DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Rosyjskie wojsko zniszczyło polski cmentarz i pozostałości kościoła

Rosyjskie wojsko zniszczyło polski cmentarz i pozostałości kościoła
#KOŚCIÓŁ    #CYWILIZACJA TURAŃSKA    #BARBARZYŃSTWO    #ABCHAZJA    #PROWOKACJA    #CMENTARZ    #GRUZJA    #KREML    #PROFANACJA    #MOSKWA    #ROSJA    #AZJA    #WOJSKO    #CEBEŁDA

Stacjonujące w Abchazji, separatystycznej części Gruzji wojska rosyjskie zniszczyły pozostałości polskiego kościoła oraz cmentarz. Buldożer rozwlekał gruzy i ludzkie szczątki. Na miejscu świątyni i nekropolii powstać ma poligon.

 

Do profanacji doszło we wsi Cebełda, gdzie w XIX stuleciu żyli Polacy. Z tego właśnie okresu pochodziły wpisane do rejestru zabytków kościół oraz miejsce pochówku. Teren, na którym się znajdowały, sześć lat temu przekazany został ministerstwu obrony Abchazji.


Jak poinformowało Echo Kaukazu (publikująca w języku rosyjskim sekcja Radia Wolna Europa), a także gruziński portal Civil.ge, 3 stycznia buldożer zrównał z ziemią fundamenty świątyni, ogrodzenie, a także położone obok groby. Pozostałości budowli „zostały rozrzucone w odległości ponad 100 metrów” – donoszą media. To samo stało się ze szczątkami ludzi pochowanych w pobliżu kościoła.


Profanacja wzbudziła protesty mieszkańców wsi, którzy doprowadzili do przerwania robót. W oficjalnym oświadczeniu barbarzyński akt potępiły Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji oraz prezydent tego kraju Giorgi Margwelaszwili. Wyraził on „ogromne zaniepokojenie zniszczeniem obiektu dziedzictwa kultury przez siły okupacyjne Federacji Rosyjskiej”. „To rozmyślny akt wandalizmu, który stanowi pogwałcenie norm prawa międzynarodowego i ustaleń Konwencji Haskiej z 1954 roku” – napisał. Margelaszwili zwrócił się do społeczności międzynarodowej, w tym do UNESCO o adekwatną reakcję „w obliczu nielegalnych działań przeprowadzonych przez Federację Rosyjską na terytorium Gruzji”.

 

Źródło: tvn24.pl / ekhokavkaza.com, civil.ge

RoM

DATA: 2017-01-13 11:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dalej powtarzajcie za tvn - to się będą z Was śmiać. Jakkolwiek Moskwa dokonuje wiele zniszczeń - o tyle w tym przypadku zaszło nieporozumienie gdyż natrafiono na stare cmentarzysko na górce zwanej "polską" z tej racji że Polacy mieli tam swoją własność. Nie było tam cerkwi ani kościoła.
ponad 1 rok temu / Ergo Sum
 
Odwet Moskwy za usuwanie pomników chwały ruskich "wyzwolicieli" w Polsce.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Jeszcze im mało poligon ów w tych krajach?
ponad 1 rok temu / green_beret
 
Przepraszam, nie Wojciech "Górski", tylko Górecki.
ponad 1 rok temu / Masud
 
Tymczasem Rosjanie zaprzeczyli i twierdzą, że informacja mediów gruzińskich jest całkowicie nieprawdziwa. Co ciekawe strona polska (Wojciech Górski z Ośrodka Studiów Wschodnich) potwierdza stanowisko... Rosjan, co więcej dodając, że w Cebełdzie nigdy nie było ani polskiego kościoła, ani polskie cmentarza! Polacy usiłują wytłumaczyć "nieporozumienie" pomyłką gruzińskiego urzędnika...
ponad 1 rok temu / Masud
 
Mimo że ZSRR formalnie rozpadł się w 1991r, mentalność sowiecka pozostała i trzyma się nieźle. Widać to choćby po wpisach osób którzy w niej tkwią, widząc tylko pozytywy a zapierając się przed przyjęciem do wiadomości negatywów. Kreujecie sobie taki bajkowy świat i wesoło w nim żyjecie, bo wolicie słodkie kłamstwa od gorzkiej prawdy.
ponad 1 rok temu / do sowieckiego trolla
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.