DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Ryszard Legutko: obecna polityka europejska to swoisty alians lewicy i „prawicy”

Data publikacji: 2017-02-20 08:00
Data aktualizacji: 2017-02-20 11:31:00
Ryszard Legutko: obecna polityka europejska to swoisty alians lewicy i „prawicy”
fot. Adam Chelstowski / FORUM

„Mamy do czynienia ze zmianą. Nazwałbym ją załamaniem się polityki głównego nurtu, która rządziła światem zachodnim prze ostatnie dziesięciolecia, sprawiając wrażenie bezalternatywności” powiedział w rozmowie przeprowadzonej dla tygodnika „Do rzeczy” europoseł Ryszard Legutko.

 

Zdaniem europosła obecna polityka to swoisty „alians lewicy i prawicy”. – Prawica poddała się ideologii lewicowej, a lewica zrezygnowała z najbardziej radykalnych haseł – twierdzi europoseł. Dodaje, że najlepiej widać to w Europie Zachodniej i jako przykład przywołuje Wielką Brytanię, gdzie „konserwatyści” wprowadzili „coś tak absurdalnego jak małżeństwo homoseksualne”.

 

Profesor Legutko zaznacza, że w krajach Zachodu mamy do czynienia z buntem i rewoltą przeciwko poprawności politycznej. Ciężko jednak dostrzec mu jakiekolwiek symptomy „odnowy konserwatywnej”, a samo „pragnienie suwerenności” to zbyt mało, aby wprowadzić wielkie zmiany polityczne, kulturowe, światopoglądowe itd., a powodem takiego stanu rzeczy jest różne postrzeganie suwerenności w poszczególnych krajach.

 

Jako pierwszy przykład filozof przywołuje Francję. Legutko twierdzi, że nieudolna polityka prezydenta Hollande’a znacznie wzmocniła francuskie ruchy na rzecz suwerenności. – Gdyby Francja miała taką pozycję jak wcześniej, kiedy mówiło się, że Europą rządzi Merkozy, czyli duet Merkel-Sarkozy, to wtedy te nastroje anty-unijne mogłyby być słabsze. Francuzi mieliby przekonanie, że mają wpływ na Europę. Teraz oczywiście takiego przekonania nie mają, co dodatkowo wzmacnia partie w rodzaju Frontu Narodowego – zaznacza. Dodaje, że ten stan rzeczy został spotęgowany przez imigrację i laicyzację sukcesywnie zabijające francuską tożsamość narodową.

 

Następnie europoseł odnosi się do sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów. – Niemców w ogóle nie dotyczy żadna konserwatywna zmiana. Niemcy to królestwo głównego nurtu: od momentu powstania po wojnie, z krótkimi przerwami, rządziła w Niemczech wielka koalicja. Na razie nie ma tam takiego zróżnicowania, które mogłoby napędzić dynamika ideowych zmian – twierdzi. Jego zdaniem Angela Merkel jest dużo bardziej doświadczonym politykiem niż Martin Schulz. – Merkel zrobiła jeden straszny błąd, wpuszczając imigrantów do Europy, przez co rozpętała gigantyczny kryzys, ale mimo wszystko jest politykiem bardziej roztropnym. Chociaż niestety ona również reprezentuje typową niemiecką arogancję – zaznacza i dodaje, że nie widzi szans na jakąkolwiek prawicową zmianę w Niemczech.

 

W kolejnym fragmencie rozmowy prof. Legutko odnosi się do sytuacji w USA, gdzie prezydent Donald Trump „ma komfortową sytuację wewnętrzną, bo republikanie sprawują władzę w większości stanów i w instytucjach federalnych”. Dodaje jednak, że trzeba się wstrzymać z oceną dotyczącą przesunięcia Ameryki na prawo. Powodem są furiackie ataki opozycji. – Główny nurt nie umie przegrywać. Ta niby cywilizowana elita, gdy tylko przegra, zmienia się w stado żuli i posługuje się odpowiednim dla nich językiem – puentuje europoseł.

 


Źródło: „Do rzeczy”

TK

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Fido
Wyrzucic z Polski pseudo artystow I rezysera.
ja
calkowicie sie zgadzam z panem profesorem
Basilio
Pan Legutko mówi o prawicy... pan Legutko mówi o lewicy... blah-blah-blah. Wszysko, co slysze, jak patrze na tego pana, to: CETA, CETA, CETA :-) Niestety, ten pan stracil swoja wiarygodnosc.
bardo
Pan Legutko niech już lepiej zamilknie. Stracił wiarygodność po tym, jak zagłosował w Brukseli za CETA, razem z Buzkiem, Różą Thun, Bonim... Jest więc kłamcą i obłudnikiem, który gra swoją własną przebiegłą grę.
MiraS
Jakoś 1,5 mln naszych emigrantów nie boi się Unii pracując za granicą. Bardziej niebezpieczna jest dziejowa niekompetencja polskich rządzących. Warszawka skutecznie upadla nasz naród poprzez niepochamowane zadłużenie ingerencję w życie gospodarcze i społeczne, niesprawiedliwość społeczną, wyzysk, jawne złodziejstwo.
oburzony
To ten pan, który m.in. zagłosował za CETA !
Miłosierdzie
Trzeba się modlić do Jezusa by ratował nas bo ci z UE chcą nas ukatrupić ! Musimy prosić o Miłosierdzie Boskie.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.