różnicowany w odniesieniu do płci - tłumaczył sędzia. Jeden z sędziów ze składu orzekającego zgłosił zdanie odrębne.

 

Wątpliwości co do doniosłości tej decyzji nie ma Kampania Przeciw Homofobii:

 

Sąd Najwyższy podjął dzisiaj przełomową decyzję dla par jednopłciowych. Pozytywnie odpowiadając na pytanie prawne zadane przez I prezes SN, Małgorzatę Gersdord, Sąd Najwyższy uznał, że osoby pozostające w jednopłciowych konkubinatach są dla siebie osobami najbliższymi. Oznacza to, że osobom żyjącym w związkach jednopłciowych przysługuje prawo do odmowy składania zeznań w postępowaniu karnym, w którym oskarżony jest partner lub partnerska. To wielki krok w stronę zrównania praw par jednopłciowych z prawami przysługującymi parom różnopłciowym.


Zdaniem KPH „Dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego uznająca partnerów lub partnerki tworzące związek jednopłciowy za osoby najbliższe to jasne zawołanie do działania dla polskiej władzy ustawodawczej”.

 

 

luk

 

 

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
CD chrakter i wspólnotowy wymiar pozostają nienaruszone również wówczas,gdy dopełniające niejako życie małżeńskie potomstwo,choć gorąco upragnione,nie pojawia się .Małżonkowie w tym przypadku"mogą dać dowód swej wielkoduszności,adoptując,opuszczone dzieci lub pełniąc ważne posługi na rzecz innych.
Tomasz
cd nierozerwalność i wierność które jest konsekwencją całkowitego wzajemnego obdarowania;płodność którą wzajemny dar otwiera.Mądry zamysł Boży wobec małżeństwa-zamysł dostępny ludzkiemu rozumowi\'mimo trudności wynikających z zatwardziałości serca(por.Mt19,8;Mk 10,5}-nie może być oceniany wyłącznie w świetle faktycznych postaw i konkretnych sytuacji,które od niego odbiegają.Radykalnym zaprzeczeniem pierwotnego zamysłu jest poligamia ,gdyż sprzeciwia się ona"równej godności osobowej mężczyzny i kobiety,oddających się sobie w miłości całkowitej ,a przez to samej i jedynej i wyłącznej.218,Małżeństwo w swej"obiektywnej"prawdzie ukierunkowne jest na rodzenie i wychowanie dzieci.Jedność małżeńska pozwala bowiem na przeżywanie w pełni szczerego daru z siebie ,którego owocem są,dzieci ,będące z kolei darem dla rodziców,całej rodziny i całego społeczeństwa .Małżeństwo jednak zostało ustanowione jedynie w celu zrodzenia potomstwa :jego nie rozerwalny chrakter i wspólnotowy
TFilip
@Rozczarowany: Na tej samej zasadzie, na jakiej traktuje się osoby żyjące w konkubinacie. Konkubinat nie jest zdrowy moralnie, nie jest zalegalizowany (ale nie jest też zabroniony - czyli tak samo jak homo-niewiadomo) i osoby takie w sądzie też mają prawo odmowy zeznania przeciw sobie. Związki uczuciowe są preferowane, bo trudniej pogodzić się ze stratą osoby z którą jesteśmy w związku emocjonalnym niż ze stratą pieniędzy i wspólnika, albo samego wspólnika. Miłość to coś więcej niż tylko interes. Zgadzam się zupełnie z @Ar.
Tomasz
cd dopełniają się z punktu widzenia fizycznego i psychicznego,ale także antropologicznego."Człowieczeństwo"może się w pełni realizować tylko dzięki dwoistości płci"męskiej" i"żeńskiej".To"jedność dwojga"czyli relacja "jedności dwojga"czyli relacja"jedności w dwoistości",pozwala każdemu doświadczać wzajemnnej,międzyosobowej relacji jako daru,który jednocześnie posłannictwem ."Tej jedności dwojga"Bóg powierzył nie tylko dzieło przekazywania życia i tworzenia rodziny,ale także zadanie budowania dziejów ."Kobieta jest"pomocą"dla mężczyzny jak mężczyzna jest "pomocą"dla kobiety w ich spotkaniu urzeczywistnia się koncepcja harmonijnej jedności osoby ludzkiej,oparta nie na logice egocentryzmu i autoafirmacji ,lecz na logice miłości i solidarności.217.Chrakterystyką cechy małżeństwa to:całkowitość,przez którą małżonkowie oddają się sobie wzajemnie,ze wszystkimi fizycznymi i duchowymi elementami osoby;jedność,która sprawia,że stają się oni"jednym ciałem"(Rd
Tomasz
Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Społecznej Nauki Kościoła wyd Jedność Kielce 2005 146."Męskość" i "kobiecość"odróżniają między sobą dwie jednostki o jednakowej godności,nie wyrażają one jednak równości statycznej,gdyż cechy właściwe kobiecości różnią się od cech męskich,a różnorodność w równości jest ubogacająca i nieodzowna do harmonijnego ludzkiego współistnienia :"Warunkiem zapewnienia kobiecie należnego miejsca w Kościele i w społeczeństwie jest podjęcie pogłębionej i dokładnej analizy antropologicznych podstaw kondycji mężczyzny i kobiety ,w celu sprecyzowania osobistej tożsamości właściwej kobiecie,w relacji odmienności i wzajemnej komplementarności w odniesieniu do mężczyzny,nie tylko pod względem spełnaianych przez nią ról i funkcji,ale także znacznie głębiej,w tym co odnosi się do struktury osoby i jej znaczenia.147.Kobieta jest dopełnieniem mężczyzny,tak jak mężczyzna jest dopełnieniem kobiety;kobieta i mężczyzna dopełniają się wzajemnie
Beata J.
@Piotr: Twój sarkazm jest zbędny, a Tomasz ma rację, papież JPII ma rację, inni święci mają rację, wreszcie natura ma rację! Tak Pan Bóg stworzył nas i żadne homolobby tego nie zmieni. Niestety, swoją wolę mniejszość próbuje narzucać większości twierdząc, że to normalne...No nie jest to normalne. Póki co, normalne sa związki hetero i całe szczęście.
Tomasz
Piotr związki homoseksualne są wbrew prawu naturalnemu oraz Pismu św Pan Bóg stworzył Mężczyznę i Kobietę w ceku prokreacji."DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI PRZERADZA SIĘ W JAWNY BĄDŹ ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM""NARÓD KTÓRY ZABIJA WŁASNE DZIECI JEST NARODEM BEZ PRZYSZŁOŚCI"Papież JAN PawełII Św Tomasz z Akwinu Dzieła wybrane przetłumaczył i opracował Jacek Salij OP Traktat o władzy Księga pierewsza "Rządy wielu zmieniają się w tyranię"
Piotr
@Tomasz: Dzięki za zacytowane Kompendium, oczywiście to wszystko prawda. Na szczęście Polska nie jest (jeszcze?) teokracją lecz demokracja parlamentarną. Dziękuję
Tomasz
Ar związki homoseksualne są wbrew prawu naturalnemu i z sprzeczne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła.A Katolicy będący politykami ,sędziami jeżeli przyjmują prawo nie zgodne Z Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego podlegają karze ekskomuniki C I C 1983 kan 915 z mocy samego prawa nie mogą przystępować do sakramentów tak długo aż nie naprawią zła do którego się przyczynili.Niewierzący powinni się kierować prawem naturalnym.
Ar
@Rozczarowany: Wbrew czestej opinii sady nie sa od tego, by rozstrzygac co jest moralne, a co nie. Ich zadaniem jest rozstrzygac zgodnosc roznych spraw z LITERA PRAWA. W tej sytuacji sad wydal wiec sluszna decyzje. Jednoczesnie dla wladzy ustawodawczej powinien to byc jasny sygnal, w ktorym miejscu litera prawa wymaga poprawy i uscislenia :)
Beata J.
@Tomasz: Dzięki za zacytowane Kompendium, oczywiście to wszystko prawda. Wydaje się, że dzisiejszy świat kompletnie zwariował, zatem - jak widać - tylko w Kościele mamy oparcie, tutaj widzimy wyraźnie co jest ważne i kto jest ważny. Jednak gdy w dyskusji z niektórymi znajomymi, a nawet w rodzinie wyartykułujesz takie "radykalne" poglądy, to możesz się zdziwić. Doświadczyłam tego niedawno, narażając się właśnie w rodzinie, dorobiłam się opinii "fanatyczki religijnej", ponieważ zdecydowanie nie zgadzam się z homo-małżeństwami, które mogłyby w dodatku adoptować dzieci. Podobno "każdy ma prawo do szczęścia" - taki był argument moich rozmówców, a ja podobno chcę ich tego szczęścia pozbawić...No cóż, jestem też nieco zacofana, bo nie wstydzę się wiary, po prostu Ciemnogród ;)
Beata J.
Patrzcie, ile możliwości od razu rozpatrujemy, niektóre są całkiem logiczne (np. ta z przyjacielem, z którym prowadzimy biznes). Ale wracając do tematu, jak napisałam wcześniej, uchylono pewną furtkę. To tak jakby tylnymi drzwiami próbowano stopniowo przeforsować swoje "nowoczesne" pomysły. No bo jeżeli w tym przypadku honoruje się taką "wspólnotę" dwóch osób, jej prawa, to dlaczego nie w innych sytuacjach życiowych? Obawaiam się, że te analogie ktoś zechce w końcu bezpardonowo wykorzystać. Naprawdę, chciałabym się mylić.
Rozczarowany
TFilip, a dlaczego chore relacje uczuciowe mają być prawnie preferowane w porównaniu z relacjami wspólnych interesów? Załóżmy że chodzi mi o zdrowe relacje wspólnych interesów, np. wspólna firma z sąsiadem który prywatnie jest przyjacielem. Bo przykład który wcześniej podałem (grupa przestępcza) to faktycznie dotyczy chorych wspólnych interesów.
TFilip
@Rozczarowany: Patrząc obiektywnie to mieli trochę racji... Mafia nie jest we wspólnym pożyciu, bo to grupa wspólnych interesów, a nie relacji uczuciowych. Natomiast tutaj pożycie istnieje, choć grzeszne, ale jednak. Nie chodzi o to, by legalizować, ale o to, by uznawać fakty.
Volan
@Axel Bla bla bla. Brak homomałżeństw ani tym bardziej homoadopcji to nie jest żaden brak równości, tylko normalny stan.
John Galt
Czyli jedna ze spraw, od których akcja Bolek ma odwracać uwagę...
Tomasz
cd Mimo licznych zmian jakie w ciągu wieków dokonały się w różnych kulturach,strukturach społecznych i podstawach duchowych,we wszystkich kręgach kulturowych istnieje pewna świadomość godności związku małżeńskiego,chociaż nie wszędzie ukazuje się ona z taką samą jasnością.Godność,ta wraz z jej charakterystycznymi cechami domagają się obrony przed każdym usiłowaniem zburzenia ich porządku,powinna zostać uszanowana.Społeczeństwo nie może rozporządzać węzłem małżeńskim,w którym dwoje małżonków przyrzeka sobie wierność oraz przyjęcie i wychowanie potomstwa ,ale jest upoważnione do regulowania jego skutków cywilnych.
Tomasz
cd nie zależy od sądu ludzkiego.To sam Bóg jest twórcą małżeństwa ,wysposażonego w różne dobra i cele .Instytucja małżeństwa-"głęboka wspólnota życia i miłości małżeńskiej,ustanowiona i wysposażona w prawa przez Stwórcę "nie jest więc wytworem ludzkich konwencji oraz uregulowań prawnych ,lecz zawdzięcza swoją trwałość zrządzeniu boskiemu.To instytucja,która powstaje,tak że wobec społeczeństwa,"przez akt ludzki ,w którym małżonkowie przekazują i przyjmują siebie nawzajem"Opiera się ona na samej naturze miłości małżeńskiej,darze całkowitym i wyjątkowym osoby dla osoby ,pociąga za sobą denifitywne zaangażowanie wyrażone przez,wzajemną,nieodwołalną i publiczną zgodę.Zaangażowanie to zakłada,że relacje pomiędzy członkami rodziny nacechowane będą również poczuciem sprawiedliwości,a więc poszanowaniem wzajemnych praw i obowiązków.216,Żadna władza nie może uchylić prawa do małżeństwa ani zmieniać jego charakteru oraz celu.Małżeństwo posiada właściwe
Tomasz
Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Nauki Społecznej Kościoła wyd Jedność Kielce 2005 214,Należy podkreślić pierszeństwo rodziny przed społeczeństwem i państwem.Rodzina bowiem,choćby w swojej roli prokreacyjnej,jest istotnym warunkiem jej istnienia.W innych spełnianych przez nią funkcjach na rzecz rozwoju i powodzeniu każdego z jej członków,pod względem znaczenia i wartości,poprzedza ona funkcje,jakie powinny spełniać społeczeństwo i państwo.Rodzina podmiot posiadający nienaruszalne prawa,znajduje swoje uwierzytelnienie w ludzkiej naturze,a nie w uznaniu przez państwo.Nie istnieje ona ,zatem dla społeczeństwa i dla państwa i państwo istnieje dla rodziny[...]215.Rodzina ma swój fundament w wolnej woli małżonków,by -z poszanowaniem znaczenia i wartości właściwych tej instytucji-połączyć się w małżeństwie,które nie zależy od człowieka,ale od samego Boga :węzeł ten,święty ze względu na dobro zarówno małżonków i potomstwa,jak i społeczeństwa,nie zależy od sądu
Axel
Wreszcie i Polska doczekała się wyroku SN! Kolejny krok w stronę równości.
kasta !
Wszyscy wiedzą że kasta sędziów to grupa ryzyka, jest to klika uwikłana, jedni są uwikłani w masonerię inni w inne sprawki, a prawdziwych sędziów Polaków jest niewielu ! System kastowy niestety obejmuje wiele dziedzin polskiego życia, największą kastą jest ta o której nie wypada pisać by nie zostać posądzonym o ...
Beata J.
Kochani, świat się kończy. Myślę, że ta niewinna z pozoru decyzja SN uchyla niebezpiecznie drzwi, które ktoś inny niebawem będzie chciał szerzej otworzyć, potem jeszcze bardziej i bardziej, wreszccie - na oścież! Obym się myliła...:(
Rozczarowany
"Sąd Najwyższy uznał, że osoby pozostające w jednopłciowych konkubinatach są dla siebie osobami najbliższymi" - no skoro tak, to analogiczne prawa powinny przysługiwać np. członkom jednej grupy przestępczej, jako że tę grupę tworzą osoby dla siebie najbliższe. Najbliższe we wspólnocie interesów.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.