DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Rotmistrz wróci do armii? Powrót do przedwojennych stopni wojskowych coraz bardziej możliwy

Data publikacji: 2017-07-17 08:00
Data aktualizacji: 2017-07-17 09:45:00
Rotmistrz wróci do armii? Powrót do przedwojennych stopni wojskowych coraz bardziej możliwy
fot. włodi/flickr

Wojska Obrony Terytorialnej coraz chętniej sięgają do dziedzictwa Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Zmiany w wojsku idą w kierunku totalnego odcięcia się od PRL. Czy doczekamy się również powrotu przedwojennych stopni wojskowych?


Zdaniem „Rzeczpospolitej” powrót do przedwojennych stopni wojskowych jest koniecznością. – Czas skończyć z peerelowskimi reliktami w polskim wojsku. Przypomnijmy, że cztery lata temu resort obrony narodowej sondował taką możliwość. Jednak projekt ten decyzją ówczesnego ministra obrony Tomasza Siemoniaka został złożony do szuflady ­– twierdzi autor tekstu w "Rz", Marek Kozubal.

 

Stopnie, które miałyby zostać przywrócone w wojsku to m.in. wachmistrz w żandarmerii, ogniomistrz w artylerii oraz rotmistrz w kawalerii.

 

Według Marka Kozubala należy również rozważyć dyskusję na temat kroju przedwojennego munduru galowego. Z jednej strony byłby to ukłon w kierunku przedwojennej historii, z drugiej jednak znane są świadectwa ówczesnych wojskowych, którzy skarżyli się na niewygodne stójki. – Warto na ten temat rozmawiać, o czym świadczy także temperatura sporów na temat historycznej ciągłości wojskowych emblematów – czytam w „Rzeczpospolitej”.

 

Specjaliści ds. wojskowości twierdzą, że należy przywrócić obowiązujące do 1993 roku ustawienie lotniczej szachownicy, którą – ich zdaniem – „wystarczy obrócić o 90 stopni”.

 

Ponadto zdaniem autora „Rzeczpospolitej" „wszystko wskazuje na to, że liderzy komunistycznego państwa Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak niebawem pozbawieni zostaną stopni generalskich".

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”
om

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
slawomis
Dzień dobry, Czy ktoś wie, jaka była przedwojenna podstawa prawna wprowadzenia wzorów stopni wojskowych (gwiazdek i innych) oraz kto ją podpisał ? Pozdrawiam Redakcję i Czytelników
Stanislavus
A co z "przysięgą" składaną przez żołnierzy LWP na "wierność Armii Radzieckiej i Zaprzyjaźnionych ...." itd. ...? Kto i kiedy ją odwoła -inaczej zwolni z jej dotrzymania ? Już chyba dawno minął czas.
dssd
mydlą nam oczy. mnie obchodzą podniesione podatki, a nie bzdury o przywracaniu przedwojennych stopni w wojsku
Jakub Majewski
Szachownicę popieram. Stopnie też. Natomiast z tym Jaruzelskim i Kiszczakiem to bardziej skomplikowana sprawa. Jeżeli uznajemy PRL za państwo polskie, a III RP za spadkobiercę PRL-u, to trzeba jasno powiedzieć że nie ma żadnych podstaw prawnych czy logicznych aby ich degradować. Ale właśnie: dlaczego uznajemy III RP za spadkobiercę PRL-u? Dlaczego w ogóle oficerowie z PRL-u są uznawani z automatu za oficerów III RP? Myślę że warto by było aby stworzyć takie bardzo symboliczne rozróżnienie w stopniach wojskowych - żeby byli oficerowie, i oficerowie PRL. Czyli byłby stopień generała - i stopień generała PRL. Tylko ci którzy potem w III RP służyli dalej i awansowali, przestawaliby być PRL-czykami. Oczywiście, dotyczyłoby to tylko oficerów, bo szeregowy to szeregowy. W takim wariancie, wszystko byłoby jasne - Jaruzelski byłby generałem PRL, bo nie jesteśmy PRL, więc nie możemy go degradować - ale jednocześnie, jasne byłoby że on nie był i nie jest nasz.
TZ.
Wojsko zawsze było placem zabaw dla dużych chłopców.
tak
popieram
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.