DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 21 SIERPNIA
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Imieniny obchodzą:
Joanna, Kazimiera, Wiktoria
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Rosyjskie wojsko zniszczyło polski cmentarz i pozostałości kościoła

Data publikacji: 2017-01-12 23:00
Data aktualizacji: 2017-01-13 11:11:00
Rosyjskie wojsko zniszczyło polski cmentarz i pozostałości kościoła

Stacjonujące w Abchazji, separatystycznej części Gruzji wojska rosyjskie zniszczyły pozostałości polskiego kościoła oraz cmentarz. Buldożer rozwlekał gruzy i ludzkie szczątki. Na miejscu świątyni i nekropolii powstać ma poligon.

 

Do profanacji doszło we wsi Cebełda, gdzie w XIX stuleciu żyli Polacy. Z tego właśnie okresu pochodziły wpisane do rejestru zabytków kościół oraz miejsce pochówku. Teren, na którym się znajdowały, sześć lat temu przekazany został ministerstwu obrony Abchazji.


Jak poinformowało Echo Kaukazu (publikująca w języku rosyjskim sekcja Radia Wolna Europa), a także gruziński portal Civil.ge, 3 stycznia buldożer zrównał z ziemią fundamenty świątyni, ogrodzenie, a także położone obok groby. Pozostałości budowli „zostały rozrzucone w odległości ponad 100 metrów” – donoszą media. To samo stało się ze szczątkami ludzi pochowanych w pobliżu kościoła.


Profanacja wzbudziła protesty mieszkańców wsi, którzy doprowadzili do przerwania robót. W oficjalnym oświadczeniu barbarzyński akt potępiły Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji oraz prezydent tego kraju Giorgi Margwelaszwili. Wyraził on „ogromne zaniepokojenie zniszczeniem obiektu dziedzictwa kultury przez siły okupacyjne Federacji Rosyjskiej”. „To rozmyślny akt wandalizmu, który stanowi pogwałcenie norm prawa międzynarodowego i ustaleń Konwencji Haskiej z 1954 roku” – napisał. Margelaszwili zwrócił się do społeczności międzynarodowej, w tym do UNESCO o adekwatną reakcję „w obliczu nielegalnych działań przeprowadzonych przez Federację Rosyjską na terytorium Gruzji”.

 

Źródło: tvn24.pl / ekhokavkaza.com, civil.ge

RoM
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Ergo Sum
Dalej powtarzajcie za tvn - to się będą z Was śmiać. Jakkolwiek Moskwa dokonuje wiele zniszczeń - o tyle w tym przypadku zaszło nieporozumienie gdyż natrafiono na stare cmentarzysko na górce zwanej "polską" z tej racji że Polacy mieli tam swoją własność. Nie było tam cerkwi ani kościoła.
TZ.
Odwet Moskwy za usuwanie pomników chwały ruskich "wyzwolicieli" w Polsce.
green_beret
Jeszcze im mało poligon ów w tych krajach?
Masud
Przepraszam, nie Wojciech "Górski", tylko Górecki.
Masud
Tymczasem Rosjanie zaprzeczyli i twierdzą, że informacja mediów gruzińskich jest całkowicie nieprawdziwa. Co ciekawe strona polska (Wojciech Górski z Ośrodka Studiów Wschodnich) potwierdza stanowisko... Rosjan, co więcej dodając, że w Cebełdzie nigdy nie było ani polskiego kościoła, ani polskie cmentarza! Polacy usiłują wytłumaczyć "nieporozumienie" pomyłką gruzińskiego urzędnika...
do sowieckiego trolla
Mimo że ZSRR formalnie rozpadł się w 1991r, mentalność sowiecka pozostała i trzyma się nieźle. Widać to choćby po wpisach osób którzy w niej tkwią, widząc tylko pozytywy a zapierając się przed przyjęciem do wiadomości negatywów. Kreujecie sobie taki bajkowy świat i wesoło w nim żyjecie, bo wolicie słodkie kłamstwa od gorzkiej prawdy.
Aguirre
O! są tutaj tacy co widzą jeszcze sowietów choć ZSRR rozpadło się w 1991 r. Pan żyje inną epoką to smutne bo rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
Soplica
Czy to prowokacja czy nie, Bóg to wie i w swoim czasie rozwiąże ten dylemat - nie do nas to należy. Ale po doświadczeniach zamiany ciał ze Smoleńska trudno nie mieć innych skojarzeń niż ta, że nasi sąsiedzi zza Buga nie darzą nas miłością.
do sowieckiego trolla
Akurat tak się składa tępaku, że było to w Abchazji którą okupujecie. Tam nic się nie odbywa bez wiedzy i zgody sowietów.
Aguirre
Nie wierzę Gruzinom, pewnie to prowokacja.
wiadomo
Jak na Ukraninie sprofanowano polski pomnik, to wiadomo - Rosjanie. Jak w Gruzji sprofanowano polski kościół, to wiadomo - Rosjanie. Macierewicz redaguje PCh24?
wmo
To zapewne jeden z wielu kroków, mających wzbudzić w Polsce oczekiwane na Kremlu reakcje. Rosyjski szachista i zimny oficer KGB rozgrywa swoją partię, ukierunkowaną na osiągnięcie sobie znanych celów. cdn.
Marek
Jezu przebacz im bo nie wiedzą co czynią.
[email protected]
I dlatego należy czym prędzej spakować ruskie pomniki i wysłać im do Rosji
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.