DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Różaniec pomaga nam miłować Boga

Różaniec pomaga nam miłować Boga
#MODLITWA    #RÓŻANIEC    #BÓG    #MIŁOŚĆ    #KATECHIZM    #POZNANIE

Mamy wielkie przykazanie dane nam przez Chrystusa: „Będziesz miłował Pana, Boga twego, z całego serca twego i z całej duszy twojej, To jest pierwsze przykazanie” (Mk 12,30). Miłość Boga z całego serca to zasadniczy nasz obowiązek. To nasz cel. Wszystko inne to środki mające nam pomagać do osiągnięcia go.


Miłość Boga nie przychodzi nam jednak łatwo. Dlaczego? Bo Boga nie widzimy. Wiemy, że On istnieje, że jest pełnią doskonałości i dobroci, nie oglądamy Go jednak naocznie. „Teraz widzimy przez zwierciadło, w zagadce” (1 Kor 13,12) i to jest przyczyną trudności w umiłowaniu Pana Boga.


Poznanie jest warunkiem umiłowania. Nie można kochać rzeczy nieznanych. Bóg jest pełnią dobroci, która zdolna jest porwać naszą wolę ku sobie i rozpalić w niej miłość, ale najpierw musi się ona nam pokazać. Święci w niebie widząc Boga „twarzą w twarz” bez żadnej zasłony, nie mają trudności w umiłowaniu Go. Z konieczności Go kochają. Przed nami Bóg jest zakryty. Dlatego dobroć Jego nie pociąga nas. Łatwiej przychodzi nam ukochanie dóbr małych, nieraz tylko pozornych niźli dobroci nieskończonej, bo te pierwsze, aczkolwiek małowartościowe, są nam bliższe, Bóg natomiast przez to, że jest zakryty przed nami, jest jakby dalekim od nas. Chcąc Go ukochać musimy ustawicznie przedzierać się przez mgłę wiary, wysilać wzrok ducha, aby Go coraz dokładniej poznać.


Bardzo nam tu może pomóc modlitwa różańcowa. Rozważając tajemnice różańcowe pogłębiamy znajomość Boga. W różańcu bezustannie wytężamy swój umysł, niejako przedzieramy się przez pomroki wiary, aby Boga dokładniej zobaczyć. Przyglądamy Mu się ze wszystkich stron. Za każdym powrotem do tej samej tajemnicy zawsze coś nowego zauważamy albo to samo jaśniej i w nowym świetle. Wprawdzie nie zobaczymy Go tu na ziemi «takim jakim jest» i widzenie to będzie w świetle wiary. Może jednak stopniowo doskonalić się. Nie ma też obawy, byśmy w tym powracaniu do tego samego tematu znudzili się. Nie znudzimy się, bo nigdy nie wyczerpiemy treści tajemnic. Nigdy też nie spotkamy się w rozważanych prawdach z czymś, co by nas odpychało. Przeciwnie, po każdym dobrze odmówionym różańcu Bóg będzie nam bliższy, stanie przed nami piękniejszy, doskonalszy, a przez to droższy i więcej pociągający.

 

O. Romuald Kostecki OP, Modlitwa różańcowa, VERBUM, Kielce 1948 s. 100-101.

 


DATA: 2017-05-17 08:22
AUTOR: O. ROMUALD KOSTECKI OP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.