DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Rotmistrz wróci do armii? Powrót do przedwojennych stopni wojskowych coraz bardziej możliwy

Rotmistrz wróci do armii? Powrót do przedwojennych stopni wojskowych coraz bardziej możliwy
fot. włodi/flickr

Wojska Obrony Terytorialnej coraz chętniej sięgają do dziedzictwa Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Zmiany w wojsku idą w kierunku totalnego odcięcia się od PRL. Czy doczekamy się również powrotu przedwojennych stopni wojskowych?


Zdaniem „Rzeczpospolitej” powrót do przedwojennych stopni wojskowych jest koniecznością. – Czas skończyć z peerelowskimi reliktami w polskim wojsku. Przypomnijmy, że cztery lata temu resort obrony narodowej sondował taką możliwość. Jednak projekt ten decyzją ówczesnego ministra obrony Tomasza Siemoniaka został złożony do szuflady ­– twierdzi autor tekstu w "Rz", Marek Kozubal.

 

Stopnie, które miałyby zostać przywrócone w wojsku to m.in. wachmistrz w żandarmerii, ogniomistrz w artylerii oraz rotmistrz w kawalerii.

 

Według Marka Kozubala należy również rozważyć dyskusję na temat kroju przedwojennego munduru galowego. Z jednej strony byłby to ukłon w kierunku przedwojennej historii, z drugiej jednak znane są świadectwa ówczesnych wojskowych, którzy skarżyli się na niewygodne stójki. – Warto na ten temat rozmawiać, o czym świadczy także temperatura sporów na temat historycznej ciągłości wojskowych emblematów – czytam w „Rzeczpospolitej”.

 

Specjaliści ds. wojskowości twierdzą, że należy przywrócić obowiązujące do 1993 roku ustawienie lotniczej szachownicy, którą – ich zdaniem – „wystarczy obrócić o 90 stopni”.

 

Ponadto zdaniem autora „Rzeczpospolitej" „wszystko wskazuje na to, że liderzy komunistycznego państwa Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak niebawem pozbawieni zostaną stopni generalskich".

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”
om


DATA: 2017-07-17 09:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzień dobry, Czy ktoś wie, jaka była przedwojenna podstawa prawna wprowadzenia wzorów stopni wojskowych (gwiazdek i innych) oraz kto ją podpisał ? Pozdrawiam Redakcję i Czytelników
9 miesięcy temu / slawomis
 
A co z "przysięgą" składaną przez żołnierzy LWP na "wierność Armii Radzieckiej i Zaprzyjaźnionych ...." itd. ...? Kto i kiedy ją odwoła -inaczej zwolni z jej dotrzymania ? Już chyba dawno minął czas.
9 miesięcy temu / Stanislavus
 
mydlą nam oczy. mnie obchodzą podniesione podatki, a nie bzdury o przywracaniu przedwojennych stopni w wojsku
9 miesięcy temu / dssd
 
Szachownicę popieram. Stopnie też. Natomiast z tym Jaruzelskim i Kiszczakiem to bardziej skomplikowana sprawa. Jeżeli uznajemy PRL za państwo polskie, a III RP za spadkobiercę PRL-u, to trzeba jasno powiedzieć że nie ma żadnych podstaw prawnych czy logicznych aby ich degradować. Ale właśnie: dlaczego uznajemy III RP za spadkobiercę PRL-u? Dlaczego w ogóle oficerowie z PRL-u są uznawani z automatu za oficerów III RP? Myślę że warto by było aby stworzyć takie bardzo symboliczne rozróżnienie w stopniach wojskowych - żeby byli oficerowie, i oficerowie PRL. Czyli byłby stopień generała - i stopień generała PRL. Tylko ci którzy potem w III RP służyli dalej i awansowali, przestawaliby być PRL-czykami. Oczywiście, dotyczyłoby to tylko oficerów, bo szeregowy to szeregowy. W takim wariancie, wszystko byłoby jasne - Jaruzelski byłby generałem PRL, bo nie jesteśmy PRL, więc nie możemy go degradować - ale jednocześnie, jasne byłoby że on nie był i nie jest nasz.
9 miesięcy temu / Jakub Majewski
 
Wojsko zawsze było placem zabaw dla dużych chłopców.
9 miesięcy temu / TZ.
 
popieram
9 miesięcy temu / tak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.