DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2018 r.

IV Niedziela Wielkanocy
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Rośli dzięki wielkim niegodziwościom - „Hohenzollernowie” profesora Grzegorza Kucharczyka

Rośli dzięki wielkim niegodziwościom - „Hohenzollernowie” profesora Grzegorza Kucharczyka

Nie sposób wyobrazić sobie opowieści o dziejach Europy bez znajomości historii jednej z największych potęg centrum kontynentu. Niemcy od ponad tysiąca lat wpływają na losy sąsiednich państw między innymi za sprawą dynastii, która wprowadziła ich na salony i zjednoczyła ten naród w jednym państwie. Hohenzollernowie to nie tylko bohaterowie wielu wieków politycznej, społecznej i kulturalnej przeszłości naszych zachodnich sąsiadów, ale i najnowszej monografii prof. Grzegorza Kucharczyka.

 

Praca wydana nakładem "Wydawnictwa Poznańskiego" jest niezwykle solidna, jak wszystko co wychodzi spod pióra prof. Kucharczyka. „Hohenzolernowie” nie są bowiem jedynie prostym zbiorem historii politycznych, połączonych w jedną całość pokrewieństwem pruskich władców.

 

Wybitny historyk z Wielkopolski przyjrzał się całości badanego zagadnienia. W ten sposób lektura monografii jest przyjemna i przede wszystkim spójna. Dzięki niej poznamy nie tylko losy bitew, wojen, pokojów, traktatów i sojuszy, ale również sprawy wewnętrzne monarchii, od niuansów ideologicznych po zwykłą walkę frakcji toczoną nad Sprewą oraz, co w podobnych opracowaniach pojawia się nieczęsto, losy życia osobistego Hohenzollerów i ich cechy charakterologiczne.

 

Monografia wprowadza nas w świat konsekwentnej, ale i krwawej walki o rozbudowę księstwa, która uwieńczona została królewską, a następnie cesarską koronacją oraz pałacowych napięć, miłości, niemieckiej kultury, z jej wzlotami i upadkami oraz duchowości władców i ich rodzin lub religijnej indyferencji.

 

Wszystko oparte jest o niezwykle dociekliwą kwerendę źródłową i w pełni profesjonalny warsztat analizy zebranego materiału. Znajdziemy w niej również liczne reprodukcje obrazów przedstawiających pruskich dynastów oraz (gdy mowa o nieco późniejszych Hohenzollernach) ich zdjęcia.

 

Publikację jest wyjątkowo warta polecenia zarówno naukowcom, studentom i dziennikarzom zajmującym się kwestiami niemieckimi, jak również wszystkim zainteresowanym historią: nie tylko powszechną, ale i polską. Wszak ród Hohenzollernów przed większość epoki nowożytnej odgrywał niezwykle istotną rolę także w dziejach naszego państwa i narodu.

 


Michał WałachKucharczyk Grzegorz: Hochenzollernowie, Wydawnictwo Poznańskie 2016, s. 398.   


DATA: 2016-09-20 08:29
 
Ten produkt zamówisz w internetowej księgarni
Ten produkt zamówisz w internetowej księgarni
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie problem "nacji". Śmierdzi mnie tu ciągła "troska" następujących po sobie progenitur Jogałły by Korona nazbyt Litwy nie przerosła. Hołd Pruski to chyba pierwszy taki "sukces" celnego trafienia "klockiem" do talerza z własnym obiadem.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Do Stanisław To , że byli królami nie oznacza , że wiedzieli z jaką nacją mieli do czynienia. Ich zachowanie nie odbiegało od średniej innych monarchów. Po za tym Hohenzollernowie to nie nacja tylko dynastia i do tego posiadająca krew Jagiellonów w swych żyłach(Zygmunt Stary był stryjem Albrechta Hohenzollerna). Po za tym państwa rządzone przez tą dynastię aż do XVIII wieku nie odgrywały większej roli w Europie.
ponad 1 rok temu / 100mk
 
Chętnie kupię i przeczytam ale chyba nie wyzbędę się wielkich pretensji do Jagiellonów - Władysława za to że nie dobił Krzyżaków po bitwie pod Grunwaldem i Zygmunta I zwanego Starym że pozwolił na powstanie protestanckiego państwa pruskiego.I nie przyjmuję tłumaczenia że nie mogli przewidzieć co będzie w następnych stuleciach - byli Królami i musieli wiedzieć i zdawać sobie sprawę z jak zbrodniczą i podstępną nacją mają do czynienia. To są źródła naszych nieszczęść i całej zresztą Europy.
ponad 1 rok temu / Stanisław
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.